Najnowsze artykuły

Syropy na kaszel mokry | Leki, tabletki i inne preparaty

Mokry

Syropy na kaszel mokry | Leki, tabletki i inne preparaty 

Aktywne filtry

Kaszel mokry 

Kaszel mokry to objaw chorobowy, który potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dlatego też nie ma co zwlekać z jego leczeniem – nieleczony może stać się powodem znacznie poważniejszych problemów ze zdrowiem. Dlatego też tak ważne jest to, by jak najszybciej zastosować leki na kaszel mokry. Zapoznaj się z naszą ofertą oraz poradami, a dowiesz się, jakie produkty są najbardziej skuteczne!

Kaszel mokry – co to?

Zanim przejdziemy do tego, jakie leki na kaszel mokry pomogą Ci uporać się z tą dolegliwością, zacznijmy od tego, czym się ona charakteryzuje. Kaszel mokry to objaw infekcji dróg oddechowych, której towarzyszy odkrztuszanie plwociny, czyli wilgotnej wydzieliny. Określany również jako kaszel produktywny, często jest następstwem nieleczonego kaszlu suchego. W przeciwieństwie jednak do niego, towarzyszy my nagromadzony w gardle śluz, który znacznie utrudnia odruch kaszlu. Aby więc wspomóc mechanizmy oczyszczające, należy jak najszybciej wdrożyć leczenie. Zwłaszcza jeśli choroba ta jest następstwem zapalenia zatok, oskrzeli, czy płuc.

Mokry kaszel a kolor wydzieliny

Kaszel mokry charakteryzuje się występowaniem tzw. plwociny, czyli wydzieliny, która utrudnia chorym odkrztuszanie. Jak się jednak okazuje, jej kolor i konsystencja ułatwiają zidentyfikowanie przyczyny mokrego kaszlu, a mianowicie:

 • Przezroczysta wydzielina – występuje przy infekcjach wirusowych. Jeśli jest ona lepka, może oznaczać również astmę.
 • Żółta lub zielona wydzielina – ropna plwocina jest oznaką infekcji bakteryjnej, takiej jak zapalenie płuc, oskrzeli, czy zatok przynosowych.
 • Krwista wydzielina – czyli tzw. krwioplucie, które może być spowodowane np. przez bakterie wywołujące zapalenie płuc, oskrzeli, rozstrzenie oskrzeli, gruźlicę, a nawet i raka płuc.
 • Wydzielina, w której znajdują się czopy i grudki – najczęściej jest spowodowana mukowiscydozą lub grzybicą dróg oddechowych.
 • Gęsta wydzielina, która występuje w dużych ilościach – jest oznaką przewlekłego zapalenia oskrzeli lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Niezależnie od koloru, czy konsystencji wydzieliny należy jak najszybciej podjąć leczenie. Jak bowiem widać może on być nie tylko oznaką błahego przeziębienia, ale i bardzo poważnych chorób – w tym m.in. gruźlicy. 

Jak skutecznie leczyć kaszel mokry?

Leczenie kaszlu mokrego polega przede wszystkim na poprawie efektywności kaszlu. I choć w internecie można znaleźć wiele informacji na temat tego, jak poradzić sobie z tą przypadłością samemu – domowe sposoby na kaszel mokry nie zawsze mogą okazać się skuteczne. Dlatego, zamiast przeprowadzać na sobie i bliskich takie eksperymenty, warto od razu sięgnąć po leki na kaszel mokry dostępne w Aptece Mika. Jakie leki sprawdzą się więc najbardziej?

Czym są leki wykrztuśne na mokry kaszel?

Pacjentom chorym na kaszel mokry zaleca się przede wszystkim leki wykrztuśne, których stosowanie udrażnia drogi oddechowe, co ułatwia oddychanie. Nieco inaczej leczenie kaszlu mokrego wygląda w przypadku pacjentów zaintubowanych, u których wydzielina jest odsysana. Z reguły jednak wystarczy stosowanie preparatów takich jak:

 • Syrop rozrzedzający wydzielinę;
 • Tabletki wykrztuśne.

Niezwykle ważny jest również skład tych preparatów. Dzięki temu ich stosowanie szybciej przyniesie rezultaty i pomoże uporać się z chorobą.

Leki wykrztuśne – co powinny zawierać?

Tabletki i syropy wykrztuśne powinny zawierać substancje takie jak:

 • Wyciąg z pierwiosnka lekarskiego;
 • Wyciąg z bluszczu pospolitego;
 • Ekstrakt z babki lancetowatej;
 • Wyciąg z korzenia wymiotnicy;
 • Benzoesan sodu.

Równie skuteczne w leczeniu mokrego kaszlu są także preparaty mukolityczne, których działanie polega na rozrzedzaniu wydzieliny poprzez niszczenie mostków disiarczkowych kwaśnych mukoglikoprotein. Zwykle zawierają one w swoim składzie związki chemiczne takie jak:

 • Ambroksol;
 • Acetylocysteina;
 • Bromheksyna;
 • Gwajafenezyna;
 • Karbocysteina.

Preparaty te powinny być stosowane do momentu, aż chory przestanie mieć problem z odkrztuszaniem, czyli do zaniku wydzieliny.

Jakie inne leki na mokry kaszel warto spróbować?

ofercie Apteka Mika nie brak leków na mokry kaszel, wśród których znalazły się produkty o różnym działaniu. Podczas gdy działanie jednych z nich polega na ograniczeniu produkcji śluzu, działanie drugich prowadzi do zmniejszenia lepkości wydzieliny. Z kolei inne leki na kaszel mokry poprawiają transport rzęskowo – śluzowy. Niezależnie od sposobu działania, przynoszą one ten sam efekt – prowadzą do pozbycia się nagromadzonego śluzu. Co zatem warto stosować na kaszel mokry?

Syropy na kaszel mokry

Najczęściej w ich składzie pojawiają się substancje takie jak wyciąg z korzenia prawoślazu, pierwiosnka lekarskiego, ziela tymianku, liścia bluszczu bądź chlorowodorek bromheksyny. Z tego również względu syrop na kaszel mokry dla dorosłych nie zawsze jest dobry w smaku, bywa cierpki i nieprzyjemny – w przeciwieństwie do preparatów przeznaczonych dla dzieci, np. o smaku banana, wanilii, czy malin.

Tabletki na mokry kaszel

To produkt przeznaczony do stosowania doustnego w formie pigułek, które się połyka. Preparaty te z reguły nie mają smaku, a po chwili od połknięcia powodują rozrzedzanie się wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Tym samym ułatwiają jej odkrztuszanie. W ich składzie zwykle pojawia się ambroksol, acetylocysteina lub chlorowodorek bromheksyny. Niektóre z tych leków dostępne są również w postaci wygodnych tabletek musujących do rozpuszczania w wodzie.

Jak zażywać leki na kaszel mokry?

Na końcu warto równie wspomnieć kilka słów o tym, w jaki sposób przyjmować leki na kaszel mokry. Oczywiście w pierwszej kolejności zależy zapoznać się ze szczegółową instrukcją ich przyjmowania, która powinna być dołączona do opakowania. Większość preparatów na kaszel mokry przyjmuje się doustnie, a ich przyjmowanie wiąże się także z przyjmowaniem dużej ilości płynów. Trzeba również pamiętać, że produkty te mają na celu usunięcie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, dlatego w trakcie ich przyjmowania nie należy hamować odruchu kaszlowego.

Pora przyjmowania leków na mokry kaszel

Co więcej, równie pomocne mogą okazać się dodatkowe inhalacje oraz zabiegi takie jak oklepywanie klatki piersiowej. Należy również pamiętać o tym, by nie stosować ich po godzinie 17, ponieważ mogą one zaburzyć rytm snu i wywołać uczucie bezsenności. Ponadto trzeba także pamiętać o tym, że leki na mokry kaszel u dzieci podane wieczorem mogą doprowadzić do zahamowania odruchu kaszlowego, co w efekcie powoduje gromadzenie się śluzu w drogach oddechowych. To nie tylko zwiększa ryzyko obturacji, które może prowadzić do uduszenia, ale i do powstawania powikłań bakteryjnych.

Pamiętaj, że kaszel mokry i suchy to dwa zupełnie różne objawy!

Ostatnią rzeczą, o której nie można zapomnieć, jest również to, że w trakcie leczenia kaszlu mokrego pod żadnym pozorem nie powinno się stosować leków na kaszel suchy. Preparaty te przeznaczone są bowiem do stosowania na zupełnie innym rodzaju kaszlu, a ich stosowanie nie tylko może nie przynieść żadnego efektu, ale i doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

W ofercie AptekaMika dostępne są również: syropy na kaszel.