Legalna Apteka

Najnowsze artykuły

Syropy na kaszel suchy | Leki, tabletki i inne preparaty dla dorosłych

Suchy

Syropy na kaszel suchy | Leki, tabletki i inne preparaty dla dorosłych

Aktywne filtry

Leki na kaszel suchy – skuteczna pomoc w walce z nieprzyjemną dolegliwością

Suchy kaszel to niepokojący objaw, który może zwiastować przeziębienie lub inne, nierzadko poważne choroby. Bywa przy tym uciążliwy i potrafi znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego warto wiedzieć, jak go pokonać. Podstawowa broń w walce z tą uporczywą dolegliwością to oczywiście leki na kaszel suchy. Wspomagają one proces leczenia, łagodząc jednocześnie nieprzyjemne objawy, takie jak suchość w gardle, duszności, a nawet problemy z zasypianiem.  W zależności od przyczyny kaszlu, warto sięgnąć po syrop, tabletki, lub pastylki do ssania. Oto preparaty, które sprawdzą się najlepiej!

Suchy kaszel - objawy

Najczęstszymi i zarazem najbardziej uciążliwymi objawami suchego kaszlu są z pewnością uczucie suchości w gardle i trudny do powstrzymania odruch wykrztuśny, idący w parze z niemożliwością odksztuszenia zalegającej wydzieliny. Do tego często dochodzi specyficzne, nieprzyjemnie uczucie drapania w gardle, a także związane z nim trudności z zasypianiem. Suchy kaszel wzmaga się bowiem wieczorami, co z reguły znacznie pogarsza jakość snu, spowalniając regenerację organizmu. Jeśli kaszel jest objawem poważniejszej choroby, może towarzyszyć mu gorączka, która powinna być sygnałem alarmowym, podobnie jak wydłużony czas występowania dolegliwości. Jeśli kaszel utrzymuje się przez kilka dni, typowym objawem jest również podrażnienie gardła i śluzówki jamy ustnej.

Jakie są przyczyny suchego kaszlu?

Choć większość z nas kojarzy suchy kaszel z przeziębieniem, tak naprawdę przyczyn może być wiele. Choć zwykłe, niegroźne infekcje rzeczywiście często bywają głównym winowajcą złego samopoczucia, uporczywy kaszel i trudności w odkrztuszaniu mogą być skutkiem znacznie poważniejszych chorób.

Podrażnione drogi oddechowe, zalegająca w płucach wydzielina, a także suchy odruch wykrztuśny może być spowodowany między innymi alergii, refluksu, przewlekłego zapalenia, zakażenia wirusowego, czy astmy oskrzelowej. Zdarza się, że suchy kaszel to również objaw chorób serca, nadciśnienia płucnego, a nawet nowotworów płuc lub oskrzeli. Niepokojący jest więc przede wszystkim kaszel długotrwały, czyli taki, który utrzymuje się dłużej niż 5-7 dni, a także ten, któremu towarzyszą inne objawy, np. wspomniana gorączka.

Dolegliwość nie musi jednak oznaczać poważnych problemów ze zdrowiem - często okazuje się, że suchość w gardle i problemy w odkrztuszaniu to skutek długotrwałego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, wrażliwości na niektóre leki, podrażnienia śluzówki, czy - zwłaszcza w przypadku czynnych palaczy - narażenia na działanie dymu papierosowego.

Leki na uporczywy kaszel u dorosłego

Suchy kaszel to dolegliwość, na którą narażeni są zarówno dorośli jak i dzieci. Choć w jednym i w drugim przypadku objawy są posobne, sposób leczenia może się od siebie różnić. Leki na uporczywy kaszel u dorosłego i u dziecka to jednak podstawa skutecznej terapii i najskuteczniejszy sposób na złagodzenie uporczywych objawów choroby.

W przypadku osób dorosłych, borykających się z tą nieprzyjemną dolegliwością, najlepszym rozwiązaniem będą tabletki hamujące odruch wykrztuśny (głownie przed snem), a także syropy, również te rozrzedzające i ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny (przede wszystkim w ciągu dnia). Leki na suchy kaszel u dziecka działają podobnie, jednak - w zależności od stopnia nasilenia objawów - mogą wykazywać nieco łagodniejsze działanie. Najczęściej mają również bardziej przystępną formę podania, np. w postaci smakowego syropu, czy słodkich pastylek do ssania.

Syropy na suchy kaszel 

Syropy na suchy kaszel powinien przede wszystkim hamować nieproduktywny odruch wykrztuśny, zapobiegając tym samym uczuciu duszności i uporczywym napadom kaszlu. Co więcej, lek przyjmowany przed snem znacznie ułatwi zasypianie, a także zapewni spokojny sen, nieprzerywany nagłymi atakami suchego kaszlu, co umożliwi lepszą regenerację osłabionego organizmu. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się syropy, zawierające w składzie jedną z poniższych substancji aktywnych:

 

 • Lewodropropizyna – to substancja, która działa przeciwhistaminowo, niwelując przy tym skurcz oskrzeli, powstały na skutek działania histaminy, bradykininy, a także serotoniny. Lewodropropizyna wykazuje silne działanie przeciwkaszlowe oraz rozkurczowe i jest skuteczna przede wszystkim w leczeniu męczących, nieproduktywnych atakach kaszlu.
 • Butamirat - jest nieopioidowym lekiem, który skutecznie ogranicza odruch kaszlowy i hamuje konieczność odkrztuszania. Rozkurcza mięśnie oskrzeli i zmniejsza podrażnienia spowodowane nieproduktywnym kaszlem.

Siła natury, czyli jakie naturalne syropy na suchy kaszel wybrać? 

Sięganie po leki z jedną z powyższych substancją aktywną często nie jest jednak konieczne. Ich dobrym zamiennikiem jW wielu przypadkach, w leczeniu uporczywego, suchego kaszlu, świetnie sprawdzą się również syropy oparte na składnikach naturalnych. Mogą one stanowić podstawę kuracji (przede wszystkim w lekkich napadach kaszlu oraz przy mniej rozwiniętych infekcjach), a także uzupełnienie leczenia, np. poprzez nawilżanie śluzówki gardła, czy łagodzenie stanów zapalnych w jamie ustnej. W niektórych przypadkach, szczególnie w ciągu dnia, można stosować także preparaty rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej odkrztuszanie, co pomoże przyspieszyć powrót do zdrowia. W leczeniu suchego kaszlu świetnie sprawdzą się takie składniki jak:

 • Korzeń prawoślazu - wykazuje działanie łagodzące, a dzięki dużej ilości zawartych w nim substancji śluzowych, powleka błony śluzowe, zmniejszając ich podrażnienia, działa osłonowo i nawilżająco, dzięki czemu szybko łagodzi dyskomfort związany z suchym kaszlem, czy bólem gardła.
 • Tymianek - działa przeciwkaszlowe i przeciwskurczowo, ułatwiając jednocześnie odkrztuszanie i wspomagając procesy wydalania zalegającej wydzieliny.
 • Porost islandzki - posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriostatyczne, jednocześnie nawilżając i chroniąc górne drogi oddechowe.
 • Liście babki lancetowatej - wykazują działanie wykrztuśne, a przez to oczyszczają płuca, pomagając usunąć zalegającą w nich wydzielinę, nie podrażniając górnych dróg oddechowych.
 • Kwiaty dziewanny - działa kojąco i powlekająca na górne drogi oddechowe, zapobiega ich podrażnieniom, a także wspomaga wydzielanie śluzu, przez co znacznie ułatwia odkrztuszanie, nawet przy uporczywym kaszlu.
 • Podbiał - rozrzedza zalegająca wydzielinę, zmniejszając nieproduktywne ataki kaszlu; dodatkowo zmniejsza stan zapalny gardła, a także łagodzi ból spowodowany uporczywym kaszlem.
 • Siemię lniane - działa przede wszystkim nawilżająco, zmniejszając dyskomfort i suchość w gardle; dodatkowo niweluje uczucie drapania i wykazuje właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.
 • Sosna - ułatwia wykrztuszanie dzięki rozrzedzaniu wydzieliny, a przy tym działa rozkurczowo i antybakteryjnie, zmniejszając stany zapalne górnych dróg oddechowych.
 • Miód - koi i nawilża podrażnione kaszlem drogi oddechowe, oczyszczając je jednocześnie z trudnej do odkrztuszenia wydzieliny; działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, a przy tym wzmacnia odporność.

Tabletki na suchy kaszel - jakie wybrać?

Sojusznikiem w walce z uporczywym kaszlem są również tabletki na suchy kaszel. W przypadku utrudniających codzienne funkcjonowanie dolegliwości świetnie sprawdzą się zarówno te ze zwiększoną dawką substancji aktywnych, jak i te, których głównym celem jest wspomaganie leczenia i złagodzenie nieprzyjemnych objawów suchego odkrztuszania.

Chcąc jak najszybciej pozbyć się objawów choroby, warto sięgnąć więc zarówno po przeciwbakteryjne czy przeciwkaszlowe tabletki do ssania, jak również po nawilżające, czy łagodzące stan zapalny pastylki. Na suchy kaszel najlepiej sprawdzą się te, które w swoim składzie mają porost islandzki, prawoślaz, wyciąg z kwiatów dziewanny, czy propolis. Wspomagająco w leczeniu uporczywego kaszlu idealnie sprawdzą się też składniki takie jak mentol, a także olejki, np. eukaliptusowy, cytrynowy, lub z mięty pieprzowej.

Co wspomaga leczenie suchego kaszlu? 

Leki na kaszel suchy to skuteczna metoda w walce z suchymi i podrażnionymi drogami oddechowymi. Nie tylko wspomagają one leczenie dolegliwości, ale także pomagają walczyć z jej uciążliwymi objawami. Aby większych ich skuteczność oraz dodatkowo wspomóc funkcjonowanie dróg oddechowych podczas suchego kaszlu, warto skorzystać z kilku domowych sposobów, takich jak choćby inhalacje, czy picie ziołowych naparów.

Aby skutecznie zniwelować nieprzyjemne drapanie i uczucie suchości w gardle, a jednocześnie ograniczyć stan zapalny, zmniejszyć dolegliwości bólowe i ułatwić oddychanie w infekcji, można sięgnąć między innymi po napar z rumianku, lipy, szałwii, czy czystka. Ziołowe napary sprawdzą się zarówno jako rozgrzewający napój, jak i płukanka do gardła. Jeśli chodzi o inhalacje, warto sięgnąć po eteryczny olejek sosnowy, eukaliptusowy, rozmarynowy, czy sandałowy. Taka kuracja w połączeniu z odpowiednimi lekami na suchy kaszel to skuteczna broń w walce z każdą infekcją i przeziębieniem.