Najnowsze posty

Biegunka u dzieci - jak sobie z nią poradzić?

Biegunka u małych dzieci to wyjątkowo częste zjawisko, dlatego też każdy rodzic powinien być przygotowany na sytuację, w której pojawi się ta dolegliwość. Pomimo tego, że najczęściej łatwo ją opanować dzięki szeroko dostępnym środkom farmaceutycznym, warto wiedzieć, jak postępować w przypadku jej wystąpienia. Co przyczynia się do biegunki oraz czy kontakt z lekarzem w przypadku jej wystąpienia jest niezbędny?

Najczęstsze przyczyny biegunki u najmłodszych

Każdy z nas, kto wychowuje dzieci, wie, że biegunka u nich może pojawić się w zupełnie niespodziewanym momencie. Mimo tego, że występuje ona dość często, nie można jej lekceważyć, ponieważ jej skutki mogą być destrukcyjne dla dziecięcego organizmu. Biegunka u dziecka może mieć różne podłoża. Prócz niestrawności, zakażenia bakteryjnego czy zatrucia pokarmowego, mogą wywołać ją również pasożyty oraz wirusy.

Grypa żołądkowa

Najczęstszą przyczyną biegunki u dzieci jest grypa żołądkowa, czyli zakażenie rotawirusami. To właśnie one odpowiedzialne są za rozwolnienie, a nierzadko również i wymioty. W cięższych postaciach tej choroby mogą wystąpić również dreszcze oraz gorączka. W przypadku grypy żołądkowej istotne znaczenie ma czas rozpoznania. Im wcześniej dowiemy się, co jest podstawą biegunki, tym szybciej będziemy w stanie wprowadzić odpowiednie kroki, by pomóc dziecku zwalczyć tę przykrą dolegliwość.

Wirusy

Za biegunkę występującą szczególnie zimową porą, odpowiedzialne są wirusy. W tym przypadku przed wystąpieniem rozwolnienia mogą pojawić się również inne dolegliwości, które zwiastują chorobę. Może być to kaszel, katar oraz gorączka.

Zatrucie pokarmowe

Biegunka może być skutkiem zatrucia pokarmowego, które najczęściej wywołane jest przez bakterię Salmonella. Charakterystycznymi objawami w tym przypadku są silne bóle brzucha, gorączka oraz wymioty.

Biegunka u dziecka - czy powinniśmy od razu kontaktować się z lekarzem?

Całe szczęście zazwyczaj biegunka u dziecka jest chorobą szybką i łatwą do wyleczenia. Niekiedy wystarczy tylko zapobiec odwodnieniu, a nieprzyjemne przypadłości przejdą samoistnie po kilku godzinach. Należy jednak wiedzieć, że w sytuacji, gdy powszechnie dostępne leki na biegunkę nie pomagają, a czas jej wystąpienia wydłuża się, należy skontaktować się z lekarzem, który oceni stan dziecka oraz wskaże dalsze leczenie. Mając wiedzę, że u najmłodszych biegunka może występować nierzadko, warto mieć w swojej apteczce odpowiednie dla dzieci probiotyki i elektrolity. W leczeniu biegunki w warunkach domowych najważniejszy jest czas. Szybka reakcja uchroni nasze dziecko przed nadmierną utratą wody oraz przykrymi konsekwencjami dla organizmu.

Leki na biegunkę

O ile w przypadku dorosłych istnieje całe spektrum leków dostępnych bez recepty, które pomagają zwalczać biegunkę, tak u dzieci sprawa nie jest taka prosta. Z racji tego, że układ odpornościowy dziecka jest mniej ukształtowany niż u osoby dorosłej, nie wszystkie leki na biegunkę można podawać najmłodszym. Z pewnością zabronione jest podawanie preparatów przeciwbiegunkowych przeznaczonych dla dorosłych. Nie należy również podawać popularnego węgla lekarskiego, ponieważ nie jest on przystosowany do dziecięcych organizmów. Jego podaż może spowolnić wydalanie toksyn, a tym samym wydłużyć czas choroby. Jedną z nielicznych substancji, które można bez obaw podawać dzieciom w trakcie choroby, jest smektyn dwuoktanościenny. Nie blokuje on mechanicznie wypróżnień, ponieważ nie wpływa na naturalne ruchy jelit. Jego działanie powoduje absorpcję bakterii oraz toksyn.

Jak leczyć biegunkę u dziecka?

W trakcie biegunki należy podawać dziecku duże ilości wody. Istotne znaczenie ma forma podaży bowiem, powinny być to małe porcje. Znakomitym rozwiązaniem poprawiającym nawodnienie organizmu są wszelkie preparaty uzupełniające elektrolity, które dostępne są bez recepty w każdej aptece. Pomocne w leczeniu rozwolnienia są również elektrolity, które muszą być dostosowane do wieku małego pacjenta. Dzięki ich zastosowaniu przywracamy florę jelitową oraz wypieramy szkodliwe drobnoustroje.

Dieta na biegunkę

Przy wystąpieniu biegunki u dziecka istotne znacznie ma zastosowanie odpowiedniej diety. Powinna być ona lekkostrawna. Warto również podać dziecku startą marchew oraz jabłka, które zawierają w sobie pektyny hamujące rozwolnienie. Starszym dzieciom należy podawać potrawy, które szybką się trawią oraz nie obciążają żołądka. Może być to domowy kisiel czy przecier z ugotowanych warzyw. Dobrym rozwiązaniem może być również puree z banana czy zupa jarzynowa. Babcinym sposobem, który charakteryzuje się wysoką skutecznością, jest napar z suszonych czarnych jagód. Zawarte w nim składniki uszczelniają błonę śluzową jelit oraz łagodzą biegunkę. Napar należy podawać od 2 do 3 razy dziennie. Należy jednak pamiętać, że podstawą leczenie biegunki u dzieci są odpowiednie probiotyki, nawadnianie oraz stosowanie elektrolitów. W przypadku, gdy biegunka nie ustępuje samoistnie, należy udać się z wizytą do specjalisty.

Zobacz również:

Jak przetrwać biegunkę? 

Kategorie: Porady

Napisz komentarz