Legalna Apteka

Najnowsze artykuły

Aromaterapia na przeziębienie, grypę | Olejki katar, płyn do inhalacji

Aromaterapia

Aktywne filtry

Aromaterapia

Olejki eteryczne od lat cieszą się dużą popularnością ze względu na swoje cenne właściwości. Aromaterapia jest jedną z metod medycyny naturalnej wykorzystującą lecznicze aspekty roślin w celu wspomagania organizmu w walce z przeziębieniem. W aptece dostępne są płyny do inhalacji, maści, a nawet plastry. Mogą być stosowane już przy pierwszych symptomach choroby. Zazwyczaj warto sięgnąć po tę metodę przy pierwszych objawach przeziębienia takich jak katar lub kaszel, pomocna będzie również podczas grypy. Dzięki niej można zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości w naturalny sposób.

Jak skutecznie pozbyć się kataru?

Katar jest niezwykle uciążliwą przypadłością. Utrudnia normalne funkcjonowanie i wykonywanie zadań. Ponadto ciągłe wycieranie nosa podrażnia go i utrudnia zasypianie, powodując przemęczenie i trudności z koncentracją. Na zapalenie błony śluzowej nosa dostępne są różne spraye obkurczające śluzówkę. Jednak w tym przypadku warto wspomóc się również naturalnymi metodami. Olejek na katar może udrożnić nos i pomóc pozbyć się zalegającej wydzieliny. Dodatkowo większość ma działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Dostępne produkty zarówno w postaci płynów do inhalacji, jak i maści, a także plastrów mogą ułatwić codzienne funkcjonowanie, zmniejszając objawy. Ponadto stosowane przed snem ułatwią oddychanie i pozwolą na zregenerowanie sił. 

Dlaczego warto stosować aromaterapię na przeziębienie?

Aromaterapia na przeziębienie nie bez powodu jest chętnie wybierana na pierwszą linię frontu w walce z infekcją. Niektóre rośliny mają działanie przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, a nawet przeciwbakteryjne. Lecznicze działanie roślin było znane już od dawna i to właśnie one wspomagały walkę z chorobą. Obecnie pozyskiwane są wyciągi z roślin, które można znaleźć w płynach do inhalacji, maściach i plastrach do aromaterapii. Olejki eteryczne mogą udrożnić nos, pomóc odkrztusić zalegającą wydzielinę, złagodzić ból głowy. Ponadto rozpylanie w postaci mgiełki może wyeliminować bakterie znajdujące się w pomieszczeniu. Maści z olejkami eterycznymi mają także działanie rozgrzewające, mogą też zmniejszyć dolegliwości bólowe. Większość maści do aromaterapii może być stosowana przez dzieci. 

Jak działają płyny do inhalacji i jak je stosować?

Płyn do inhalacji warto stosować w celu udrożnienia górnych dróg oddechowych. Sprawdza się podczas przeziębienia z towarzyszącym kaszlem i katarem. Preparaty takie jak Inhalol pomagają na kaszel, ból gardła, zatkany nos, a także na chrypkę. Ponadto ze względu na swoje właściwości dezynfekujące warto je również stosować w mieszkaniu, rozpylając przy użyciu rozpylacza bądź nawilżacza. Gorąca kąpiel z dodatkiem kilku kropel płynu do inhalacji może nie tylko odprężyć, ale również oczyścić drogi oddechowe z zalegającej flegmy. Jak wiadomo, lecząc przeziębienie i katar należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż nie ma skutecznego leku, który je wyleczy. Jednak warto stosować środku wspomagające, które ułatwią ten trudny okres nie tylko dorosłym, ale również dzieciom, które bardzo ciężko znoszą niedyspozycje. 

Olejek na katar nie tylko w postaci płynu do inhalacji

Aromaterapia ma wiele zastosowań. Można ją wykorzystywać w przeziębieniu i grypie w celu zmniejszenia dolegliwości. Jednak wykorzystywana jest także jako sposób na odprężenie i zniwelowania napięcia, towarzyszącego w ciągu dnia. Z tego powodu olejki dostępne są w różnej postaci. Obok płynów do inhalacji można również dostać  olejek na katar, który pozyskuje się ze świeżych roślin takich jak eukaliptus, tymianek, lawenda czy też z drzewa herbacianego. Takie olejki można dodawać do inhalacji, do kąpieli lub skraplać nimi poduszkę chorego. Rozrzedzają wydzielinę zalegającą w nosie, przynosząc ulgę. Dodatkowo działają na przyczynę kataru, eliminując jego źródło, czyli bakterie bądź wirusy. Jednak w przypadku dzieci należy zachować ostrożność, gdyż nie wszystkie olejki są przeznaczone dla maluchów. 

Plastry do aromaterapii dla dzieci i dorosłych — czy pomagają?

Plastry do aromaterapii nasączone są olejkami eterycznymi, które pomagają w przypadku takich objawów jak katar i kaszel. Stosuje się je zazwyczaj na noc, przyklejając w pobliżu chorego. Plastry gwarantują dłuższe działanie, które w zależności od producenta może trwać nawet przez 8 godzin. Nie wietrzeją tak szybko, jak zwykłe olejki, którymi skrapla się ubrania, bądź poduszkę. Dzięki temu można spokojnie przespać noc bez uczucia zatkanego nosa. Tego rodzaju preparaty można stosować już nawet u niemowląt od pierwszego dnia życia. Również w przypadku dorosłych mogą wspomóc walkę z uporczywymi dolegliwościami. 

Aromaterapia na grypę — czy warto ją stosować?

Aromaterapia ma wiele zastosowań, dlatego cieszy się tak dużą popularnością. Warto ją stosować podczas przeziębienia, aby wspomóc walkę organizmu z infekcjami w naturalny sposób. Jednak grypa w odróżnieniu od zwykłego przeziębienia ma cięższy przebieg. Ponadto niedoleczona może skutkować powikłaniami. Właśnie dlatego naturalne metody takie jak aromaterapia na grypę, może pomóc w lepszym samopoczuciu i pozwolić szybciej osiągnąć pełnię zdrowia. W takim przypadku warto stosować nie tylko inhalację, ale również wspomóc się maściami rozgrzewającymi i udrożniającymi błony śluzowe takimi jak Vicks VapoRub. Nie należy również zapominać o wygrzaniu się i przyjmowaniu dużej ilości płynów. Dostępne produkty mogą wspomóc leczenie, przynosząc ulgę i przyśpieszając oczyszczanie się dróg oddechowych. 

Mgiełka Zabłocka na przeziębienie — dlaczego dobrze mieć ją w swoim domu? 

Mgiełka Zabłocka jest znana ze swojego dobroczynnego działania, które zawdzięcza naturalnym minerałom w niej zawartych. Ze względu na duże stężenie jodu oraz różnych pierwiastków takich jak brom, wapń i magnez działa regenerująco na błony śluzowe. Dodatkowo pomaga na katar i kaszel, rozrzedzając wydzielinę. Ponadto rozszerza, oskrzela tym samym ułatwiając oddychanie. Może być stosowana także przez dzieci. Warto ją również rozpylać w pomieszczeniu pozbywając się w ten sposób obecnych tam bakterii i wirusów. Stosuje się ją także do płukania gardła. Dlatego zawsze warto ją mieć w domowej apteczce, aby szybko zareagować w czasie pierwszych symptomów choroby. Aromaterapia z użyciem Mgiełki Zabłockiej i olejków eterycznych może zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się choroby.

Pierwsza pomoc podczas przeziębienia i grypy

Przeziębienie atakuje niespodziewanie, zmieniając wszelkie plany. Dlatego zawsze warto mieć w apteczce środki zaradcze, które ułatwią rozpoczęcie kolejnego dnia. Zamiast stać w kolejce do apteki, warto wcześniej się przygotować, aby od razu zareagować. Często lecząc pierwsze objawy łatwiej uniknąć poważniejszych dolegliwości. Z tego powodu nie należy ignorować symptomów choroby. Naturalne sposoby takie jak aromaterapia można wykorzystywać podczas każdej choroby również jako wspomaganie dla leków przepisanych przez lekarza. Dostępne w aptece preparaty pomogą w walce z pierwszymi objawami przeziębienia. Zarówno plastry, jak i płyn do inhalacji, a nawet maści w naturalny sposób ułatwią organizmowi regenerację.