Legalna Apteka

Najnowsze artykuły

Leki, tabletki i syropy na kaszel suchy i mokry dla dzieci

Kaszel

Leki na kaszel suchy i mokry dla dzieci

Aktywne filtry

Wśród dostępnych leków na kaszel dla dzieci znajdują się różnego rodzaju produkty. Mogą mieć one postać płynną, czyli najpopularniejszych w przypadku małych dzieci syropów lub kropli, lub stałą, czyli tabletek. Leki na kaszel dla dzieci w postaci tabletek przeznaczone są dla dzieci starszych oraz dorosłych. Leki na kaszel dla dzieci można podzielić także według ich dostosowania do rodzaju kaszlu oraz efektu, jaki ma zostać uzyskany. Pod tym względem wyróżniamy leki na kaszel mokry, suchy, na każdy rodzaj kaszlu oraz leki mające na celu łagodzenie kaszlu. 

Leki na kaszel idealnie dopasowane do jego rodzaju

Leki na kaszel powinny być wybierane z uwzględnieniem jego rodzaju. Zwykle na początku infekcji mamy do czynienia z kaszlem suchym. W kolejnych jej etapach przybiera on formę kaszlu mokrego. Proces ten może trwać kilka dni lub dwa – trzy tygodnie. Wszystko zależy od stopnia nasilenia infekcji u dziecka. Początkowo warto sięgnąć po syrop na kaszel suchy a dopiero, gdy zacznie się on odrywać, zastosować ten ułatwiający odkrztuszanie. 

Niestety w niektórych przypadkach rodzaj kaszlu jest trudny do określenia. Wówczas z pomocą przychodzą leki na każdy rodzaj kaszlu. Maja one zwykle działanie nawilżające oraz ochronne. Wśród specyfików tego typu zwykle znajdują się leki o naturalnych składnikach nawilżających śluzówkę górnych dróg oddechowych. Tworzą one warstwę ochronną podrażnionego gardła, a dodatkowo zabezpieczają je przed kontaktem z wirusami i bakteriami.

Syrop na kaszel suchy dla dzieci lekarstwem na nieproduktywny i duszący kaszel

Leki przeznaczone do leczenia kaszlu suchego u dzieci mają na celu zapobieganie jego napadom lub zmniejszanie ich częstotliwości. W zależności od zawartego w nich składnika mogą wpływać na zmniejszenie skurczu oskrzeli, a tym samym zapobiec suchemu kaszlowi. Można je podawać o każdej porze dnia i nocy. Co więcej, ułatwiają one zasypianie, nawet przy bardzo intensywnym kaszlu. Czasami przyjęcie leku na kaszel suchy jest wręcz konieczne, gdyż brak snu wpływa na pogorszenie odporności dziecka.

 Syropy na kaszel suchy dla dzieci dostępne są w butelkach ze specjalnymi miarkami ułatwiającymi ich dawkowanie. Dzięki temu łatwiejsze jest odmierzenie odpowiedniej dawki leku i podanie go. Miarki są niewielkie i z ich użyciem można podać syrop zarówno starszakowi, jak i niemowlęciu.

Syrop na kaszel mokry dla dzieci jako sposób na szybsze pozbycie się dolegliwości

Syropy na kaszel mokry dla dzieci mają zwykle na celu rozrzedzenie wydzieliny i łatwiejsze pozbycie się jej dróg oddechowych. Wykasływane bakterie są w łatwy sposób usuwane z organizmu, nie powodując dodatkowych stanów zapalnych. Stosowanie syropów na kaszel mokry ma na celu zapobiegniecie pojawianiu się cięższych przypadłości takich, jak zapalenie oskrzeli, czy też płuc. Trudna do odkrztuszenia wydzielina zwykle jest gęsta i kleista. Stąd brak możliwości jej odkaszlnięcia. Problem ten jest jeszcze większy w przypadku małych dzieci, które krztuszą się od kaszlu, a czasami nawet wymiotują.

Syropy na kaszel mokry dla dzieci, mające na celu jegorozrzedzenie nie powinny być stosowane wieczorem przed snem. Lekarstwa te mogą mieć także za zadanie hamowanie kaszlu i wówczas mogą być przyjmowane wieczorem. Wśród dostępnych syropów na kaszel mokry dla dzieci można znaleźć produkty o składnikach chemicznych, jak i naturalnych. Pierwszy rodzaj specyfików zwykle zawiera takie składniki, jak  bromoheksyna lub ambroksol chlorowodorku. W przypadku syropów na bazie składników naturalnych są to wyciągi z ziół o właściwościach sekretolitycznych.

Leki na kaszel dla dzieci w formie syropu lub w formie tabletki

Leki na kaszel dla dzieci dostępne są w postaci płynnej lub w stałej. Wybór odpowiedniej formy powinien być dostosowany do wieku dziecka, jak i jego umiejętności połykania tabletki. Zarówno jedna, jak i druga opcja jest bezpieczna.

Dla małego dziecka - syrop na kaszel

Syropy na kaszel dla dzieci mogą być stosowane już u niemowląt. Konieczna jest jednak wcześniejsza konsultacja z pediatrą w celu ustalenia dawki. Leki w postaci syropów są łatwe do połknięcia. Dodatkowo wchłaniają się do organizmu szybciej niż tabletki, a tym samym wcześniej zaczynają działać. Eliminują uciążliwy mokry kaszel lub ułatwiają dziecku odkrztuszenie wydzieliny. Najbezpieczniejsze w początkowej fazie infekcji są leki na bazie naturalnych składników. Działają one w podobny sposób co pozostałe, a jednocześnie nie zawierają silniej działających substancji.

Leki na kaszel w postaci tabletek, sposobem na męczący kaszel u starszego dziecka

Zamiennikiem syropów na kaszel są leki w postaci tabletek do połknięcia. Można je zażywać w całości lub przekroić na pół. Dopuszczalne jest ich stosowanie już u 6-letnich dzieci. W tym wieku zwykle uczą się one połykać tabletki, chociaż nie każde dziecko nabywa tę umiejętność w tym samym czasie. 

Lek na kaszel dla dzieci w formie tabletki do rozpuszczenia lub kropelek

Wśród dostępnych leków na kaszel w popularnych formach znajdują się także te w formie tabletek rozpuszczalnych w wodzie. Przykładem jest lek ACC Mini. Zawiera on substancję czynną o nazwie acetylocysteina. Posiada ona działanie rozrzedzające i zmniejszające lepkość wydzieliny. Tego typu preparaty, podobnie jak inne o tym działaniu, mogą być stosowane jedynie do godziny 16 – 17. Czas ten uzależniony jest od pory zasypiania dziecka. Zwykle nie należy podawać takich leków w ciągu 3 godzin przed zaśnięciem.

Tabletki do rozpuszczania na kaszel mokry dla dzieci mogą być stosowane już u 3-latków. Szybkość ich działania jest porównywalna, a nawet wyższa niż w przypadku syropów. Dodatkowo postać musującego napoju, zachęca dzieci do ich przyjęcia. Lek tego typu, podobnie jak inne rozrzedzające wydzielinę o podobnym skaldzie, jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania.

Oprócz leków na kaszel dla dzieci rozpuszczalnych w wodzie dostępne są one także w postaci kropelek. Mała objętość leku ułatwia jego podanie, nawet najbardziej opornemu na nowe smaki dziecku. Co więcej, można je połączyć z ulubionym napojem dziecka lub mlekiem.

Syropy na kaszel dla dzieci o różnych smakach

Leki na kaszel przeznaczone dla dzieci dostępne są najczęściej w formie syropów. Jest to duże ułatwienie nie tylko z uwagi na konsystencję, ale także nadanie lekowi odpowiedniego smaku. Syrop na kaszel dla dzieci zwykle ma owocowy smak. Dostępne są w sprzedaży syropy o smaku malinowym, wiśniowym lub owoców leśnych.

Niektóre syropy na kaszel dla dzieci, zwłaszcza te na bazie naturalnych składników, posiadają smak ziołowy, najczęściej tymiankowy. Działają one łagodząco zarówno na gardło, jak i pozostałe drogi oddechowe. Są one niestety mniej popularne niż syropy owocowe.  Z uwagi na duże możliwości wyboru smaku, szybkość działania oraz łatwy sposób odmierzenia i podania, syropy są najczęściej wybieranymi przez rodziców lekami na kaszel. Zarówno słodki, owocowy, jak i ziołowy smak nie mają wpływu na skuteczność leku na kaszel, a jedynie ułatwiają jego podanie.

W ofercie AptekaMika znajdziesz również: leki na kaszel suchy dla dorosłych i syrop na kaszel mokry dla dorosłych