Legalna Apteka

Najnowsze artykuły

Leki przeciwgorączkowe | Leki na zbicie gorączki | Tabletki i syropy

Gorączka

Aktywne filtry

Gorączka - naturalna odpowiedź organizmu

Gorączka jest objawem świadczącym o infekcji rozwijającej się w organizmie. Jest odpowiedzią systemu immunologicznego mającą na celu uruchomienie mechanizmów obronnych w walce z chorobą. Gorączka jest efektem rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych w organizmie i prawidłową jego reakcją, umożliwiającą samodzielną walkę z chorobą. Jeżeli gorączka jest bardzo wysoka, występuje długotrwale i pojawiła się u osoby starszej lub małego dziecka konieczne jest jej zbicie. 

Leki przeciwgorączkowe - co zawierają?

Leki przeciwgorączkowe są to preparaty zawierające substancję czynną, działającą bezpośrednio na obniżenie temperatury ciała. Substancje te mają najczęściej również za zadanie wyeliminowanie bólu oraz często, stanu zapalnego tworzącego się w organizmie. Warto pamiętać, że stan podgorączkowy oraz gorączkowy są naturalnym sposobem na pokonanie choroby w organizmie i warto pozwolić mu zadziałać samodzielnie. Jeżeli jednak organizm nie radzi sobie z rozwijającą się infekcją, warto zastosować preparaty działające na jej obniżenie, eliminację bólu oraz zwalczenie stanu zapalnego. Wśród najpopularniejszych leków przeciwgorączkowych znajdują się:

  • tabletki powlekane,
  • kapsułki,
  • saszetki-proszek do rozpuszczenia w wodzie,
  • pastylki musujące

zawierające paracetamol, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy. 

Jak zbić gorączkę, zanim sięgniesz po leki?

Zanim sięgniesz po lek na gorączkę, warto spróbować naturalnych sposobów na jej obniżenie. Weź pod uwagę, że naturalne sposoby nie działają na przyczynę, czyli drobnoustroje chorobotwórcze wywołujące stan zapalny organizmu, a wpływają na zmniejszenie temperatury ciała, czyli likwidację objawu gorączki. Zanim sięgniesz po leki przeciwgorączkowe, możesz złagodzić dyskomfort gorączki oraz towarzyszący jej brak energii, osłabienie, senność oraz niechęć do aktywności. Zrób zimny okład na czoło lub pachwiny. Dzięki niemu poczujesz przyjemne ochłodzenie. Możesz przygotować chłodną kąpiel, jednak pamiętaj, aby temperatura wody nie była znacznie niższa od temperatury ciała. Może różnić się o około 2 ºC. 

Od ilu stopni jest gorączka i kiedy trzeba ją zbijać?

Zauważ, że prawidłowa temperatura ciała oscyluje w granicach 36,6 ºC, stan podgorączkowy to 37,5 ºC, a powyżej tej temperatury mówimy o umiarkowanej gorączce. Z wysoką gorączką mamy do czynienia, jeżeli temperatura ciała wzrasta powyżej 38,5 ºC i wtedy warto zbić ją farmakologicznie, zwłaszcza jeśli stan ten dotyka małych dzieci oraz seniorów. Gorączka pojawia się w odpowiedzi na zmiany w organizmie i uruchamia immunologiczną odpowiedź na toczącą się walkę o zdrowie. U osób w sile wieku, wysportowanych, prowadzących zdrowy tryb życia może udać się pokonać chorobę dzięki mechanizmowi gorączki oraz silnemu organizmowi, radzącego sobie z chorobą. Jeśli gorączka dotyka osoby starszej, z osłabionym systemem immunologicznym, dziecka z niewykształconymi jeszcze mechanizmami ochronnymi oraz osoby, osłabionej innymi schorzeniami nie można zwlekać z podaniem leków przeciwgorączkowych. U najmłodszych dzieci temperatura ciała może wzrastać bardzo szybko, dlatego należy ją kontrolować poprzez częste pomiary. 

Skuteczny lek na gorączkę działa wielopłaszczyznowo

Zastanawiasz się, co na gorączkę, aby działał również na przyczynę, nie tylko eliminowało objawy? Wybierz lek zawierający substancję czynną o działaniu przeciwzapalnym. Tego typu preparaty pozwalają na walkę z przyczyną gorączki, dzięki czemu bezpośrednio wpływają na wyleczenie. Likwidacja stanu zapalnego, wywołanego przez drobnoustroje chorobotwórcze pozwala na pozbycie się z organizmu substancji, wywołujących objawy. Jeżeli masz do czynienia z infekcją górnych dróg oddechowych, przebiegającą z gorączką, kaszlem i katarem, warto wybrać preparat, działający łagodząco na te objawy. W ofercie dostępne są kompleksowo działające produkty, które podczas przeziębienia zbijają gorączkę, a także pozwalają udrożnić nos i łagodzą kaszel. 

Gorączka objawem, nie chorobą

Gorączka jest efektem zmian, zachodzących w ciele człowieka w wyniku rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Kiedy w organizmie zaczynają namnażać się zarazki, włącza się immunologiczny mechanizm, próbujący samodzielnie wyeliminować szkodliwe drobnoustroje. Wynikiem tego procesu jest właśnie gorączka, czyli podwyższenie temperatury ciała do wartości, w której chorobotwórcze drobnoustroje czują się niekomfortowo, a większość z nich nie jest w stanie przetrwać. Aby pozbyć się choroby warto pozwolić organizmowi walczyć samodzielnie, wspomagając go odpowiednim nawodnieniem oraz naturalnymi preparatami, działającymi napotnie np. naparem z kwiatu lipy. Jeśli chcesz walczyć z gorączką, zaangażuj preparat, wpływający na walkę z przyczynami gorączki. Do nich przede wszystkim zaliczany jest stan zapalny, powstający w wyniku działania wirusów, bakterii lub grzybów na konkretny obszar. Zwróć uwagę na to jak zbić gorączkę u dorosłego i zastosuj odmienne techniki dla małych dzieci, które nie potrafią powiedzieć o złym samopoczuciu oraz wyraźnie odczuwalnej wysokiej temperaturze. Pamiętaj o nawodnieniu. 

Co na gorączkę? Jak sobie z nią radzić?

Oprócz naturalnych sposobów w postaci ziołowych naparów oraz metod mechanicznych, takich jak chłodna kąpiel oraz zimne kompresy na gorączkę niezbędne są leki, działające na obniżenie temperatury ciała. Jeżeli organizm samodzielnie nie radzi sobie z infekcją, a podwyższona temperatura ciała utrzymuje się dłużej niż trzy doby, u dorosłego człowieka należy włączyć leki przeciwgorączkowe o sprawdzonym, skutecznym składzie. W szeroko dostępnej ofercie leków przeciwgorączkowych znajdują się preparaty, bazujące na konkretnej substancji czynnej. Ta substancja może być zawarta w ilości standardowo przyjętej dla dorosłego człowieka oraz młodzieży powyżej dwunastego roku życia lub w dawce dwukrotnie wyższej (np. 200 mg i 400 mg), sprawdzającej się przy wysokiej gorączce oraz bólu o znacznym nasileniu. Gorączka wywołuje odczucie gorąca, które można zminimalizować mechanizmami chłodzenia lub dreszcze, podczas których warto rozgrzewać organizm od środka. Najważniejsze przy gorączce, powodującej zwiększoną potliwość jest uzupełnianie płynów. 

Gorączka u dorosłych i małych dzieci-jak reagować?

Gorączka, pojawiająca się u dorosłego człowieka o standardowej formie i odporności jest mechanizmem obronnym organizmu, który powinien zostać prawidłowo wykorzystany w niszczeniu drobnoustrojów. Ten mechanizm działa skutecznie przy większości drobnych infekcji, jednak u małych dzieci rządzi się swoimi prawami. U niemowląt gorączka może postępować bardzo szybko i absolutnie nie należy oczekiwać na samodzielną reakcję organizmu w postaci zbicia temperatury. U dziecka łatwo pojawia się stan ekstremalnie wysokiej gorączki, powyżej 39 ºC. Niemowlę jest rozpalone, płaczące, niespokojne, wyraźnie widoczne są u niego rumieńce na twarzy. Dziecko nie jest w stanie opowiedzieć o swoich odczuciach, dlatego tak ważne jest szybkie zbicie u niego gorączki oraz odpowiednie nawodnienie. U najmłodszych dzieci łatwo o odwodnienie organizmu, dlatego zadbaj o skuteczne przeciwdziałanie nadmiernej utracie płynów.