Najnowsze artykuły

Suplementacja w II trymestrze ciąży - co powinna wiedzieć na jej temat każda kobieta ciężarna?

Odpowiednia suplementacja w okresie ciąży, kiedy w organizmie zachodzi wiele zmian, jest niezbędna do jej prawidłowego przebiegu, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka wad wrodzonych. W II trymestrze w związku z intensywnym rozwojem płodu, jak i przede wszystkim tkanek matczynych zapotrzebowanie energetyczne znacznie wrasta, a dieta kobiety musi być uzupełniona o odpowiednie witaminy i minerały. Na które suplementy w tym okresie ciąży warto zwrócić szczególną uwagę?

Z tego artykułu dowiesz się:

Artykuł jest kontynuacją artykułu: Suplementacja w pierwszym trymestrze ciąży.

Witaminy w ciąży 2 trymestr - które warto włączyć do codziennej suplementacji?

Pewne witaminy dla ciężarnych w 2. trymestrze są wręcz niezbędne zarówno dla zachowania przez nią prawidłowej kondycji, jak i dla harmonijnego rozwoju płodu. Niestety u wielu kobiet w ciąży stwierdza się ich niedobory, co może stwarzać zagrożenie zarówno dla ich zdrowia, jak i stanu płodu. Najważniejsze witaminy dla ciężarnych to:

- Kwas foliowy - suplementacja tego składnika jest polecana jeszcze przed planowanym zajściem w ciąży. Codzienna dawka tej witaminy zarówno przed ciążą, w jej trakcie, jak i w okresie karmienia piersią powinna wynosić 0,4 mg. W I. trymestrze ciąży suplementacja warunkuje prawidłowy rozwój układu nerwowego i minimalizuje ryzyko powstania u płodu wady cewy nerwowej. Z kolei w II. trymestrze redukuje ryzyko wystąpienia u ciężarnej niedokrwistości megaloblastycznej wynikającej m.in. z niedoboru witaminy B9. Aby zapewnić sobie prawidłową podaż, kwasu foliowego można skorzystać m.in. z KWASU FOLIOWEGO VITA 400MCG.

- Witamina D - choć suplementacja tej witaminy jest zalecana wszystkim Polakom w zimniejszym okresie w roku, kiedy dni stają się krótsze, a dostęp do światła słonecznego w tej szerokości geograficznej ograniczona, to kobiety w ciąży powinny zdecydować się na jej codzienną suplementację przez cały czas jej trwania, nawet w okresie letnim. Zalecana dzienna dawka witaminy D3 wynosi 2000 UI. Ma ona znaczący wpływ na prawidłową mineralizację kości u kobiety, a także zapewnienie prawidłowego rozwoju układu kostnego u płodu. U wielu kobiet mimo suplementacji stwierdzane są niedobory. Wynika to przede wszystkim z niewielkiego zawartości tej witaminy w wybieranych przez nie suplementach. Jednym z produktów, który zapewnia sugerowaną dawkę na poziomie 2000 j.m. (50 µg) jest Suplement diety Witamina D3 Forte firmy Teva.

- Witamina C -kwas askorbinowy wzmacnia odporność i ma niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój płodu, a w szczególności kształtowanie się jego układu nerwowego. Zapotrzebowanie na tę witaminę w czasie ciąży jest wysokie i wynosi 85 mg na dzień.

DHA w ciąży - dlaczego suplementacja tego kwasu przez kobiety ciężarne jest konieczna?

Suplementacja tego wielonasyconego kwasu tłuszczowego omega-3 jest wręcz kluczowa, dla prawidłowego przebiegu ciąży. Na temat tego składnika i jego wpływu na przebieg ciąży, jak i rozwój pociechy w pierwszych latach życia naukowcy przeprowadzili szereg badań. Badania udowodniły, iż istnieje korelacja pomiędzy prawidłowym poziomem kwasu dokozaheksaenowego a wydłużeniem trwania ciąży, a tym samym minimalizacją ryzyka porodu przedwczesnego. Brak niedoboru DHA wspomaga również prawidłowy rozwój układu psychoruchowego u dziecka, a ponadto wpływa pozytywnie na stan psychiczny jego matki, która jest mniej narażona na wystąpienie depresji poporodowej. To właśnie późniejszy etap ciąży rozpoczynający się w II. trymestrze warunkuje zaawansowany rozwój układu nerwowego, a także kształtowanie się narządu zmysłów u płodu. Z tego względu w tym okresie suplementacja DHA jest jeszcze ważniejsza. Dzienne zapotrzebowanie na ten składnik kobiety ciężarnej, która nie spożywa często ryb i owoców morza, mieści się w przedziale 1000-1250 mg.

 

Suplementacja w II trymestrze ciąży - na jakie minerały warto zwrócić uwagę?

W II. trymestrze ciąży należy zadbać o prawidłowy udział w organizmie określonych składników mineralnych (składniki mineralne w ciąży). Wśród nich można wymienić przede wszystkim:

- Magnez w ciąży - suplementacja tego składnika mineralnego pozwoli kobiecie ciężarnej uniknąć bolesnych skurczy mięśni, a także wystąpienia ciążowej cukrzycy. Dzienne zapotrzebowanie na ten składnik u kobiet ciężarnych powyżej 19 roku życia wynosi 300 mg dziennie. Tak wysoki poziom dziennej dawki wynika ze wzrostu łożyska i rozwoju płodu. Jego prawidłowa zawartość w organizmie hamuje przedwczesne skurcze macicy, a tym samym przedwczesny poród.

- Żelazo w ciąży - brak niedoboru tego składnika minimalizuje ryzyko przedwczesnego porodu, jak również warunkuje prawidłową masę urodzeniową noworodka i jego harmonijny rozwój. W II. trymestrze zapotrzebowanie na ten minerał wynosi 4–5 mg na dzień.

- Jod w ciąży - na prawidłowy rozwój ciąży znaczący wpływ mają hormony tarczycowe. Prawidłowy udział jodu w organizmie minimalizuje ryzyko powstania u kobiety ciężarnej wola tarczycowego, a także przedwczesnego porodu, ewentualnego poronienia, czy wystąpienia u płodu hipotyroksynemii. Zapotrzebowanie organizmu na ten składnik w tym okresie to około 160 μg, a wzrasta ono w okresie laktacji.

Kategorie: Porady

Napisz komentarz