Najnowsze artykuły

Maści na ból mięśni i stawów | Leki, tabletki, preparaty ziołowe

Ból mięśni i stawów

Aktywne filtry

Ból mięśni i stawów — czym łagodzić dolegliwości bólowe?

Ból mięśni i stawów to częsty powód wizyt u lekarza. Może być spowodowany wieloma czynnikami, jednak zawsze utrudnia funkcjonowanie. Dlatego nie należy zwlekać z uśmierzeniem bólu, gdyż może to spowodować jedynie większy dyskomfort. W zależności od potrzeb i przyczyny bólu w ofercie dostępne są zarówno tabletki przeciwbólowe, maści jak i żele rozgrzewające, a także plastry. Wszystko po to, aby każdy mógł znaleźć środek odpowiedni dla siebie i odzyskać pełnię sił. 

Ból mięśni i stawów — przeciwdziałanie dolegliwościom bólowym

Bóle mięśni i stawów nie zawsze muszą oznaczać poważną chorobę. Często wywołane są przeciążeniem, nadmierną aktywnością fizyczną, niedoborami witamin, urazami lub infekcjami wirusowymi. W takich przypadkach pomocne będą leki na ból mięśni i stawów, które zmniejszą dolegliwości lub je zniwelują. Jak wiadomo, dolegliwości bólowe skutecznie mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Z tego powodu warto zawczasu pomóc sobie w tych trudnych chwilach nawet w oczekiwaniu na konsultację lekarską. Oferowane produkty działają na dolegliwości wywołane różnymi czynnikami, dzięki czemu można znaleźć coś odpowiedniego na każdą przypadłość. 

Jakie leki na ból mięśni i stawów wybrać?

W ofercie dostępne są różne produkty na ból mięśni, które w zależności od rodzaju mogą działać przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozgrzewająco. Począwszy od maści i żelów, poprzez tabletki a skończywszy na maściach. Ze względu na różne przyczyny dolegliwości wybór konkretnego preparatu powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie środków działających na cały organizm takich jak tabletki. Jeżeli dyskomfort jest umiejscowiony w konkretnym rejonie, pomocny będzie żel lub maść na bolące mięśnie. Coraz popularniejsze są także plastry rozgrzewające działające miejscowo. Oprócz środków farmakologicznych pomocne mogą być również ciepłe kąpiele, masaże, a także odpoczynek, szczególnie gdy ból wywołany jest przeciążeniem lub urazami. 

Tabletki przeciwbólowe — pierwsza pomoc podczas dolegliwości bólowych

Tabletki to jeden z bardziej popularnych środków, po które sięga się podczas różnych objawów bólowych. Tabletki przeciwbólowe sprawdzą się również podczas bólów mięśni i stawów. Niektóre z nich jak np. Ibuprom lub Polopiryna są szczególnie pomocne w walce z infekcjami wirusowymi wywołującymi tego typu dolegliwości. Dzięki działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym zwalczają pierwsze symptomy infekcji i uśmierzają ból. Bóle mięśni i stawów wywołane przeciążeniami, urazami bądź innymi schorzeniami można łagodzić, stosując leki na bóle kostno-stawowe takie jak m.in. Opokan lub Ketonal. Tego rodzaju tabletki pomocne są również przy chorobach reumatoidalnych i zwyrodnieniach stawów. Tabletki to tylko jeden ze sposobów radzenia sobie z tego rodzaju problemami. Ze względu na ogólne działanie należy je stosować tylko w razie konieczności.

Jak działają maści rozgrzewające na stawy?

Dostępne w ofercie maści rozgrzewające na stawy można stosować miejscowo na źródło bólu. Działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Ponadto zapobiegają obrzękom i mają właściwości znieczulające. W odróżnieniu od tabletek szybko się wchłaniają, przynosząc natychmiastową ulgę. Dużym atutem ich stosowania jest brak skutków ubocznych ze strony układu pokarmowego. Nie powodują także podrażnień błony śluzowej żołądka. Maści rozgrzewające takie jak Hotlec lub Botanic Help można stosować parę razy dziennie w zależności od potrzeb. Dobrze jest smarować obolałe miejsce przed snem. Warto również pamiętać o noszeniu przewiewnych ubrań lub w miarę możliwości niezakrywanie posmarowanych miejsc. Maść na zapalenie stawów  ze względu na swoje zalety jest jednym z chętniej wybieranych środków miejscowych na bóle mięśni i stawów wywołanych różnymi czynnikami. 

Żel przeciwbólowy na stawy — praktyczne rozwiązanie na co dzień

Żel przeciwbólowyna stawy ma takie same właściwości jak maść. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a także znieczulająco. Jednak różni się sposobem rozprowadzania. Ma bardziej żelową konsystencję, dzięki czemu lżej się nakłada i szybciej schnie, nie pozostawiając na skórze tłustych plam. Z tego powodu żel częściej wybierany jest do codziennego użytku, gdy nie ma możliwości założenia luźnych ubrań bądź odkrycia posmarowanego miejsca. Dostępne w ofercie żele różnią się od siebie składem. W zależności od potrzeb można wybrać żel na ból mięśni i stawów o naturalnym składzie i delikatnym działaniu w sam raz na lekkie dolegliwości bólowe lub środek na silniejsze dolegliwości. 

Amol — uniwersalny środek na różne dolegliwości

Popularny ziołowy środek może okazać się niezastąpiony na ból mięśni i stawów. Taki naturalny preparat na bazie ziół warto stosować podczas bólów związanych z przeziębieniem, a także zmagając się z zakwasami. Ze względu na obecność mentolu w jego składzie działa chłodząco na obolałe miejsce, dlatego może być pomocny również podczas urazów. Ponadto ma właściwości znieczulające, łagodząc uczucie bólu. Dzięki naturalnemu składowi jest bezpieczny w stosowaniu i przydaje się nie tylko w bólach mięśni, ale również podczas przeziębienia i podczas problemów żołądkowych. Dlatego warto mieć go zawsze pod ręką. 

Plastry rozgrzewające na ból mięśni

Plastry rozgrzewające mają podobne właściwości jak maści i żele. Przede wszystkim działają rozgrzewająco na obolałe miejsce, w rezultacie rozszerzając naczynia krwionośne i uśmierzając ból. Dzięki działaniu miejscowemu nie powodują skutków ubocznych ze strony przewodu pokarmowego i nie podrażniają ścian żołądka. Tak samo, jak w przypadku innych preparatów miejscowych ich działanie jest bardzo szybkie. Ponadto nie brudzą ubrań i pościeli, dlatego są o wiele praktyczniejsze w użyciu. Jednak należy pamiętać, aby ich nie stosować na podrażnioną skórę. Zakładanie plastrów również jest wyjątkowo proste i niebrudzące. Ze względu na swoją praktyczność plastry rozgrzewające, zyskują coraz większą popularność. 

Saszetki, płyny, kapsułki i inne środki pomocne w bólach mięśni i stawów 

Ze względu na różne potrzeby i upodobania w ofercie dostępne są również preparaty na ból mięśni i stawów w postaci saszetek do rozpuszczenia w wodzie i granulatów do bezpośredniego spożycia. Takie rozwiązanie może być pomocne zwłaszcza dla osób, które nie mogą lub nie lubią stosować tabletek. Innym ciekawym rozwiązaniem mogą być spraye i płyny na bóle wykorzystywane miejscowo na skórę. Dostępne są także preparaty w postaci kapsułek. Niezależnie od preferencji wszystkie środki działają przeciwbólowo, uśmierzając dolegliwości bólowe i ułatwiając codzienne funkcjonowanie. 

Termofor — ciepłe okłady uśmierzające ból

Ciepłe okłady tak samo, jak ciepłe kąpiele mają wiele zalet i pomagają w uśmierzeniu bólu. Termofor pozwala ogrzać obolałe miejsce, rozszerzając naczynia krwionośne, rozluźniając mięśnie i zmniejszając dyskomfort. Takie okłady są szczególnie polecane w przewlekłych bólach mięśniowych, chorobach reumatoidalnych i rwie kulszowej. Mogą być pomocne także podczas przeciążenia i przetrenowania mięśni. Termofor można stosować jako domowy środek na złagodzenie dolegliwości bólowych, który nie powoduje skutków ubocznych i może być stosowany w wielu sytuacjach.