Najnowsze artykuły

Aerozole do płukania nosa | Spraye i leki do udrażniania zatok i nosa

Aerozole / płukanie nosa

Aktywne filtry

Kiedy do organizmu dostają się wirusy czy bakterie, a nasza śluzówka jest przesuszona lub produkuje nadmiar wydzieliny, należy skupić się na szczególnej pielęgnacji nosa. Bez względu na to, czy mowa o katarze alergicznym, czy też wywołanym infekcją, spraye do nosa na zatoki to doskonałe rozwiązanie. Odpowiednio oczyszczony i nawilżony nos znacznie lepiej poradzi sobie ze stanami zapalnymi oraz patogenami. W tej kategorii w naszym sklepie pragniemy przedstawić liczne spraye oraz aerozole, a także zestawy do płukania zatok i nosa zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Co musisz wiedzieć o naszych produktach?

Sposób stosowania preparatów zależny jest przede wszystkim od składników, jakie się w nich znajdują, a także od wieku chorego. Co powinieneś wiedzieć o produktach dostępnych w Aptece Mika?

 • Zestawy do irygacji zatok - dostępne w wersji dla dorosłych i starszych dzieci oraz w wersji dla dzieci od 4. roku życia.
 • Spray do oczyszczania nosa występuje w kilku wersjach - dla dorosłych oraz dla dzieci: dla starszaków, które ukończyły szósty rok życia, od 1. roku życia oraz od 1. miesiąca życia. Niektóre spraye mogą być stosowane profilaktycznie w przypadku alergików. W naszym asortymencie znajdują się liczne leki na zatoki dla dzieci.
 • Mgiełka solankowa do wykonywania inhalacji - może być stosowana już u niemowląt.

Wszystkie środki należy stosować wyłącznie według wskazówek zamieszczonych na opakowaniu produktu lub uzyskanych w wyniku konsultacji z lekarzem, lub farmaceutą. Zbyt długie lub intensywne stosowanie sprayów i kropli do nosa może skutkować np. uszkodzeniem śluzówki.

Zestawy do irygacji - dla kogo?

Płukanie zatok posiada wiele zalet. Jest ono bezpieczne i może być stosowane przez dzieci od 4. roku życia, kobiety karmiące piersią, a także panie w ciąży. Płukanki do nosa stanowią niefarmakologiczną metodę walki z katarem, a także zapaleniem zatok. Pomagają one zachować odpowiednią drożność nozdrzy oraz oczyszczają nos z wydzielin zakaźnych i innych zanieczyszczeń. 

Płukanki warto wykonywać szczególnie wtedy, gdy zmagamy się z:

 • alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa,
 • infekcyjnym zapaleniem górnych dróg oddechowych,
 • nieżytem nosa,
 • zapaleniem zatok przynosowych.

Zestawy do płukania zatok dostępne w naszej ofercie składają się z butelki oraz saszetki lub 12, 15, 16, 30 bądź 36 saszetek. W zależności od tego, czy zestaw przeznaczony jest dla dzieci, czy dla dorosłych butelka ma odpowiednio 120 lub 240 ml. Z takich zestawów można przygotować dwa rodzaje roztworów.

Pierwszy z nich to roztwór hipertoniczny, który charakteryzuje się wyższym stężeniem chlorku sodu niż to, spotykane w organizmie. Jest to doskonały sposób na zmniejszenie obrzęku oraz przekrwione śluzówki nosa.

Drugi z roztworów to roztwór izotoniczny. Jest on idealny do czyszczenia zatok oraz jamy ustnej. Tego typu mieszanina nawilża, a także oczyszcza błonę śluzową nosa oraz przynosi uczucie ulgi w suchości nosa. Tego typu roztwór charakteryzuje się takim samym stężeniem chlorku sodu, jakie jest spotykane w organizmie.

Jak stosować płukanki do nosa?

Należy lekko nachylić się nad umywalką i przyłożyć aplikator do jednego nozdrza. W przypadku samodzielnego rozrabiania preparatu czynność tę należy poprzedzić przygotowaniem butelki z proszkiem i ciepłą wodą. Butelkę należy ścisnąć płynnym i swobodnym ruchem. Roztwór zostanie wówczas wprowadzony do nosa, a następnie wypłynie drugim otworem nosowym. Do każdej dziurki należy wprowadzić połowę zawartości butelki, a niewykorzystany płyn należy wylać. Po oczyszczaniu nosa zalecane jest jego delikatne oczyszczenie poprzez wydmuchanie. Co ważne, tego typu roztworów nie należy połykać w momencie, kiedy dostaną się do gardła.

Aerozol do nosa na zatoki - wszystko co musisz wiedzieć!

Aerozole do nosa nazywane są też kroplami. Wśród naszych produktów znajduje się kilka rodzajów aerozoli, które wyróżniamy ze względu na obecność dodatkowych substancji.

 • Substancje, które łagodzą katar pojawiający się podczas grypy czy przeziębienia.
 • Substancje, które oczyszczają i regenerują nos.
 • Substancje, które są pomocnicze przy katarze siennym lub w przypadku alergii.
 • Substancje, które należy stosować podczas leczenia stanów zapalnych zatok i nosa.
 • Substancje, które łagodzą suchość śluzówki.
 • Substancje, które ograniczają wnikanie wirusów i ich działanie w obrębie nosa.

Decydując się na stosowanie tego typu środka, należy pamiętać, aby nie stosować go dłużej niż 5 dni. Stosując preparat dłużej, możemy doprowadzić do powikłań w postaci rozszerzenia naczyń krwionośnych czy uszkodzenia śluzówki. Ważna jest też aplikacja. Zła technika może sprawić, że lek, zamiast wpływać na obręb nosa, w większości "spłynie" do żołądka oraz przełyku. To z kolei znacząco zmniejszy skuteczność terapii. 

Jak stosować aerozol do nosa?

Aerozol może być aplikowany w różnych pozycjach. Bez względu na to, jaka z nich jest dla nas najlepsza, należy pozostać w niej przez około 30 sekund. Przed zaaplikowaniem aerozolu, warto zwrócić uwagę na to, czy szczegółowe wytyczne nie zawierają preferowanego sposobu aplikacji wybranego produktu. Niektóre leki na zatoki będą bardziej skuteczne w pozycji stojącej, inne w siedzącej, a jeszcze innej leżąc na plecach bądź na boku. Najczęściej wybieraną pozycją jest pozycja siedząca lub stojąca.

Pierwszym krokiem aplikacji jest wydmuchanie nosa, które pomoże oczyścić go z wydzieliny i zanieczyszczeń. Następnie, wstrząśnijmy butelką i zdejmijmy zatyczkę. Na tym etapie wiele osób odchyla głowę do tyłu. Jeżeli ulotka tego nie zaleca, głowa powinna leżeć na płasko lub w przypadku pozycji stojącej - być skierowana lekko do przodu. Końcówkę urządzenia aplikującego należy dość płytko włożyć najpierw do jednego, a później do drugiego nozdrza. Co ważne, w czasie aplikacji zaleca się powolne i delikatne wciąganie powietrza przez nos po to, aby zapobiec wyciekowi aerozolu. Po aplikacji preparatu nie należy wydmuchiwać nosa.

Mgiełka solankowa jodowo-bromowa - dla kogo?

W naszej ofercie poza tradycyjnymi sprayami, aerozolami i zestawami do płukania nosa, znajduje się też mgiełka solankowa jodowo-bromowa, która wyróżnia się szerokim spektrum zastosowania. Jest ona doskonała w przypadku inhalacji, płukania gardła czy ust. Wykazuje działanie antywirusowe, antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Przyczynia się do przyspieszenia procesów przemiany materii oraz spalania tłuszczu, poprawia krążenie, a także wzmacnia odporność organizmu. Połączona ze sprayami czy aerozolem leczy dolegliwości dróg oddechowych. Zalecana jest dla wszystkich osób zmagających się z przeziębieniem, anginą, zapaleniem zatok, płuc, oskrzeli czy schorzeniami alergicznymi.

Mgiełka jest doskonała zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Bez problemu można wykonywać nią inhalację nawet u niemowlaków.

Sprawdź naszą ofertę!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą aerozoli, sprayów i zestawów przeznaczonych do płukania zatok i nosa. Szeroki asortyment gwarantuje, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bez względu na to, czy szukasz odpowiedniego środka pielęgnacyjnego, czy przeciwalergicznego dla siebie, czy dla najmłodszych, nie mogłeś lepiej trafić. Wspomagamy wszystkich - zarówno dorosłych, jak i noworodki.