Legalna Apteka

Najnowsze artykuły

Leki na zatoki | Tabletki, krople, suplementy i inne preparaty

Zatoki

Aktywne filtry

Leki na zatoki w Twojej domowej apteczce

Ból zatok to dolegliwość, która w sposób szczególny obniża samopoczucie osoby chorej oraz powoduje znaczny dyskomfort i obniża jakość życia pacjenta. W kategorii ZATOKI klienci aptekamika.pl znajdą zatem wysoce zróżnicowany asortyment skutecznych leków na zatoki. Spośród dostępnych leków na zatoki bez recepty godne polecenia są leki o potwierdzonej skuteczności, do których zaliczyć można m.in. tabletki na zatoki, aerozole, saszetki z proszkiem do sporządzenia roztworu, syropy i krople, a także gotowe zestawy do irygacji górnych dróg oddechowych. Zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą dobrych leków na zatoki czołowe i związane z nimi przeziębienie.

Jak rozpoznać zatkane zatoki?

Do typowych objawów zatkanych zatok, towarzyszących np. ich ostrym bądź przewlekłym stanom zapalnym, zalicza się:

 • niedrożny nos (nieżyt nosa, występowanie, zalegającego, gęstego kataru - zarówno o charakterze infekcyjnym, wirusowym, jak i alergicznym - w okresie od dwóch do nawet czterech tygodni), 
 • występowanie żółtej lub zielonej wydzieliny z nosa, 
 • ściekanie wydzieliny po ścianie gardła,
 • tzw. “drapanie” w gardle, 
 • poczucie dyskomfortu i ucisku w okolicy oczu, skroni, uszu i policzków, 
 • uciążliwy, rozpierający ból  głowy i twarzy (zwłaszcza przy pochylaniu się), 
 • ogólne osłabienie,
 • problemy z oddychaniem,
 • zaburzenia bądź utrata powonienia i smaku, 
 • chrypka, 
 • brak apetytu, 
 • nieprzyjemny zapach z ust, 
 • gorączka.

Czym należy się kierować, dokonując wyboru leku na zatkane zatoki?

Z wymienionymi powyżej objawami, których przyczyną są niedrożne, zatkane zatoki, można walczyć na kilka, sprawdzonych i przynoszących oczekiwane rezultaty sposobów. To, który z nich okaże najskuteczniejszy, zależy od stopnia zaawansowania dolegliwości oraz rodzaju bólu zatok, z jakim się zmagamy. Istotne znaczenie mają również indywidualne preferencje pacjenta związane z tym, która forma kuracji farmakologicznej jest dla niego najodpowiedniejszą i najwygodniejszą w stosowaniu. Wybierając lek na zatoki, warto zastanowić się, w jakich okolicznościach i komu ma być on podany (istotny jest m.in. wiek oraz masa ciała pacjenta), w jakiej dawce oraz porze dnia ma być on stosowany. Wymienione czynniki mogą bowiem znacząco wpłynąć na decyzję zakupu i dobór właściwych środków leczniczych. Należy również pamiętać o tym, że metoda leczenia zatkanych zatoka powinna być skonsultowana z lekarzem, który po zdiagnozowaniu problemu określi jego przyczynę, wskaże możliwe metody leczenia i doradzi, jak skutecznie wyeliminować infekcję oraz uniknąć niepożądanych powikłań, np. w przypadku zaniedbania leczenia zatkanych zatok. Niekiedy bowiem w wyjątkowych sytuacjach - gdy dochodzi do bakteryjnego zakażenia zatok, konieczne jest podanie antybiotyku. W typowych jednak przypadkach infekcji zatok lekarz na podstawie wywiadu medycznego podejmie decyzję o formie leczenia - zazwyczaj objawowego, polegającego na stosowaniu leków powszechnie dostępnych bez recepty. W zależności od diagnozy - w aptekamika.pl znaleźć można odpowiednie środki wspierające kurację leczniczą w grypie, przeziębieniu i stanach zapalnych zatok.

Jaki lek na zatoki wybrać spośród asortymentu aptekamika.pl?

Dobry lek na zatoki czołowe powinien działać szybko, być łatwy w dawkowaniu i wygodny w użyciu. W asortymencie aptekamika.pl znaleźć można szeroki wybór środków farmaceutycznych i leków na zatoki bez recepty. Wszystkie dostępne formy kuracji podzielić można na kilka zasadniczych podkategorii.

Krople, żele, spraye i aerozole do nosa

Najpopularniejszym rozwiązaniem wybieranym przez szerokie grono naszych klientów są krople, żele, spraye i aerozole do nosa oraz zatok. Kuracja farmakologiczna polega w tym przypadku na donosowej aplikacji (rozpyleniu) leku, co pozwala na jego precyzyjne dawkowanie i zastosowanie odpowiedniej ilości leku (np. poprzez jednokrotne naciśnięcie aerozolu). Zawarty w tego typu środkach lek pozwala zmniejszyć objawy zatkanych zatok, rozrzedzić wydzielinę i udrożnić górne drogi oddechowe, a jego aplikacja przebiega szybko, jest wygodna i łatwa w stosowaniu. 

Doustne leki na zatoki

Dużą skuteczność w zwalczaniu objawu niedrożnych zatok wykazują - oprócz donosowych farmaceutyków - środki przyjmowane doustnie. Zalicza się do nich: tabletki na zatoki (zarówno w formie tradycyjnych powlekanych tabletek, jak i twardych bądź elastycznych kapsułek o żelowej  konsystencji), syrop na zatoki, saszetki na zatoki z rozpuszczalnym we wrzątku proszkiem (a także te rozrzedzające wydzielinę z nosa, służące do samodzielnej irygacji). Wymienione rozwiązania odpowiadać będą pacjentom, którzy wolą stosować doustne formy leku, w formie płynnej bądź stałej. 

Zestawy do domowej irygacji zatok i górnych dróg oddechowych

Nadmierną, zalegającą w nosie i zatokach wydzielinę wyeliminować można również za pomocą zabiegu irygacji. Dzięki dostępnym w aptekamika.pl zestawom do płukania nosa i zatok pacjent może w bezpieczny sposób przeprowadzić zabieg oczyszczania górnych dróg oddechowych samodzielnie, w warunkach domowych. Gotowe, podstawowe zestawy do stosowania miejscowego składają się m.in. z butelki do przygotowywania roztworu, aplikatora i saszetek ze specjalnym proszkiem leczniczym. Możliwe jest również zakupienie dodatkowych, uzupełniających saszetek, które pozwalają na bardziej intensywne bądź częstsze płukanie jamy nosowej i zatokowej. Tego typu rozwiązania kierowane są do osób, którym zależy nie tylko na skutecznym oczyszczeniu niedrożnych zatok, ale również na usunięciu z nosa nagromadzonej wydzieliny, zanieczyszczeń i alergenów oraz złagodzeniu podrażnień i nawilżeniu błony śluzowej nosa. Metoda irygacji sprawdzi się zatem zarówno u osób borykających się z bólem zatok, ich zapaleniem czy przeziębieniem, jak u alergików oraz osób cierpiącym na pozostałe infekcje górnych dróg oddechowych.

Jakie leki na zatoki bez recepty stosować u dzieci?

Jeśli nie wiesz, co na zatoki u dzieci będzie najskuteczniejszą formą leczenia, zapoznaj się z ofertą aptekamika.pl. W naszym asortymencie znajdziesz nie tylko wygodne aerozole do nosa oraz łatwe w dozowaniu i suplementacji syropy na zatkane zatoki, ale również gotowe komplety narzędzi służących do domowej irygacji oraz inhalacji i oczyszczania niedrożnych zatok - zwłaszcza u najmłodszych pacjentów.

O czym warto pamiętać, lecząc zatkane zatoki?

Leczenie niedrożnych dróg oddechowych, kataru i zatkanych zatok warto rozpocząć od regularnego i dokładnego oczyszczania nosa. Zapobiegnie to nadmiernemu gromadzeniu się patogenów i zahamuje dalszy rozwój dolegliwości chorobowych. Choremu zaleca się ponadto codzienne inhalacje bądź irygacje, picie dużej ilości płynów (przede wszystkim rozgrzewających, ciepłych napojów) oraz stosowanie okładów służących nawilżeniu błony śluzowej nosa (np. przy użyciu ręcznika i soli fizjologicznej). Metody te wspomagają skuteczność terapii i działają pomocniczo przy jednoczesnym stosowaniu wyżej wymienionych środków farmakologicznych stosowanych na zatkane zatoki (zarówno w stanach przeziębienia i grypy, jak i chorobach związanych ze stanem zapalnym zatok i górnych dróg oddechowych).