Legalna Apteka

Najnowsze artykuły

Choroby układu pokarmowego | Leki na niestrawność i trawienie

Układ pokarmowy

Leki na choroby układu pokarmowego - Suplementy i preparaty na wątrobę, jelita i trzustkę

Różnorodne preparatów łagodzących dolegliwości układu pokarmowego, żołądkowe, ból brzucha, zgagę i niestrawność. Przywróć harmonię swojemu trawiennemu systemowi.

Aktywne filtry

Układ pokarmowy - najpopularniejsze schorzenia i sposób leczenia

Choroby układu pokarmowegoprzybierają różną postać i nasilenie. Trafnie postawiona diagnoza na podstawie wywiadu jest pierwszym krokiem do zastosowania skutecznej terapii. W łagodnych dolegliwościach, które nie utrzymują się od dłuższego czasu, pomoże nam zarówno farmaceuta, jak i technik farmaceutyczny, który polecić może odpowiedni lek lub suplement diety. Dokładnie przeprowadzony wywiad pomoże specjaliście zasugerować możliwą przyczynę. Bez recepty dostępnych jest wiele skutecznych preparatów na układ pokarmowy. Sprawdź, jakie dolegliwości mogą nam się przytrafić i jakie preparaty z apteki pomogą złagodzić uciążliwe objawy. 

Biegunka - możliwe przyczyny i sposób leczenia 

Chyba nie ma osoby, która chociażby raz w życiu nie miała biegunki. Problem ten może wystąpić po spożyciu przeterminowanych produktów, w których zaczęły namnażać się niebezpieczne patogeny. W większości przypadków przybiera łagodną postać, kiedy to pomoc na poziomie aptecznym może okazać się wystarczająca. Biegunka jest też wynikiem zaburzenia flory bakteryjnej, np. podczas podróży, zwłaszcza tych, które odbyły się w odmiennym klimacie niż rodzimy.

Biegunki mają też miejsce w zespole jelita drażliwego lub innych problemów gastrycznych, które niejednokrotnie wymagają szerszej diagnostyki. Podczas intensywnej defekacji następuje też utrata wody, w tym też elektrolitów.  Przedłużający się stan rozwolnienia grozi odwodnieniem, co jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia. Na szczególną uwagę zasługują dzieci, które bardzo szybko tracą płyny. Pierwszej pomocy należy szukać w aptece. 

Jakie preparaty na biegunkę?

 • Węgiel aktywny - jeden z najstarszych preparatów i też bardzo skutecznych, zwłaszcza w zatruciach pokarmowych. Węgiel aktywny ma silne właściwości absorpcyjne, czyli jest taką miotełką, która wydala z organizmu wirusy, bakterie i toksyny. Aby produkt ten miał szansę zadziałać, trzeba przyjmować go w dość dużych dawkach, co kilka godzin (osoby dorosłe). W przypadku zatruć można sporządzić zawiesinę do picia. Lek/suplement diety (występuje w różnych rejestracjach) jest tani, skuteczny i nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Niweluje przyczynę biegunki. 
 • Laremid lub Stoperan - substancją czynną jest loperamid, który ma za zadanie wstrzymać wypróżnienie. W sytuacjach stresowych, podbramkowych może "uratować życie". 
 • Quecor - lek, który bazuje na naturalnym wyciągu z kory dębu. Stosowany jest w łagodnych biegunkach u osób dorosłych. Dobrze sprawdza się również w zapobieganiu biegunki podróżnych. 
 • Probiotyki - najczęściej w biegunkach poleca się szczep Saccharomyces boulardii.
 • Smecta - szczególnie polecana dla dzieci, gdyż występuje w postaci proszku, z którego należy wykonać wodny roztwór do picia. Wykazuje działanie ochronne na cały przewód pokarmowy.
 • Nifuroksazyd - lek o działaniu przeciwbakteryjnym stosowany zarówno u dzieci, jak i dorosłych 
 • Elektrolity - występują w tabletkach lub proszku do sporządzenia roztworu. Pomagają uzupełnić utracone składniki odpowiedzialne za prawidłową gospodarkę wodno - elektrolitową. 

Czym są zaparcia?

Zaparcia są równie częstym problemem, co biegunki. Do przyczyn ich wystąpienia zalicza się:

 • Nieodpowiednia podaż płynów
 • Niezdrowa dieta - uboga w błonnik pokarmowy
 • Mała aktywność fizyczna
 • Zaburzenia hormonalne - niedoczynność tarczycy
 • Przyjmowanie niektórych leków - np. preparatów żelaza 
 • Przyczyny anatomiczne
 • Ibs - zaburzenie flory bakteryjnej
 • Ciąża

Zaparcia związane są z trudnością z wypróżnianiem. Defekacja występuje rzadko - co kilka dni. Proces wypróżnienia związany jest z bólem, a nawet obecnością nieprzyjemnych podrażnień śluzówki odbytu. Wymaga ono sporego wysiłku, co jest problematyczne i zwyczajnie nieprzyjemne. 

Co z apteki na zaparcia? 

Wśród leków i suplementów diety można wyróżnić produkty, które wywołują niemalże natychmiastowe wypróżnienie oraz takie, które w wyniku pewnych procesów normalizują pracę jelit. 

 • Preparaty na bazie liścia sensesu - działają drażniąco na receptory znajdujące się w jelitach, co sprzyja szybkiej defekacji (w ciągu kilku godzin). Występuje w postaci tabletek i zioła do sporządzenia naparu. Jest to środek doraźny, który należy stosować z dużą dozą ostrożności. Należy go przyjmować przez krótki okres czasu, aby nie uzależnić układu pokarmowego od działania dodatkowych bodźców. Przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych. Podobnie działają preparaty na bazie kory kruszyny czy też soku z aloesu. 
 • Lactulosa  - produkt o wysokim profilu bezpieczeństwa stosowany zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jest to rodzaj dwucukru, który zatrzymuje resorpcję wody w jelicie, co w efekcie zmiękcza masę kałową i prowadzi do defekacji. Efekt nie jest natychmiastowy, najczęściej następuje po kilku dniach regularnego stosowania. 
 • Bisacodyl - stosuje się u dzieci od 4 roku życia oraz dorosłych. Gwarantuje szybki efekt przeczyszczający. 

Na naszym blogu opisaliśmy sposoby na zaparcia.

Skąd biorą się wzdęcia? 

Układ pokarmowy to również problem ze wzdęciami. Łączy się on z nadmiernym gromadzeniem się w jelitach pęcherzyków powietrza. Wzdęty brzuch to jeden z charakterystycznych objawów tego schorzenia. Często towarzyszą im nadmierne gazy oraz ogólny dyskomfort lub ból. 

Do przyczyn wzdęć zalicza się:

 • Zła dieta 
 • Brak aktywności fizycznej
 • Choroby układu pokarmowego
 • Skutek uboczny stosowania niektórych leków 

Leki z apteki na wzdęcia? 

Leki na wzdęcia:

 • Espumissan - rozbija pęcherzyki powietrza w jelitach, co przynosi natychmiastową ulgę. Często stosowany u dzieci podczas kolek lub przed USG.
 • Preparaty ziołowe na bazie kopru włoskiego, koszyczka rumianku, ziela mięty - występują w postaci ziół do zaparzenia lub tabletek

Co na problemy z trawieniem? 

Bardzo często zdarza się, że po posiłku czujemy się niedobrze, mamy uczucie ciężkości - zwłaszcza po spożyciu ciężkostrawnych potraw. Co w takim przypadku będzie skuteczne, jakie preparaty możemy kupić u Farmaceuty?

Będą to produkty na bazie fosfolipidów sojowych, które regulują procesy trawienne. Ulgę przyniosą też leki na bazie korzenia cykorii, wyciągu z liści karczocha czy też z ostryżu długiego. 

Myśląc o wspomaganiu procesu trawienia, warto też zapamiętać takie substancje jak:

 • L-asparginian L-ornityny
 • Cholina 
 • Wyciąg z zielonej herbaty
 • Korzeń mniszka lekarskiego
 • Liść mięty pieprzowej - szczególnie polecany na żołądek, przy niestrawności 
 • Owoc ostropestu

Jaki wpływ na układ pokarmowy mają probiotyki? 

Układ pokarmowy odgrywa ważną rolę w naszym organizmie. Po pierwsze pozwala trawić przyjęte pokarmy i wyodrębnić z nich cenne składniki odżywcze, a po drugie pełni rolę ochronną. Układ pokarmowy pokrywa nabłonek, na którym bytują szczepy bakterii. To właśnie one odpowiadają za funkcje ochronne. Mikroflora bierze udział w wytwarzaniu enzymów, które biorą udział w procesach metabolicznych. Stan mikrobioty warunkuje prawidłowe wchłanianie, pracę układu immunologicznego, wytwarzanie niektórych witamin, hamowanie procesów gnilnych etc.  Dlatego też tak ważne jest utrzymanie mikroflory w dobrym stanie, gdyż w przeciwnym razie wiele procesów zostanie zaburzonych. 

Probiotyki to preparaty, które umożliwiają przywrócenie prawidłowej flory bakteryjnej. Dobór odpowiedniego szczepu jest gwarancją powrotu do zdrowia.