Zazwyczaj pojawia się on nagle i to w najmniej oczekiwanym (oraz odpowiednim) momencie, tym samym utrudniając...
Zaparcia
-
Colon C, ułatwia wypróżnianie - 200 g
36,99 złPrzeznaczony dla osób, które mają trudności z wypróżnianiem wynikające ze złej diety lub odwodnienia, małej aktywności fizycznej, pogarszającego się wraz z wiekiem metabolizmu czy powstrzymywania się od wypróżniania.
-
Dulcobis 5 mg - 20 tabletek dojelitowych
13,99 złLek o miejscowym działaniu przeczyszczającym powodującym wypróżnienia i rozmiękczenie stolca.
-
Dulcobis 5 mg - 60 tabletek dojelitowych
33,99 złLek o miejscowym działaniu przeczyszczającym powodującym wypróżnienia i rozmiękczenie stolca.
-
Lactulosum Polfarmex - 150 ml
9,99 złLek przeznaczony do objawowego leczenia zaparć oraz niewydolności wątroby.
-
Xenna Extra Comfort - 10 tabletek
13,99 złProdukt docenią osoby poszukujące pewnego i dyskretnego sposobu na zaparcia.
-
Radirex - 10 tabletek
10,99 złRoślinny produkt leczniczy stosowany tradycyjnie jako środek przeczyszczający w zaparciach.
-
Debutir Forte 300 mg - 60 kapsułek
53,99 złDo postępowania dietetycznego dla dorosłych i dzieci powyżej 7 rż. w stanach takich jak: choroby czynnościowe jelit, ostre biegunki różnego pochodzenia, choroba uchyłkowa, nieswoiste choroby zapalne jelit, zaburzenia składu mikrobioty jelitowej.
-
Figura 1 z senesem zioła do zaparzania - 20 saszetek
10,99 złŚrodek przeczyszczający do krótkotrwałego stosowania w zaparciach wywołanych błędami żywieniowymi.
-
Debutir - 60 kapsułek
43,99 złW postępowaniu dietetycznym u pacjentów z chorobami jelit, odżywia komórki nabłonka jelit i pomaga w utrzymaniu prawidłowej pracy przewodu pokarmowego.
-
Dulcosoft - 250 ml
40,99 złDo stosowania w objawowym leczeniu zaparć, w ostrych i przewlekłych zaparciach oraz do zmiękczania twardych mas kałowych u dorosłych i dzieci powyżej 2 roku życia.
-
-
Ibesan - 30 kapsułek
42,99 złIbesan to wyrób medyczny, który zapewnia szybką ulgę w przypadku bolesnych objawów związanych z zespołem jelita drażliwego, takich jak wzdęcia, bóle brzucha, gazy czy zaparcia.
-
Normosan fix zioła do zaparzania - 20 saszetek
10,99 złPreparat ziołowy w postaci saszetek do zaparzania stosowany w zaparciach. Pomocniczo w niestrawności i wzdęciach.
-
Nasiona Lnu zioła do zaparzania - 250 g
5,99 złTradycyjnie jako środek osłaniający w łagodnych dolegliwościach przewodu pokarmowego, objawiających się uczuciem dyskomfortu.
-
Xenna Extra Comfort - 45 tabletek
40,99 złProdukt docenią osoby poszukujące pewnego i dyskretnego sposobu na zaparcia.
-
Jeliton łupina nasienna babki jajowatej - 18 saszetek
17,99 złSuplement diety wspomagający pracę jelit stosowany m.in. w przejściowych stanach zaparcia i leniwej perystaltyce jelit. Wspomaga odchudzanie.
-
Enema roztwór doodbytniczy - 150 ml
20,99 złDziała oczyszczająco na jelito grube, zapobiega wchłanianiu wody w jelicie grubym powodując zmiękczenie mas kałowych.
-
Xenna balance - 20 saszetek
58,99 złWyrób medyczny przeznaczony do stosowania w leczeniu przewlekłych zaparć. Pobudza naturalne ruchy jelit i w rezultacie ułatwia wypróżnienie.
-
Normosan zioła do zaparzania - 100 g
10,99 złPreparat w postaci mieszanki ziołowej stosowany w zaparciach. Pomocniczo w niestrawności i wzdęciach.
-
Sanprobi IBS, krople - 5 ml
33,99 złSANPROBI® IBS krople – uzupełnia codzienną dietę o bakterie probiotyczne L. plantarum 299v – składnik mikrobioty jelitowej.
-
Alax - 20 tabletek
14,99 złPreparat wykazujący działanie przeczyszczające, do krótkotrwałego stosowania w sporadycznie występujących zaparciach.
Leki na zaparcia, które pomagają regulować pracę jelit
W naszej aptece znaleźć można najpopularniejsze leki na zaparcia, które usprawniają pracę jelit i ułatwiają wypróżnianie. Tabletki, syropy i zioła dostępne bez recepty są bardzo często środkami pierwszego wyboru dla milionów Polaków, którzy cierpią z powodu takich problemów. Szeroki wybór i spora różnorodność sprawią, że skuteczne preparaty znajdą tu zarówno osoby zmagające się z krótkotrwałymi zaparciami, jak i chorujące na zespół jelita drażliwego mogący powodować naprzemienne zaparcia i biegunki. Olej rycynowy, nasiona babki płesznika czy delikatne herbatki ziołowe na zaparcie — to wszystko może sprawić, że Twoje jelita zaczną pracować tak, jak trzeba.
Kiedy warto sięgnąć po leki na zaparcia?
Po leki na zaparcia warto sięgnąć zawsze, gdy czujemy, że nasza perystaltyka jelit jest słaba, a regularność wypróżnień zaczyna się obniżać. Bardzo często wiąże się to z pojawieniem dodatkowych dolegliwości takich jak wzdęcia i bóle brzucha. Ziołowe herbatki i naturalne środki wspomagające pracę układu pokarmowego i jelit mogą sprawić, że pozbędziemy się problemu w dość krótkim czasie, ale do całkowitego unormowania pracy jelit bardzo często konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej diety i większa ilość wysiłku fizycznego. Wzbogacenie codziennego jadłospisu preparatami z dużą ilością błonnika (nasiona babki jajowatej i babki płesznik, siemię lniane) bez wątpienia wzmocni efekty i sprawi, że problem zaparć przestanie nas dotyczyć.
W jaki sposób działają tabletki na przeczyszczenie?
Większość środków bez recepty zawiera naturalne składniki, ale spotkać się można też ze preparatami syntetycznymi, które umożliwiają zatrzymanie większej ilości wody w jelicie (działanie osmotyczne). Dzięki temu masa kałowa zostaje upłynniona i zmiękczona, a wypróżnienie jest łatwiejsze.
Do takich środków zaliczyć można:
- laktulozę,
- makrogole,
- sorbitol,
- siarczan sodu i magnezu.
Substancje takie działają już po kilkudziesięciu minutach, ale ich regularne stosowanie nie jest zalecane. Zdecydowanie bezpieczniejsze są dostępne w naszej aptece herbatki na zaparcia, które nie rozleniwiają jelit i nie powodują skutków poważniejszych ubocznych. Ich stosowanie jest bezpieczniejsze i wskazane dla osób, u których dolegliwości nie są mocno nasilone.
Dobry lek na przeczyszczenie przy jelicie drażliwym
Zespół jelita drażliwego (IBS) może objawiać się nie tylko biegunką, ale także uciążliwymi zaparciami. Stosowanie odpowiedniej diety i dbanie o nawodnienie ma ograniczyć nawracanie dolegliwości, ale przy tej chorobie bardzo trudno pozbyć się tej zaparć na stałe. To właśnie dlatego bardzo ważne jest posiadanie w domowej apteczce leków na przeczyszczenie, które stosujemy w momencie mocnego nasilenia objawów. Niezwykle ważne w osiągnięciu poprawy przy IBS jest też używanie dobrej jakości preparatów probiotycznych, które również dostać można w naszej aptece. Środki takie jak Ibesan bardzo szybko redukują uczucie pełności, zmniejszają wzdęcia i pomagają pozbyć się nawracających zaparć. Unikalne połączenie simetikonu, naturalnej glinki mineralnej i celulozy oraz oleju z nasion słonecznika może przynieść szybką ulgę nawet przy dużych problemach z zaparciami.
Tabletki, syrop, a może herbatki na zaparcia? Na co się zdecydować, by pozbyć się tego problemu?
Lek na przeczyszczenie może mieć różną formę, a wybór konkretnego środka zależy od wieku pacjenta, jego stanu zdrowia, preferencji i przyczyny powstania dolegliwości. Do najpopularniejszych leków na zaparcia zaliczyć można:
- syropy,
- zawiesiny,
- czopki (tabletki dojelitowe),
- kapsułki,
- herbatki ziołowe.
O ile przy słabo nasilonych objawach bardzo pomocne będą różnego rodzaju herbatki ziołowe, o tyle w przypadku większych problemów warto sięgnąć po mocniejsze środki, które spowodują szybki efekt i zredukują wzdęcia i bóle brzucha z nimi związane. Po unormowaniu częstotliwości wypróżnień warto przejść z powrotem do środków łagodniejszych.
Jakie mogą być skutki nieleczonych zaparć?
Długotrwałe zaparcia nie tylko pogarszają jakość życia, ale mogą narażać nas na wiele poważnych dolegliwości. Osoby zmagające się z zaparciami bardzo często cierpią z powodu hemoroidów. Takie guzki krwawnicze powiększające się w okolicach odbytu mogą powodować duży ból, świąd i krwawienie. Następstwem zaparć może być również szczelina lub przetoka odbytu. Obie choroby powodują bardzo intensywne krwawienie i spore dolegliwości bólowe. Warto więc zrobić wszystko, by zaparcia łagodzić już na etapie pierwszych objawów. Takie podejście sprawi, że masy kałowe zostaną zmiękczone, a nam nie będą grozić powikłania, których leczenie bardzo często jest długotrwałe i wymagające intensywnej farmakoterapii. Zdarza się również, że przewlekła szczelina, duże hemoroidy czy przetoka odbytu są wskazaniem do zabiegu chirurgicznego.
Czy zaparcia mogą być objawem choroby?
Jest wiele przyczyn zaparć, ale najczęściej zmagamy się z nimi na skutek błędów dietetycznych i niewłaściwego stylu życia. W takiej sytuacji wystarczy zastosować odpowiedni lek na przeczyszczenie, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Niestety dolegliwość ta może być objawem wielu groźnych chorób. Problemy z wypróżnianiem bardzo często towarzyszą uchyłkom jelita grubego i żylakom odbytu. Zmagają się z nimi osoby cierpiące na depresję, stwardnienie rozsiane, choroby naczyniowe mózgu czy niedoczynność tarczycy. Musimy pamiętać, że dolegliwość ta może być również następstwem przyjmowania wielu popularnych leków. Warto więc przed podjęciem leczenia sprawdzić skutki uboczne środków farmakologicznych stosowanych przez nas regularnie, bo może się okazać, że to właśnie one są przyczyną dolegliwości ze strony układy pokarmowego. Jeśli zauważymy, że leki na zaparcia dostępne bez recepty kompletnie nie pomagają, należy udać się na konsultację lekarską i sprawdzić, czy nie jest to objaw poważniejszej choroby.
Pamiętaj o zdrowym stylu życia
Nie da się ukryć, że same środki na przeczyszczenie powinniśmy stosować interwencyjnie. Im krócej będziemy ich używać, tym mniejsze ryzyko, że nasz organizm przyzwyczai się do nich. W profilaktyce zaparć należy stosować odpowiednią dietę z dużą ilością błonnika pokarmowego. Pęcznieje on w jelitach i ułatwia wypróżnianie, ale na niewiele się zda, jeśli w naszej diecie znajdzie się zbyt mała ilość wody. Osoby cierpiące na zaparcia muszą dbać o dobre nawodnienie i każdego dnia spożywać około 2-3 litry płynów. Jeśli dodamy do tego odpowiednią ilość wysiłku fizycznego i ziołowe herbatki na zaparcia, na efekty nie będziemy czekać długo. Warto pamiętać, że regularne stosowanie leków przeczyszczających nie jest zdrowe i przyczynia się do rozleniwiania jelit. Powinniśmy więc zadbać o właściwą dietę, odpowiednią ilość ruchu i dobry stan psychiczny, bo tylko połączenie tych rzeczy sprawi, że będziemy w stanie rozwiązać problem z zaparciami raz na zawsze, a chwilową niedyspozycję można zawsze złagodzić, stosując lek na przeczyszczenie lub naturalne herbatki na zaparcia. Ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne i nie powoduje większych skutków ubocznych.