Najnowsze artykuły

Leki na zgagę i refluks - Suplementy, tabletki i inne preparaty

Zgaga i refluks

Aktywne filtry

Czym walczyć ze zgagą i refluksem?

Refluks żołądkowo - przełykowy jest spowodowany nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśnia zwanego dolnym zwieraczem przełyku. Zamiast przepuszczać szybko pokarm z przełyku do żołądka, a potem szybko kurczyć się, aby zapobiec jego powrotowi, pozwala na wracanie treści żołądkowej z powrotem do przełyku, co powoduje zgagę. Ta zaś wywołuje wyjątkowo nieprzyjemne uczucie, jakim jest pieczenie w przełyku lub okolicach żołądka. Każdy, kto choć raz miał do czynienia z tymi zjawiskami, wie, że potrafią poważnie uprzykrzyć życie. Na szczęście leki na zgagę i leki na refluks, które pozwalają łagodzić te dolegliwości - tabletki, zawiesiny, kapsułki dostępne w naszej aptece mogą przynieść szybką ulgę i przywrócić radość ze spożywania posiłków. Zachęcamy do zapoznania się z ich ofertą. 

Tabletki do rozgryzania i żucia. 

Do tej kategorii produktowej należą leki na zgagę z serii Alugastrin, Gaviscon i Manti. Wyjątkowo skuteczne i bezpieczne produkty, które szybko zwalczą zgagę i refluks. Leki te często proponowane są przez farmaceutów jako odpowiedź na pytanie "Co na zgagę"? i traktowane jako pierwsza "szybka pomoc" dlatego przedstawiamy je poniżej szczegółowo. 

GAVISCON O SMAKU MIĘTY

Lek ten działa na zasadzie tworzenia ochronnej warstwy, zapobiegającej cofaniu się treści żołądkowej, dzięki czemu zwalcza zgagę, niestrawność i męczące odbijanie. Może być stosowany do usuwania objawów refluksu jelitowo - żołądkowego u dorosłych i  dzieci powyżej dwunastego roku życia. Ze względu na to, że nie wchłania się do krwioobiegu, może być stosowany przez kobiety w ciąży. Nie zaburza czynności motorycznych, jest całkowicie bezpieczny i daje poczucie przyjemnego odświeżenia w jamie ustnej ze względu na swój miętowy smak. Występuje w opakowaniach 16, 24 i 48 tabletek. Zwykle stosuje się go po posiłkach lub przed snem. 

ALUGASTRIN 

Ta linia leków działa szerzej - oprócz refluksu i zgagi przynosi ulgę w nadkwaśności soku żołądkowego, stosowana jest w uszkodzeniu błony śluzowej żołądka i dwunastnicy wywołanym przez czynniki wrzodotwórcze oraz w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Najlepiej stosować go po posiłkach lub między posiłkami. Może być również przyjmowany przed snem no i oczywiście w przypadku wystąpienia dolegliwości. Nadaje się dla dzieci powyżej szóstego roku życia, natomiast w czasie ciąży i karmienia, lepiej stosować go tylko w razie wskazań lekarskich. Stosowanie u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i ograniczających sód również powinno być konsultowane z lekarzem. Występuje w opakowaniach 20 i 40 tabletek.

MANTI

Lek ten zobojętnia żołądkowy kwas solny, a oprócz objawowego leczenia zgagi i refluksu przynosi ulgę przy wzdęciach i bólach brzucha spowodowanych nadmiarem gazów jelitowych oraz innych schorzeniach  górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest bezpieczny dla dzieci powyżej 6 lat i dla dorosłych, nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży (chyba że na wyraźne wskazanie lekarza i tylko wówczas, kiedy korzyści ze stosowania przeważą nad ryzykiem), ani przez kobiety karmiące - nie wiadomo, bowiem, czy jego składniki nie przenikają do mleka matki. Można go zakupić w ilości 8 lub 32 tabletki w opakowaniu. 

Tabletki i kapsułki do połykania.

W tej grupie produktowej występują tabletki zwykłe i powlekane, oraz tabletki i kapsułki dojelitowe. Linie produktowe to Polprazol, Ranimax, Controloc Control, Contix, Bioprazol Bio, Anesteloc Max, Cholestil Max, Ranigast, Goprazol, Maalox, Nolpaza i Pantoprazol. Wiele spośród nich to lekinarefluksbezrecepty. Ich działanie zmniejsza ilość wydzielanego w żołądku kwasu solnego, albo zobojętnia jego nadmiar, dlatego uznaje je się za leki bardziej zaawansowane. Większość z nich powinno być stosowane maksymalnie przez 14 dni. Jeśli objawy po tym okresie nie ustąpią, konieczny jest kontakt z lekarzem. Również jeśli działanie tych leków wydaje się przyjmującemu za mocne lub za słabe, wskazana jest konsultacja lekarska. 

Szczególnym rodzajem tabletek do połykania są tabletki musujące, rozpuszczalne w wodzie, do których należą  Ranigast Fast, Sal VIchy Facititum i Riflux, oraz tabletki do ssania jak  Rennie Antacidum.

Płyny, zawiesiny, syropy, zioła do zaparzania. 

Ze względu na swoją formę uważa je się za leki, na które organizm reaguje najszybciej. Występują albo jako preparaty butelkowane, albo w formie do  saszetki. W tej postaci występują: Alugastrin, Alivin, Gaviscon, Gelatum Alumini Phosphorici, Maalox, oraz Ranigast S-O-S Mleczko. Płynna forma działa osłaniająco i ściągająco na błonę śluzową żołądka. Istotnym wskazaniem przy stosowaniu tej formy leku jest wstrząśnięcie przed użyciem, alby wszystkie dobroczynnie działające składniki mogły zostać równomiernie rozprowadzone. Leki "saszetkowe" to preparaty najnowszej generacji, często pozwalające na przyjmowanie jednorazowej dawki bezpośrednio z opakowania, bez konieczności rozpuszczania w wodzie. Jeśli pacjent z kolei nie ma przekonania to takich nowoczesnych metod, wybrać może sposób leczenia z bardzo długą tradycją jak "Nasienie Lnu do Zaparzania". Pozwala ono przygotować samodzielnie napar działający osłonowo przy łagodnych dolegliwościach.