Legalna Apteka

Najnowsze artykuły

Leki, Probiotyki na biegunkę - Węgiel aktywny

Biegunka

Leki na biegunkę - węgiel aktywny i probiotyki na biegunkę

Aktywne filtry

Biegunka

Biegunka to problem, z którym każdy z nas prędzej czy później będzie miał do czynienia. Dlatego też warto zawsze mieć przy sobie dobre leki na biegunkę. Zapoznaj się z naszym asortymentem i znajdź produkt, który przyniesie ulgi i pomoże w problemach z rozwolnieniem. Zajrzyj do naszej oferty i wybierz węgiel aktywny, probiotyki na biegunkę oraz inne leki na rozwolnienie w dobrej cenie! 

Co to jest biegunka?

Biegunka to inaczej rozwolnienie, czyli oddawanie luźnego i płynnego stolca, co ma miejsce więcej niż 3 razy na dobę. Objawy biegunki niekiedy mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni. Biegunka najczęściej spowodowana jest zatruciem pokarmowym, wirusami oraz bakteriami. Za najważniejsze objawy biegunki uważa się m.in.: wodniste stolce, nudności, a także bóle brzucha. Sporadycznie może występować także gorączka. Objawy biegunki dają o sobie znać natychmiast – czasem jednak dolegliwość ta może być następstwem zakażenia bakteriami, z którymi miało się do czynienia na 6 do 72 godzin przed pojawieniem się pierwszych objawów.

Czym jest biegunka podróżnych?

Biegunka podróżnych to nic innego, jak choroba, która dotyka turystów w krajach rozwijających się, np. Egipcie, Meksyku, Tajlandii, Indiach, na Sri Lance, a nawet i Turcji. Na niektórych destynacjach turystycznych dolegliwość ta doskwiera nawet od 20% do 50% wszystkich podróżnych. Co więcej, w różnych miejscach na ziemi choroba ta ma inną nazwę. W Afryce Północnej biegunkę określa się mianem "klątwy faraona”, a w Ameryce Środkowej "Zemstą Montezumy”. Z kolei w Indiach na schorzenie to mówi się żartobliwie "Delhi-belly".

Rodzaje biegunki

Istnieje kilka rodzajów tej dolegliwości. Pod względem czasu trwania biegunki dzieli się na:

  • Ostre – mogą trwać nawet do 2 tygodni;
  • Przewlekłe – objawy nie ustępują po okresie 2 tygodni.

Ponadto biegunki można podzielić także ze względu na przyczynę jej występowania. Pod tym względem na wyróżnienie zasługuje biegunka:

  • Infekcyjna – pojawia się w wyniku zarażenia bakteriami lub wirusem;
  • Poantybiotykowa – jej przyczyną występowania jest osłabienie organizmu, do którego dochodzi wskutek zażywania silnych leków;
  • Biegunka podróżnych – wywołana zmianą flory bakteryjnej, jaka nas otacza.

Warto również wspomnieć o tym, że w bardzo wielu przypadkach biegunka jest objawem współtowarzyszącym chorobom takim jak:

  • Celiakia;
  • Zapalenia uchyłków jelita;
  • Wrzody jelita grubego;
  • Choroby Leśniowskiego-Crohna,
  • Raka jelita grubego.

Z tego też względu nie należy lekceważyć biegunki, a po jej pojawieniu się – od razu zażyć leki na biegunkę.

Przyczyny występowania biegunki

Poza tym, że biegunka może być wywołana bakteriami i wirusami, biegunka może być także objawem nadwrażliwość jelit na niektóre pokarmy. Jeżeli tak jest, jej objawy ujawniają się po maksymalnie 2 godzinach od zjedzonego posiłku. Dodatkowo również dolegliwość ta może być reakcją uboczną na przyjmowane leki, co zdarza się często np. po antybiotykoterapii. Wtedy również biegunce mogą towarzyszyć temu kurczowe bóle brzucha, które najczęściej pojawiają się poniżej pępka. Rzadziej towarzyszy temu krew lub ropa, które można zaobserwować w kale. Czasem biegunka pojawia się również przy chorobach takich jak wrzody jelita grubego, czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Co więcej, biegunka bywa także objawem alergii pokarmowej i uczulenia np. na gluten. W takim przypadku rozwolnieniu towarzyszy także wysypka na skórze, duszności, katar, niedokrwistość.

Czy biegunka może być niebezpieczna?

Pomimo dość nieprzyjemnych i uciążliwych objawów, w Europie biegunka nie jest chorobą bardzo groźną. Dlatego też leczenie biegunki polega jedynie na łagodzeniu objawów tego schorzenia oraz stałym nawadnianiu organizmu. Dzięki temu nie dojdzie do odwodnienia się organizmu, co może być groźne – zwłaszcza u osób starszych i dzieci. Niestety jednak w krajach Trzeciego Świata biegunka jest trzecią przyczyną wszystkich zgonów. Do zakażenia bakteriami Salmonelli lub wirusem Eboli dochodzi zwykle drogą kropelkową. W dodatku biegunka jest tam również przyczyną rozprzestrzeniania się rotawirusów. Każdego roku na całym świecie dopadają one nawet od 120 do 140 milionów ludzi. Połowa z nich, ok. 600 tys. chorych, niestety z tego powodu umiera.

Jak wygląda leczenie biegunki?

Leczenie biegunki polega przede wszystkim na złagodzeniu objawów tej przykrej dolegliwości. Dodatkowo opiera się ono również na ciągłym uzupełnianiu płynów w celu niedopuszczenia do odwodnienia się organizmu. Może to bowiem doprowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Dlatego też osobom zmagającym się z rozwolnieniem, zaleca się spożywanie elektrolitów. Ponadto w przypadku wystąpienia bólów brzucha, należy uzupełnić leczenie o lek przeciwbólowy lub rozkurczający. Z kolei na powstrzymanie rozwolnienia poleca się węgiel aktywny. Taki węgiel powstrzyma niekontrolowany odruch wypróżniania się. Ponadto leczniczy węgiel pomoże opróżnić przewód pokarmowy z toksyn oraz substancje gnilnych, które podrażniają jelita i powodują rozwolnienie. Jeżeli natomiast powodem występowania biegunki jest zakażenie salmonellą, konieczne będzie wykonanie posiewu kału i przyjmowanie antybiotyków. Warto również stosować probiotyki na biegunkę, które dzięki szczepom przyjaznym bakterii, pomogą przywrócić równowagę układu pokarmowego.

Biegunka – jakie leki na biegunkę są skuteczne?

Na końcu warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy leki na biegunkę są skuteczne? Wszystko zależy od ich składu, aczkolwiek zdecydowana większość z nich działa tak szybko, jak to możliwe. Szczególnie skuteczne są zwłaszcza wszystkie te leki na biegunkę, które zawierają substancje takie jak: nifuroksazyd, loperamid, drożdże Saccharomyces boulardii, taninę oraz leczniczy węgiel aktywny. Skuteczne w leczeniu objawów biegunki są także saszetki na bazie diosmektytu. Ponadto w trakcie rozwolnienia warto również pamiętać o tym, by pod żadnym względem nie dopuścić do odwodnienia się organizmu. Dlatego też, leki na biegunkę należy stosować wraz z elektrolitami. W trakcie kuracji warto również pamiętać o tym, że działanie leków na rozwolnienie wzmacniają probiotyki na biegunkę. Odbudują one naturalną florę bakteryjną jelit, co wzmocni odporność organizmu i pomoże w walce z objawami rozwolnienia. Stosując leki na biegunkę, należy pamiętać także o tym, że im wcześniej się je weźmie, tym szybciej są w stanie one pomóc w rozwiązaniu tych przykrych dolegliwości.

Domowe sposoby na biegunkę – czy to działa?

W Internecie można znaleźć także szereg domowych sposobów na leczenie objawów biegunki. Warto jednak podejść do nich z dużą rezerwą. Nie zawsze napary ziołowe naszych babci oraz maści polecane w rodzinie od pokoleń mogą zadziałać. Ponadto na efekty ich działania czasem czeka się w nieskończoność. Tymczasem kupione w aptece leki na biegunkę takie jak węgiel aktywny, czy probiotyki na biegunkę przyniosą ulgi znacznie szybciej. Niektóre z nich przynoszą ulgę już po kilku minutach. Tu pojawia się więc pytanie, czy warto poddawać się domowej terapii eksperymentalnej, skoro na efekty przyjmowania prawdziwych leków nie trzeba długo czekać.

Zobacz również:

Leki na biegunkę dla dzieci i niemowląt