Legalna Apteka

Najnowsze artykuły

Leki na stany zapalne gardła | Środki na wirusowe zapalenie gardła

Gardło

Aktywne filtry

Jakie leki na gardło wybrać?

Okres jesienno-zimowy sprzyja rozwojowi infekcji dróg oddechowych, których pierwszym symptomem nierzadko jest ból gardła. To uciążliwa dolegliwość, którą można jednak próbować łagodzić na różne sposoby. Warto wykorzystać m.in. dostępne w aptekach leki na gardło. Można łączyć stosowanie ich z domowymi metodami kuracji. Popularne środki na gardło to przede wszystkim spraye i tabletki. Preparaty wykazują właściwości przeciwbólowe, odkażające i wspomagające regenerację błony śluzowej. Ich stosowanie może przełożyć się na poprawę jakości funkcjonowania.

Jakie są przyczyny bólu gardła?

Najczęstszą przyczyną bólu gardła są infekcje o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. W zdecydowanej większości przypadków choroby wywoływane są jednak przez wirusy. Ból pojawia się podczas przełykania, towarzyszy mu pieczenie, nierzadko także chrypka, drapanie i kaszel. Stan zapalny łatwo rozprzestrzenia się na krtań, struny głosowe i niższe obszary dróg oddechowych. Istnieją również inne przyczyny bólu gardła, do których należą m.in. infekcja grzybicza, wysuszenie błony śluzowej gardła, podrażnienie wywołane rozmaitymi czynnikami, picie zbyt małej ilości wody, alergia, zapalenie zatok, refluks żołądkowo-przełykowy bądź przeciążenie gardła. W każdym przypadku warto sięgnąć po metody kuracji najbardziej odpowiednie do zlikwidowania konkretnej przyczyny.

W jaki sposób łagodzić stan zapalny gardła?

Leczenie stanu zapalnego gardła powinno przebiegać na kilku płaszczyznach. Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po dostępne w aptekach preparaty. Inne okażą się skuteczne, jeśli ból gardła jest wywołany infekcją, a inne jeśli podrażnienie wynika z przebywania w miejscu z suchym powietrzem. Wtedy pomocne mogą okazać się np. nawilżające tabletki na gardło oraz nawilżające spraye na gardło. Oczywiście w celu skutecznego wyleczenia bólu należy podjąć więcej działań. Przede wszystkim trzeba pamiętać o nawilżaniu gardła i strun głosowych poprzez picie dużej ilości płynów. Powietrze w pokoju nie powinno być zbyt suche. W tym czasie konieczne jest też unikanie klimatyzowanych i zakurzonych miejsc.

Czym różnią się tabletki i spraye na gardło?

Tabletki do ssania i spraye na gardło to najpopularniejsze postaci środków łagodzących ból. Jest to spowodowane ich bakteriobójczymi, przeciwwirusowymi i przeciwgrzybiczymi właściwościami. Ich stosowanie wpływa na ułatwienie przełykania, nawilżenie błony śluzowej gardła, redukcję zaczerwienienia i obrzęku oraz zmniejszenie suchego kaszlu. Mają one przede wszystkim zwiększyć komfort podczas przełykania i zmniejszyć stopień nasilenia bólu. Spraye docierają skutecznie do tylnej ściany gardła, są odpowiednie do stosowania również przez diabetyków, ponieważ w większości wariantów nie zawierają cukru. Ich aplikacja jest łatwa i krótka. Tabletki są z kolei preferowane przede wszystkim przez wrażliwe osoby, u których stosowanie sprayu wywołuje odruch kaszlowy oraz te, którym przeszkadza intensywny smak preparatów.

Jakie są rodzaje tabletek na gardło?

Tabletki do ssania można podzielić na trzy podstawowe kategorie. Pierwsza i najszersza z nich to wyroby medyczne. Obejmują one m.in. preparaty wspomagające leczenie. Powszechnie dostępne są też suplementy. Zalicza się je prawnie do żywności, nie posiadają właściwości leczniczych. Ostatnia kategoria to leki, które mają udokumentowane właściwości lecznicze. Wykazują właściwości znieczulające, dezynfekujące lub przeciwzapalne. W przypadku przewlekłego podrażnienia wynikającego z prowadzonego trybu życia lub chorób przewlekłych warto sięgnąć po nawilżające tabletki na gardło zawierające wyciąg z plechy porostu islandzkiego. Ostry ból wynikający z infekcji wymaga jednak zastosowania leku o właściwościach antyseptycznych oraz przeciwbólowych. Może on zawierać substancje takie jak benzydamina, amylometakrezol, flurbiprofen oraz lewomentol.

Jak stosować tabletki na gardło?

Tabletki na gardło różnią się od siebie, dlatego zasady ich stosowania również będą w każdym przypadku inne. Niektóre tabletki, czy pastylki do ssania mogą być podawane dzieciom od 4 roku życia (zgodnie z zaleceniem producenta - należy upewnić się czytając informację na opakowaniu), jednak w przypadku małych pacjentów powinno się to odbywać zawsze pod nadzorem osoby dorosłej ze względu na ryzyko zadławienia. Preparaty przeciwbólowe odznaczają się dużą siłą działania, dlatego nie można zażywać ich zbyt często. Najczęściej dopuszcza się przyjmowanie ich przez 3-5 dni. Produkty zawierające głównie składniki roślinne można stosować przez zdecydowanie dłuższy czas. W każdym przypadku należy jednak przeczytać ulotkę i bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Tabletki można przyjmować naprzemiennie ze sprayami lub innymi pastylkami. Takie połączenie może okazać się skuteczniejsze niż leczenie za pomocą jednej substancji. Preparaty nie mogą jednak zawierać tej samej substancji czynnej, bowiem grozi to jej przedawkowaniem.

Jakie są rodzaje sprayów na gardło?

Dostępne w aptekach spraye różnią się przede wszystkim składem i działaniem. Te o właściwościach przeciwbólowych nie zahamują rozwoju infekcji, działają jedynie objawowo. Aerozole o właściwościach przeciwbakteryjnych mają z kolei słabe działanie przeciwbólowe, lecz mogą powstrzymać rozwój choroby (oczywiście jeśli wiadomo, że jest ona wywołana właśnie przez bakterie). Spraye o działaniu powlekającym nawilżają błonę śluzową, łagodząc stan zapalny gardła. Te ostatnie zawierają często substancje pochodzenia roślinnego, w tym porost islandzki tak, jak w przypadku tabletek. Aerozole przeciwinfekcyjne mają za zadanie powstrzymać rozwój chorób o różnym podłożu, zawierają np. benzydaminę. Preparaty przeciwbólowe mają dodatkowo działanie przeciwzapalne, w ich składzie występuje często flurbiprofen.

Jak stosować spraye na gardło?

Przeciwbólowy lub odkażający spray sprawdzi się jako samodzielna metoda leczenia stanów zapalnych gardła na początku infekcji, przed wizytą u lekarza. W przypadku silnego bólu warto sprawdzić, czy w składzie produktu znajdują się substancje takie jak flurbiprofen, lidokaina, benzoksonium czy benzydamina. Zaleceniem do ich stosowania jest stan zapalny górnych dróg oddechowych objawiający się bólem, trudnościami z połykaniem oraz obrzękiem błon śluzowych. Należy pamiętać, że leki zawierają substancje czynne, których nie można przyjmować w sposób ciągły. Nawilżające spraye na gardło są z kolei polecane osobom, które borykają się z dokuczliwą i najczęściej przewlekłą suchością w gardle i chrypką. Mowa m.in. o osobach pracujących głosem. Takie preparaty składają się głównie z substancji roślinnych, mogą być stosowane w sposób ciągły.

Jak wspomóc leczenie domowymi metodami?

Poza stosowaniem dostępnych środków na gardło warto uzupełnić leczenie również domowymi sposobami. Świetnie sprawdzi się jedzenie lub popijanie miodu, który nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Należy jednak pamiętać, że woda do jego rozpuszczania musi być letnia, a nie gorąca. Warto wypróbować też różnego rodzaju płukanki, np. te z naparu herbaty, szałwii, rumianku, tymianku lub mięty oraz roztworu soli emskiej. Znanym od lat sposobem łagodzenia stanu zapalnego i dolegliwości bólowych jest też spożywanie kisielu lnianego. Oczywiście wymienione metody mogą jedynie wspomóc proces leczenia infekcji i nie zastąpią wizyty u lekarza.