Najnowsze artykuły

Leki na niestrawność - Zioła i suplementy na niestrawność

Niestrawność

Leki na niestrawnośc - Zioła i suplementy na trawienie

Aktywne filtry

Niestrawność to przykre dolegliwości żołądkowe, które często objawiają się uczuciem pełności po jedzeniu, bólem żołądka, wzdęciami i odbijaniem się, czy nawet mdłościami. W naszej ofercie znajdziesz krople żołądkowe, delikatne herbatki ziołowe oraz silnie skoncentrowane preparaty na bazie leczniczych roślin, które wspierają trawienie i skutecznie łagodzą objawy niestrawności.

Czym jest niestrawność i jakie są jej objawy?

Niestrawność to powszechna niedyspozycja, której objawami są dyskomfort w górnej części przewodu pokarmowego i nieprzyjemne uczucie pełności po jedzeniu. Czasem zdarza się, że osoby cierpiące na niestrawność również doświadczają zgagi, czyli nieprzyjemnego pieczenia w przełyku. Wśród objawów niestrawności wymienia się także wzdęcia i nudności. Niestrawność najczęściej pojawia się po zjedzeniu ciężkostrawnego i tłustego posiłku oraz utrzymuje się od kilku minut do nawet kilku godzin po jedzeniu. Jej przyczyny nie są do końca poznane. Za powód przewlekłej niestrawności uznaje się nieprawidłową pracę żołądka, zwiększoną wrażliwość na kwas żołądkowy, a także czynniki psychologiczne.

Jak radzić sobie z niestrawnością?

Łagodna i okazjonalnie występująca niestrawność nie jest powodem do niepokoju, ponieważ nie jest to dolegliwość groźna dla zdrowia i można ją leczyć przez zmianę stylu życia oraz przy pomocy leków na niestrawność dostępnych jest bez recepty. Wśród nich są preparaty ziołowe w formie tabletek, płynów i naparów. Odpowiednio skomponowane mieszanki ziół, ekstraktów lub wyciągów roślinnych potrafią skutecznie łagodzić objawy niestrawności. Preparaty lecznicze na bazie roślin poprawiają trawienie, rozluźniają skurcze jelit, chronią błonę śluzową żołądka, stymulują produkcję żółci oraz wspierają pracę wątroby. Warto podkreślić, że niektóre z leków ziołowych na niestrawność działają także relaksująco.

Krople żołądkowe na niestrawność

Jednym z najbardziej popularnych środków na niestrawność, wzdęcia i skurcze w obrębie jelit są krople żołądkowe. To znane od lat połączenie olejku i maceratu z mięty pieprzowej oraz innych ziół np. waleriany czy papaweryny z alkoholem etylowym skutecznie łagodzi objawy niestrawności. Ze względu na intensywność smaku krople żołądkowe należy rozpuszczać w wodzie lub podawać na łyżeczce cukru. Szczegółowe dawkowanie określone jest w ulotce każdego produktu leczniczego.

Ziołowe leki na trawienie

Tabletki na niestrawność (np. Ulgix, Labofarm, Apteo, czy Travisto) zawierają ekstrakty z roślin, które korzystnie wpływają na przebieg procesów trawiennych, pracę żołądka i wątroby. Do najbardziej popularnych roślinnych substancji czynnych należą np. karczoch, kurkuma, koper włoski, cytryniec chiński, mniszek lalkarski, kora kruszyny oraz alona, czyli tzw. stwardniały sok z aloesu. Niektóre leki na niestrawność żołądka bez recepty dostępne są w formie płynów. Są to silnie skoncentrowane wyciągi z kory dębu, wierzby, szałwii, tymianku i krwawnika, które polecane są osobom preferującym przyjmowanie płynnych preparatów leczniczych. Uniwersalnym płynem na niestrawność jest znany Amol, roztwór mentolu oraz mieszaniny olejków eterycznych w etanolu, który z powodzeniem może być stosowany także w przypadku innych dolegliwości np. przeziębienia, bólu głowy, czy złego samopoczucia.

Herbatki ziołowe na niestrawność

Świetnym sposobem na niestrawność są łagodne herbatki ziołowe np. Travisto z miętą, rumiankiem i koprem włoskim, czy Fix na trawienie z koprem, miętą, melisą i cykorią. Osoby, które zmagają się z niestrawnością i wzdęciami mogą sięgnąć po herbatki przygotowane wyłącznie z kopru włoskiego. To naturalny środek na łagodne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, skuteczny i bardzo delikatny, ponieważ można go z powodzeniem stosować u dzieci. Regularne picie herbatek ziołowych na niestrawność usprawnia trawienie i pomaga zachować w zdrowiu przewód pokarmowy. To doskonała profilaktyka niestrawności.

Jak zapobiegać niestrawności?

Aby zapobiegać niestrawności i nie dopuścić do powstania jej nieprzyjemnych objawów warto przestrzegać zdrowej diety, unikać alkoholu, napojów gazowanych oraz ograniczyć jedzenie pikantnych i tłustych potraw. Duże znaczenie ma też dokładne gryzienie i przeżuwanie pokarmów oraz unikanie intensywnych ćwiczeń bezpośrednio po jedzeniu. Objawy niestrawności mogą być też związane ze stresem. W takiej sytuacji warto pomyśleć o ćwiczeniach relaksacyjnych oraz suplementacji w postaci łagodnych środków ziołowych np. Hyperherba, które zawierają dziurawiec. To cenne zioło, które nie tylko wspiera trawienie, ale także działa delikatnie uspokajająco.

Kiedy trzeba zwrócić się do lekarza?

Trzeba pamiętać, że jeśli niestrawność trwa dłużej niż 7 dni, koniecznie należy zgłosić się do lekarza, żeby sprawdzić czy objawy nie świadczą o innych chorobach np. zakażeniu bakterią Helicobacter pylori (H. pylori), wrzodach żołądka czy refluksie. Powodem do niepokoju przy niestrawności są także silne wymioty, czarny, smolisty stolec, gorączka, ostry ból, duszności czy nadmierne pocenie się i silne osłabienie.