Legalna Apteka

Najnowsze artykuły

Tabletki do ssania na gardło | Pastylki na gardło dla dorosłych

Tabletki do ssania

Ból gardła to jedna z najczęstszych dolegliwości, która pojawia się w wyniku infekcji górnych dróg oddechowych, anginy lub przeziębienia. Właśnie w takich przypadkach przychodzą z pomocą tabletki do ssania na gardło, które zawsze warto mieć pod ręką. Dostaniesz je bez recepty w Aptece Mika stacjonarnie i przez internet

Aktywne filtry

Tabletki do ssania na gardło – ulga w bólu

Ból gardła to jedna z najczęstszych dolegliwości, która pojawia się w wyniku infekcji górnych dróg oddechowych, anginy lub przeziębienia. Właśnie w takich przypadkach przychodzą z pomocą tabletki do ssania na gardło, które zawsze warto mieć pod ręką. Dostaniemy je bez recepty w Aptece Mika stacjonarnie i przez internet. Dzięki zawartości składników aktywnych w ciągu kilku minut pozwalają ukoić ból, zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie oraz łagodzić podrażnienia gardła. 

Jak działają tabletki do ssania na gardło?

Działanie tabletek do ssania jest bardziej złożone, niż się powszechnie uważa. Chociaż większość z nich głównie łagodzi ból gardła, istnieją również takie, które mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, jak na przykład Chlorochinaldin czy Orofar. Ich antyseptyczne właściwości są pomocne także w przypadku zapalenia dziąseł i problemów z nieświeżym oddechem. Inne zaś, takie jak Cholinex bez cukru, dzięki zawartości salicylanów pomagają w leczeniu suchego kaszlu i zmniejszają przekrwienie śluzówki. Wszystkie leki na ból gardła wykazują działanie przeciwzapalne, co minimalizuje zaczerwienienie i ułatwia przełykanie. Jednak, aby miały szansę działać dłużej, należy stosować je z 30-minutową przerwą pomiędzy posiłkiem a zażyciem tabletki.

Jakie substancje znajdują się w tabletkach na ból gardła

Tabletki na ból gardła mogą zawierać różne składniki aktywne. Do często stosowanych substancji należą między innymi:

  • alkohol dichlorobenzylowy,
  • amylometakrezol,
  • chlorek cetylopirydyny,
  • heksylorezorcynol,
  • chlorchinaldol.

Wszystkie z nich wykazują działanie pomocnicze w leczeniu stanów zapalnych gardła i jamy ustnej. Niektóretabletki do ssania na gardło zawierają również środki łagodzące ból, takie jak lidokaina lub mentol. To substancje, które blokują impulsy nerwowe odpowiedzialne za przekazywane sygnałów bólowych do mózgu. Każdorazowo przed zakupem warto zwrócić uwagę na skład tabletek, zwłaszcza jeśli mamy skłonność do alergii lub uczulenia na określone substancje.

Tabletki do ssania na gardło jakie wybrać 

Leki na gardło bez recepty różnią się składem, dlatego przed wyborem tabletek do ssania warto zastanowić się, jaki jest powód bólu gardła. W przypadku infekcji najlepiej sięgnąć po tabletki zawierające substancje odkażające, przeciwbakteryjne lub przeciwwirusowe. Jeśli ból spowodowany jest podrażnieniem gardła, odpowiednie będą pastylki o działaniu nawilżającym lub przeciwzapalnym. Należy również pamiętać, że niektóre składniki, takie jak salicylan choliny, są zabronione dla dzieci i kobiet w ciąży. Dlatego przy wyborze tabletek na gardło do ssania dla dziecka należy kierować się zaleceniami pediatry i farmaceuty. 

Spraye na ból gardła i lizaki – alternatywne formy

Poza tabletkami do ssania na gardło, na rynku dostępne są również spraye oraz lizaki. Spraye na ból gardła to specyfiki o działaniu antyseptycznym i przeciwbakteryjnym, aplikowane bezpośrednio na błonę śluzową gardła, co umożliwia im szybsze i bardziej skuteczne działanie. Natomiast lizaki takie jak Natursept Med Gardło wykazują działanie podobne do tabletek, jednak nie zawierają salicylanów, dlatego są doskonałą alternatywą dla najmłodszych powyżej 3 roku życia. Ich formuła i smak zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o dzieciach, które są bardziej podatne na infekcje i problemy z gardłem. Lizaki są rekomendowane przez pediatrów; skutecznie niwelują objawy choroby poprzez nawilżenie gardła oraz redukcję bólu i podrażnień. 

Popularne tabletki do ssania na ból gardła 

Na rynku dostępnych jest wiele różnych marek i rodzajów tabletek do ssania na gardło. Do najczęściej wybieranych należą:

  • Cholinex bez cukru – zawiera salicylan choliny działający redukująco na stany zapalne gardła i jamy ustnej. 
  • Inovox express – wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dodatkowo lidokaina uśmierza ból gardła. 
  • Strepsils – zawiera amylometakrezol i alkohol dichlorobenzylowy, które działają przeciwbakteryjnie i łagodząco.
  • Neo-Angin – ma w swoim składzie amylometakrezol, który pomagają zwalczać bakterie oraz łagodzący lewomentol. 

Tabletki do ssania na gardło dostępne w Aptece Mika

W przypadku dolegliwości bólowych gardła, wybór między tabletkami do ssania, sprayami czy lizakami zależy od indywidualnych preferencji, ale również przyczyn dolegliwości i wieku chorego. Przed dokonaniem wyboru warto zwrócić uwagę na skład preparatu oraz jego właściwości i dostosować go do rodzaju schorzenia. Tabletki do ssania na ból gardła to świetna opcja z racji tego, że są łatwo dostępne w większości aptek i nie wymagają recepty, a co najważniejsze, zapewniają szybką ulgę. W aptece Mika znajdziesz szeroki wybór preparatów do ssania na gardło. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej apteki, aby wybrać najlepszy preparat na ból gardła dla siebie.