Legalna Apteka

Najnowsze artykuły

Olejki do aromaterapii | Płyny i olejki eteryczne do inhalacji

Płynne

Olejki do aromaterapii | Preparaty płynne do inhalacji

Aktywne filtry

Olejki do aromaterapii

Aromaterapia w dosłownym znaczeniu oznacza leczenie za pomocą zapachu. Jest to metoda ściśle powiązana z pamięcią emocjonalną, silnie oddziałująca na emocje, samopoczucie oraz psychikę człowieka. Poza właściwościami terapeutycznymi wielokrotnie stosowana jest w celu profilaktyki chorób lub także łagodzenia objawów. Jakie więc działanie mają olejki do aromaterapii? Oraz czym wyróżniają się produkty dostępne na aptekamika.pl?

Jak działa aromaterapia?

Najważniejsza zasada aromaterapii zakłada wykorzystywanie naturalnych olejków eterycznych charakteryzujących się najwyższą jakością, silnym zapachem oraz płynną, gęstą konsystencją. Produkty te pozyskiwane są w naturalny sposób z surowców o pochodzeniu roślinnym. Najczęściej spotykamy olejki powstające z korzeni, kwiatów, drzew, ziela, kory, nasion, ziół lub także drewna. Działanie aromaterapii zwykle dzielimy na dwa, ściśle powiązane z sobą sposoby. Pierwszy i najważniejszy z nich zakłada terapeutyczne oddziaływanie na mózg oraz układ limbiczny, tym samym istotnie wpływając na psychikę, emocje, samopoczucie oraz zachowanie. Drugi sposób wykazuje działanie farmakodynamiczne (zmieniające bądź nasilające działanie leków) ukazując oddziaływanie fizyczne, profilaktyczne oraz lecznicze. 

Działanie olejków do aromaterapii

Olejki do aromaterapii mają różne zastosowania oraz działanie zależne od produktów, z których zostały wyprodukowane. Jakie więc działanie wykazują konkretne olejki dostępne na aptekamika.pl?

  • Olejek miętowy: Wyprodukowany z mięty pieprzowej. Jego działanie to przede wszystkim łagodzenie infekcji górnych dróg oddechowych. Olejek przyśpieszy leczenie infekcji wirusowych, zmniejszając uciążliwe objawy kataru, kaszlu czy bólu gardła.
  • Olejek tymiankowy: Zawiera ponad 30% tymolu. Wykazuje silne właściwości antyseptyczne, zapobiegające rozwojowi mikroorganizmów chorobotwórczych.
  • Olejek świerkowy: Pozyskiwany z pędów świerku pospolitego. Ceniony za właściwości pobudzające, odświeżające oraz poprawiające pamięć, skupienie i koncentrację. Długotrwale stosowany może ograniczyć produkowanie potu oraz poprawić krążenie. 
  • Olejek sosnowy: Wspierający leczenie zakażeń górnych dróg oddechowych. Ma działanie wykrztuśne, bakteriobójcze, antyseptyczne oraz przeciwzakaźne. 
  • Olejek rozmarynowy: Działa stymulująco na pamięć, koncentracje oraz myślenie. 
  • Olejek pichtowy: Pomaga przeciwdziałać i leczyć choroby mięśni, skóry i kości. Ponadto neutralizuje działanie wolnych rodników, opóźniając procesy starzenia się.
  • Olejek eukaliptusowy: Wyróżnia się przede wszystkim działaniem przeciwwirusowym oraz bakteriobójczym. 
  • Olejek goździkowy: Wykazuje działanie uśmierzające ból oraz bakteriobójcze.
  • Olejek z drzewa herbacianego: Ma działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe. 

Stosowanie olejków do aromaterapii 

Stosowanie olejków do aromaterapii zwykle zakłada wprowadzenie ich do organizmu poprzez skórę bądź za pomocną dróg oddechowych. Leczenie zapachem nigdy nie wiąże się z podaniem doustnym. Najczęściej spotykaną formą aromaterapii jest podawanie olejków w postaci płynu do inhalacji. Jakie sposoby korzystania z aromaterapii wyróżniamy? 

Inhalacje 

Jest to najpopularniejsza oraz mało inwazyjna metoda leczenia zapachem. Związki zawarte w leczniczych płynach do inhalacji przenikają przez błony śluzowe nosa oraz płuc w ten sposób trafiając do organizmu człowieka. Olejek eteryczny może być rozpylany za pomocą urządzenia lub umieszczony na materiale. Co ważne płyny do inhalacji bez recepty są łatwo dostępne oraz skuteczne, o ile wyprodukowane zostały z produktów najwyższej jakości. 

Kąpiele 

Aromaterapia z powodzeniem może być stosowana także podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Połączenie leczenia zapachem z relaksującą kąpielą będzie nie tylko doświadczeniem przyjemnym, lecz także leczniczym! Ciepła woda, mająca około 40 stopni Celsjusza rozszerzy pory skóry, tym samym ułatwiając wnikanie cennych substancji do organizmu. Co ważne taka kąpiel nie powinna być dłuższa niż 20-30 minut oraz powinna odbyć się bez użycia środków myjących, pielęgnacyjnych lub pieniących. 

Masaże 

Olejki do aromaterapii mogą być wykorzystywane również do masażu! W czasie wzmożonego nacisku zwiększa się wchłanianie cennych substancji zawartych w olejkach, które następnie trafią do krwiobiegu oraz wszystkich ważnych narządów. Przed użyciem jednak wszystkie produkty powinny być rozcieńczone wodą, gdyż ze względu na silny zapach oraz działanie mogą doprowadzić do poważnych podrażnień skóry.