Najnowsze artykuły

Planowanie ciąży - jak wspomóc się od środka?

Ciąża to czas, w którym w ciele kobiety zachodzą znaczące zmiany. To okres bardzo dużego obciążenia dla przyszłej mamy, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do ciąży. Obok podstawowych badań, w tym krwi, czy wizyty u ginekologa, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na odpowiednią dietę oraz suplementację niektórych kluczowych witamin i minerałów. Ważna jest także zmiana złych nawyków oraz eliminacja stresu. O czym jeszcze każda przyszła mama powinna pamiętać i o co zadbać planując ciążę?

Stosowanie witamin dla kobiet planujących ciążę i zmiana diety

Każda kobieta planująca zajście w ciążę zadbać powinna o odpowiednią dietę. Równie ważne jest stosowanie witamin dla kobiet planujących ciążę, których celem jest wzmocnienie organizmu. Co ważne, stosowanie odpowiedniej diety i suplementacji kobieta rozpocząć powinna już na trzy miesiące przez planowanym zajściem w ciążę. Dieta oraz suplementy dostarczać powinny organizmowi kobiety niezbędnych składników, które nie tylko pozytywnie wpłyną na zdrowie kobiety, ale i płodu. Mowa tu w szczególności o kwasie foliowym, którym wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka oraz o jodzie, żelazie, kwasach omega-3 i magnezie, a także bardzo istotnej witaminie D3. Pamiętać jednak trzeba, że suplementacja i przyjmowanie witamin musi być wsparte prawidłową dietą. Przed ciążą, jak i w jej trakcie zdrowe odżywianie się jest niezwykle ważne. Okres przed ciążą warto także wykorzystać do tego, aby wyeliminować złe nawyki żywieniowe i wyrobić w sobie te właściwe. To bez wątpienia zaowocuje w czasie samej ciąży. Właściwa dieta dla kobiety planującej ciążę powinna być przede wszystkim urozmaicona, zbilansowana oraz zgodna z ogólnie przyjętymi zasadami zdrowego żywienia.

Witaminy dla planujących ciążę

Wspomniano już, że witaminy przed ciążą spełniają bardzo ważne funkcje. Warto zatem wiedzieć, o suplementację jakich witamin szczególnie należy zadbać. W pierwszej kolejności wskazać trzeba na witaminę B9, czyli kwas foliowy. Ma ona szczególne znaczenie w kontekście późniejszego rozwoju układu nerwowego dziecka. Tymczasem, jak często podkreślają lekarze, jej niedobór w organizmie kobiet jest dość powszechny. Dlatego istotna jest właściwa suplementacja witaminy B9 przed ciążą oraz oczywiście w jej trakcie. Drugą ważną dla organizmu kobiety planującej ciążę jest witamina D. Odpowiada ona bowiem za budowę kośćca oraz za całą gospodarkę fosforanowo-wapniową. Wspomnieć koniecznie trzeba jeszcze o witaminie E, która wpływa na płodność, skutecznie chroni komórki przed uszkodzeniem oraz przeciwdziała występowaniu wad wrodzonych płodu i poronieniom. Każda kobieta planująca zajście w ciążę, zadbać powinna zatem o właściwą suplementację witaminy B9, D i E.

Minerały i składniki odżywcze przed ciążą

Same witaminy przed ciążą to oczywiście nie wszystko. Przyszła mama zadbać powinna również o przyjmowanie odpowiednich minerałów i kwasów tłuszczowych. Mają one bowiem szczególny wpływ na płodność oraz późniejszy rozwój płodu. O jakie minerały i składniki odżywcze zadbać powinno się w szczególności? Na pewno jest to żelazo, które wspomaga płodność oraz zapobiega poronieniom. Bardzo ważny jest również wapń, który buduje kości i bierze udział w wiązaniu enzymów. Poza tym wapń pozytywnie wpływa także na pracę serca. Kobieta planująca ciążę zadbać powinna również o suplementację jodu oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Jod skutecznie przeciwdziała niedorozwojom płodu. Z kolei kwasy omega-3 są niezbędne dla prawidłowego rozwoju wzroku, układu nerwowego i odpornościowego płodu.

Zdrowy tryb życia

Minerały, składniki odżywcze i witaminy dla kobiet planujących ciążę są ogromnie ważne. Warto jednak, aby kobieta dodatkowo się wzmocniła i zadbała o swój organizm w czasie ciąży. Mowa tu o prowadzeniu zdrowego trybu życia. Przede wszystkim kluczowe jest tu rzucenie wszelkich szkodliwych nałogów. Palenie wyrobów tytoniowych najlepiej jest rzucić już na 6 miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Stanowczo ograniczyć powinno się spożywanie alkoholu. Zamiast tego, przyszła mama postawić powinna na aktywność fizyczną. Oczywiście musi być ona dostosowana do możliwości i umiejętności kobiety. Nie powinno się bowiem ćwiczyć zbyt ciężko i w ten sposób przeciążać organizm. Najlepiej sprawdzi się basen, spacery, czy joga. Mówiąc o zdrowym trybie życia, nie można pominąć kwestii spokoju i relaksu. O to kobieta również powinna szczególnie zadbać. Im mniej stresu, tym lepiej. Planowanie ciąży wymaga bowiem przygotowania nie tylko organizmu, ale i umysłu. Dobrze jest zatem zrezygnować z niektórych nadmiarowych obowiązków, jeśli ich wykonywanie nie jest konieczne. W tym czasie lepiej jest się poświęcić swojemu hobby czy pasji. To skuteczny sposób na dobry nastój i relaks, co w okresie poprzedzającym ciążę ma bardzo duże znaczenie. Pamiętać bowiem trzeba, że stres i nerwy mają wpływ na samo zajście w ciążę.

 

Kategorie: Porady

Napisz komentarz