Legalna Apteka

Najnowsze artykuły

Leki na wzdęcia, tabletki, herbatki i zioła na wzdęcia i gazy

Wzdęcia

Leki na wzdęcia - tabletki, herbatki i zioła na wzdęcia i gazy 

W tej kategorii znajdziesz środki na dolegliwości trawienne, takie jak wzdęcia i gazy. Preparaty dostępne w różnych formach, takich jak tabletki, miękkie kapsułki, kropelki, tabletki do ssania oraz zioła do zaparzania.

Aktywne filtry

Leki oraz zioła na wzdęcia i gazy

Wzdęcia, gazy i uczucie ciężkości są dosyć częstymi problemami współczesnego społeczeństwa. Dolegliwości te wymagają kompleksowego wsparcia, czyli użycia skutecznego leku na wzdęcia. Preparaty walczące z tą przypadłością dostępne są w różnych formach, jak tabletki, miękkie kapsułki, kropelki, tabletki do ssania, zioła do zaparzania czy koncentraty do sporządzania roztworu. W tej kategorii zamieściliśmy sprawdzone środki na te przykre dolegliwości trawienne. Co ważne, niektóre z nich można stosować u niemowląt czy kobiet w ciąży. Nie musisz rezygnować z ulubionych potraw, wystarczy, że wybierzesz odpowiednie wsparcie dla Twojego organizmu.

Czym są wzdęcia?

Problem wzdęć dotyka ludzi w różnych przedziałach wiekowych. Niekiedy są one jednym z objawów zespołu jelita drażliwego, jednak wcale nie muszą świadczyć o problemach zdrowotnych. Zwiększenie obwodu brzucha powoduje znaczny dyskomfort. Częstym objawem tej dolegliwości jest kolka, z którą zmagają się zwłaszcza niemowlęta. Osoby dorosłe najczęściej same doprowadzają do tego zjawiska. Produkcja gazów jest w pełni naturalnym zjawiskiem, które wynika z procesów fermentacji pokarmów w jelitach i połykania powietrza. Gazy te są wydalane w trakcie oddychania czy właśnie w postaci wiatrów.

Co powoduje wzdęcia?

Ilość gazów zwiększa się przez:

  • spożywanie sporej ilości napojów gazowanych (cola, oranżada itp.), 
  • nadmierne połykanie powietrza podczas palenia papierosów czy żucia gumy,
  • spożywania roślin strączkowych,
  • jedzenie tłustych i ciężkostrawnych potraw,
  • niedokładne przeżuwanie kęsów, zbyt szybkie jedzenie. 

Czasem zdarza się, iż wzdęcia mają podłoże medyczne. W tym wypadku baterie znajdujące się w przewodzie pokarmowym używają cukrów prostych jako źródła energii. Przez zaistniałe przemiany metaboliczne bakterie uwalniają do jelit człowieka dwutlenek węgla oraz metan. Rzadko zdarza się, że wzdęcia oraz gazy są przypadłościami patologicznymi, których przyczyną jest niedrożność w obrębie przewodu pokarmowego. Osoby cierpiące z powodu wzdęć mogą skorzystać z naszej szerokiej oferty leków i suplementów diety, których zadaniem jest łagodzenie wzdęć i poprawa komfortu. 

Co na wzdęcia?

To, co na wzdęcia wybrać, zależy przede wszystkim od danej osoby, która będzie zażywała preparat. Dorosłym osobom z bardzo uciążliwym problemem wzdęć, polecany jest preparat Espumisan MAX. W jego składzie znajduje się symetykon, czyli substancja "rozbijająca" pęcherzyki gazów znajdujących się w trawionym pokarmie przez zredukowanie ich napięcia powierzchniowego. W ten sposób uwolniona gazy zostają wyeliminowane ze światła jelit czy też wchłonięte przez ich ścianę. Symetykon działa w sposób powierzchniowy, a więc nie oddziałuje w żaden sposób na funkcje fizjologiczne człowieka. Espumisan dostępny jest dla osób dorosłych w postaci tabletek i kropli doustnych oraz dla dzieci od 6 roku życia w postaci kapsułek. Co ważne, preparat w formie kropelek można stosować u niemowląt od 1 miesiąca życia.

Tabletki na wzdęcia- Tribux Bio i Oleomint

Polecane tabletki na wzdęcia to także Tribux Bio i Oleomint. Produkt Tribux Bio zawiera w składzie maleinian trimebutyny, czyli substancję, która działa przeciwskurczowo. Reguluje czynność przewodu pokarmowego i działa już po ok 30 minutach od przyjęcia dawki. Preparat ten polecany jest na wzdęcia, bóle brzucha i nudności, jak i zaburzenia przewodu pokarmowego wywołane przez stres. Środek może być przyjmowany od 12. roku życia. Inną propozycją są kapsułki dojelitowe Oleomint, zawierające w sobie miętowy olejek eteryczny. Produkt ten skutecznie leczy stany skurczowe przewodu pokarmowego, które wywołują wzdęcia i dolegliwości bólowe, również te wywołane przez zespół jelita drażliwego. Kapsułki można stosować od 12 roku życia.

Inne skuteczne preparaty na wzdęcia to między innymi :

  • Hepason Complex,
  • Travisto,
  • Ibesan,
  • Obstilax,
  • Silimax.

Leki na wzdęcia- co znajduje się w ich składzie?

Leki na wzdęcia są produktami dostępnymi bez recepty. W ich składzie znajdują się substancje czynne, których działanie skupia się na eliminacji z organizmu nadmiernej ilości gazów. Skład tych leków rozluźnia napięcie pojawiające się w układzie pokarmowym w trakcie występowania dolegliwości. Często wykorzystywaną substancją  jest symetykon, która jest połączeniem dimetykony oraz krzemionki. Preparaty na  wzdęcia mogą też zawierać w składzie węgiel oraz inne naturalne składniki. Swoją siłę często czerpią z naturalnych wyciągów roślinnych.

Krople na wzdęcia u noworodka

Z dolegliwością wzdęć i bolesnymi kolkami zmagają się często niemowlaki, zazwyczaj do ukończenia 3-go miesiąca życia. Zjawisko to jest związane z niedojrzałością przewodu pokarmowego u dziecka i nieprawidłową techniką jedzenia. Maluch podczas łapczywego jedzenia może połykać sporo powietrza. Niekiedy wzdęcia wynikają z alergii pokarmowej, na przykład na laktozę. Chcąc złagodzić dolegliwości, rodzice chętnie sięgają po krople zawierające symetykon czy też po probiotyki w kroplach. Takie środku okazują się najskuteczniejsze w swoim działaniu.

Jakie leki na gazy dla kobiet w ciąży?

Zmiany hormonalne zachodzące w ciąży, wynikają ze wzrostu poziomu estrogenów, które spowalniają procesy trawienne. Swobodny odpływ gazów jest utrudniony również przez rozrastającą się macicę i częste w tym okresie zaparcia. Wzdęcia bardzo często towarzyszom kobietom ciężarnym. Co ważne, także w tym czasie kobiety mogą sięgać po leki na gazy, które będą bezpieczne dla nich, jak i rozwijającego się płodu. Kobietom w ciąży polecane są kapsułki czy krople zawierające symetykon. W tym okresie bezpieczne jest też stosowanie ziół, takich jak: koper włoski, mięta pieprzowa, siemię lniane, imbir, majeranek, melisa, ziele macierzanki, owoc anyżku.

Zioła na wzdęcia i gazy

Wzdęciom towarzyszą często inne uporczywe dolegliwości, jak częste odbijanie czy też konieczność "oddawania" gazów jelitowych. Leki i suplementy diety w postaci tabletek, kropli żołądkowych czy kapsułek nie są jedyną możliwością walki z nimi. Dużą popularnością cieszą się także bezpieczne herbatki na wzdęcia oparte na naturalnych wyciągach roślinnych. Najbardziej znanym ziołem na tego typu dolegliwości jest koper włoski, który ma działanie wiatropędne. Można go spożywać w postaci herbaty czy też naparu. Po jakie zioła jeszcze warto sięgać, aby pozbyć się tych dolegliwości? Dobrze działające zioła na wzdęcia to także anyż i mięta. Anyż wykazuje się działaniem rozkurczowym. Zmniejsza powstawanie gazów jelitowych oraz wspiera w ich usuwaniu. Mięta ma właściwości wiatropędne, a przy tym usprawnia pracę jelit. Można przygotować z jej liści napar, który uśmierzy dolegliwości związane ze wzdęciami, jak i innymi problemami trawiennymi.

Pozostałe zioła na wzdęcia

W pozbyciu się wzdęć pomoże także siemię lniane, pomagające zmniejszyć obwód brzucha, jak i przeciwdziałające zaparciom. Nieocenionym działaniem odznacza się również rumianek. Herbata z niego likwiduje wzdęcia, a przy tym jest bezpieczna w stosowaniu. Pozostałe cenione zioła na wzdęcia i gazy to: kolendra siewna, imbir, majeranek, melisa, ziele macierzanki, owoc anyżku, dziurawiec, owoc kminku, liść rozmarynu, kwiat lawendy.