Najnowsze artykuły

Żywność medyczna - specjalnego zastosowania| Nutridrink | Resource

ŻYWIENIE

Zobacz również

Żywność medyczna i żywienie w chorobie

Nutridrinki i preparaty proteinowe dla chorych. Wysoko białkowa i kaloryczna żywność medyczna dla chorych. Zastępujące standardowe posiłki.

Aktywne filtry

Żywienie w chorobie i żywienie medyczne

Preparaty w proszku i płyny specjalnego przeznaczenia medycznego (pot. odżywki) pomagają, jeśli prawidłowe odżywianie jest utrudnione, pojawiają się problemy z przyjmowaniem pokarmów bądź nagła utrata masy ciała. Żywność medyczna dostarcza niezbędnych mikro- i makroelementów oraz witaminy, dzięki czemu warunkuje utrzymanie prawidłowego stanu odżywienia. Żywienie w chorobie zapewniające odpowiednie ilości składników odżywczych wspiera pracę mózgu oraz pozwala na zachowanie aktywności fizycznej. W naszej ofercie znajdują się preparaty, które pomogą osobom chorym wymagającym wsparcia w odżywianiu.

Dla kogo żywność medyczna?

Odżywki medyczne są tworzone w celu wsparcia żywieniowego, z myślą o potrzebach konkretnych grup pacjentów. Zaleca się ich stosowanie pod okiem lekarza, który zna sytuację chorego i doradzi dobry produkt. Wybierając preparat, należy zwrócić szczególną uwagę na występujące schorzenia i choroby przewlekłe, wiek i wagę, aktywność fizyczną i zapotrzebowanie na składniki odżywcze pacjenta.  

Odżywianie osób starszych

Istnieją różne przesłanki do tego, aby stosować preparaty, które pomogą odżywić organizm w odpowiedni sposób. Mogą one wystąpić nie tylko u osób w wieku senioralnym, ale też młodszych, chorujących przewlekle. Głównym powodem stosowania odżywek medycznych jest ryzyko pogorszenia stanu odżywienia pacjenta. Szczególną wrażliwość na jego objawy wykazują osoby w podeszłym wieku. Jeśli dodatkowo mieszkają samotnie, cierpią na utratę mobilności bądź wykazują ograniczoną zdolność do samodzielnego spożywania pokarmów, obserwuje się częstsze wystąpienia objawów. Dobre zbilansowanie diety ma pozytywny wpływ na przebieg leczenia.

Sprawdź > Żywienie medyczne osób starszych 

Żywienie przy chorobach przewlekłych

Osoby chorujące na choroby układu pokarmowego, sercowo-naczyniowego i neurologiczne, pacjenci przyjmujący wiele leków - ta grupa chorych niejednokrotnie nie jest w stanie dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości substancji odżywczych i witamin. Tymczasem zaspokojenie wszystkich potrzeb organizmu, szczególnie u dzieci, jest niezbędne do życia i funkcjonowania. Co zrobić gdy utrzymanie odpowiedniej podaży na mikro- i makroelementy jest utrudnione? Odpowiedzią są preparaty tworzone specjalnie dla takich przypadków. Dobrze dobrana żywność medyczna jest w stanie dostarczyć takich składników, których chory potrzebuje najbardziej, a tym samym polepszyć jego samopoczucie i wesprzeć proces leczenia.

Symptomy wskazujące na konieczność uzupełnienia diety

Niektórzy chorzy cierpią w ciszy, czasami nie mając świadomości, że mogą otrzymać pomoc w prosty sposób. Zdarza się, że nie chcą rozmawiać o swojej chorobie z najbliższymi. Istnieją symptomy, które bliscy mogą zauważyć, a które świadczą o zaburzeniach stanu odżywienia na skutek choroby. Jeśli zostały one zaobserwowane, warto skonsultować z lekarzem uzupełnienie diety o preparaty żywienia medycznego.

Objawy związane z osłabieniem:

  • częściowa utrata siły mięśniowej;
  • brak energii, ogólne wyczerpanie;
  • trudności w wykonywaniu zwykłych czynności.

Symptomy związane z żywieniem:

  • jadłowstręt;
  • utrata apetytu;
  • nagły spadek masy ciała.

Ogólne oznaki:

  • suchość i pękanie skóry;
  • trudności w koncentracji;
  • zsuwająca się z palca obrączka;
  • ubrania stały się luźne.

Odżywki medyczne dla dzieci

Najmłodsi chorujący na schorzenia przewlekłe bądź w okresie okołooperacyjnym również potrzebują specjalnego żywienia. Nie bez znaczenia jest ich zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze związane z rozwojem organizmu. Zależnie od stanu zdrowia i wieku preparaty mogą uzupełniać niedobory bądź wspomagać zachowanie aktywności fizycznej przez dostarczenie energii. Przy odpowiednim dobraniu specyfiku rodzic będzie miał pewność, że jego dziecko nie cierpi na dodatkowe problemy związane z niedożywieniem, bądź brakiem mikro- i makroelementów. Dostępne smaki żywności medycznej są atrakcyjne dla młodych pacjentów. Dzięki temu nie będą przez dziecko traktowane jak kolejny lek do przyjęcia, a jako smaczne urozmaicenie diety. 

Sprawdź > Nutridrinki dla dzieci

Kiedy stosować żywienie medyczne?

U osób chorych bądź seniorów często pojawiają się problemy ze spożywaniem pokarmów. Trudności może sprawiać już gryzienie, żucie i połykanie. U niektórych pacjentów na tyle zmniejszają one jakość odżywiania, że konieczne jest wprowadzenie do jadłospisu preparatów płynnych. Z kolei problemy z brakiem apetytu i niechęcią do jedzenia mogą zostać rozwiązane przez zastosowanie produktów wysokokalorycznych. Zdarza się, że przez dolegliwości układu pokarmowego (biegunki, wymioty, nudności) substancje odżywcze nie mogą się poprawnie wchłonąć. Odpowiedzią na te problemy jest zastosowanie lekkich formuł, które nie pogorszą objawów i uzupełnią braki w odżywieniu. Wiele z częstych schorzeń sprawia, że zwiększa się zapotrzebowanie pacjenta na składniki odżywcze i witaminy - w takich sytuacjach zwykła dieta może nie sprostać potrzebom organizmu i należy ją wzbogacić.

Zalety żywności medycznej

Odżywki tworzone na potrzeby żywienia w chorobie są tworzone po to, aby ulżyć pacjentom. Używanie ich może znacząco podnieść jakość życia. Mają taką samą płynną formę, jak te stosowane u sportowców. Dobrane z pomocą lekarza w precyzyjny sposób uzupełnią niedobory, a ich zażywanie oddali widmo niedożywienia. Dzięki regularnemu stosowaniu zwiększone zapotrzebowanie organizmu na witaminy i składniki odżywcze będzie stale pokryte. W chorobie osób starszych i cierpiących przewlekle żywność medyczna wzmocni organizm, ułatwi przebieg leczenia i przyspieszy rekonwalescencję. Dla osób samotnych, w depresji bądź cierpiących na brak energii znacznym ułatwieniem jest to, że preparaty są gotowe do spożycia, bądź ich przygotowanie wymaga tylko rozrobienia proszku. Dostępność żywności medycznej jest obecnie bardzo wysoka - można ją zamówić przez internet i kupić bez recepty w aptece. Ostatnią, ale nie najmniej ważną zaletą tego sposobu uzupełnienia diety jest cena. Koszt jednego opakowania zaczyna się już od kilku złotych. 

Jak smakuje żywność medyczna?

Niejednokrotnie pacjenci obawiają się o to, że preparaty im nie zasmakują, co jeszcze bardziej pogorszy występujące już objawy. Producenci żywności medycznej biorą to pod uwagę - w asortymencie znajdują się różne smaki preparatów, które trafią w gusta dzieci i dorosłych. Owocowe, deserowe i kawowe, w tym takie jak mokka, jogurt, owoce tropikalne. Celem jest zwiększenie standardu przyjmowanych posiłków, co oznacza, że smak bardzo się liczy. Satysfakcja z przyjmowania pokarmów u osób przyjmujących wiele leków jest jednym z czynników, który może ulżyć w chorobie i poprawić stan organizmu. 

Żywienie w chorobie

Każdy pacjent jest inny, dlatego nie istnieje jedna uniwersalna odżywka. Producenci tworzą różne linie produktów, które będą odpowiadały na różne potrzeby. W asortymencie dostępne są preparaty wysokoenergetyczne, wysokobiałkowe, dla osób z zaburzeniami metabolizmu glukozy. Do dyspozycji są specyfiki dla dzieci i dorosłych. W ofercie sklepu znajduje się również żywność medyczna kierowana dla osób o specjalnych potrzebach. Do wyboru są różne smaki i postaci - proszku bądź płynu. Dobranie odpowiedniego produktu należy skonsultować z lekarzem, tak aby jak najlepiej zaspokoić potrzeby chorego.