Najnowsze posty

Najlepsze sposoby na zaparcia

Uczucie ciężkości, nieregularność wypróżnień czy okupione wielkim wysiłkiem oddawanie stolca to objawy świadczące o popularnym problemie pracy układu pokarmowego. Zaparcia, bo o nich mowa częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Czym się objawiają? Jakie są przyczyny ich występowania? Jak usprawnić pracę jelit i żyć lżej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy poniżej. 

Problemy z wypróżnianiem

Gdy jelita i żołądek pracują sprawnie, wypróżnianie odbywa się bez trudu, zwykle z regularnością 1-2 stolce na dobę. Kiedy pojawiają się zaburzenia tego rytmu, to znak, że układ pokarmowy nie działa jak należy. O zaparciach świadczą takie objawy jak: dłuższe niż zazwyczaj przerwy pomiędzy jednym wypróżnieniem a drugim, duży wysiłek wkładany w oddawanie stolca, odczuwanie wrażenia, że nie pozbyliśmy się wszystkiego, a także specyficzny kształt stolca (małe, twarde kuleczki). 

Skąd się biorą zaparcia?

Geneza pojawianie się zaparć jest złożona. Niektóre przyczyny są niezależne od nas, ale na część z nich mamy wpływ. Do przyczyn niezależnych od nas należą skłonności genetyczne do zaburzeń pracy jelit, a także znajdowanie się w niektórych momentach życia. Na zaparcia często skarżą się osoby w podeszłym wieku oraz kobiety w ciąży, a także osoby chore przewlekle. 

Po drugie problemy ze wzdęciami i regularnością wypróżnień wynikają ze stylu życia i przyzwyczajeń żywieniowych. Brak aktywności fizycznej, siedzący i stresujący tryb życia sprzyjają spowolnieniu pracy jelit. Powstawanie wzdęć i zaparć może być także spowodowane niewłaściwą dietą. Gdy spożywamy za mało surowych owoców i warzyw, dostarczamy organizmowi za mało błonnika, który wypełniając żołądek, nasila parcie na stolec. Podobnie dzieje się w przypadku dostarczania organizmowi zbyt małej ilości płynów. 

Aby pozbyć się problemu zaparć, działajmy na te sfery, na które mamy wpływ - stosujmy zdrową dietę, sięgajmy po środki na przeczyszczenie, ruszajmy się. 

Wzdęcia i zaparcia a dieta

Pierwszym krokiem w walce z zaparciami powinna być zmiana sposobu odżywiania. Musimy nieco podkręcić metabolizm. Odpowiednie do tego będzie zastąpienie produktów z białej mąki produktami pełnoziarnistymi. Na przykład zamiast kajzerek sięgajmy po chleb razowy, a pszenny makaron zastąpmy kaszą gryczaną czy jaglaną. 

Nieregularne wypróżnianie może przestać nam dokuczać, gdy wprowadzimy do codziennej diety więcej warzyw. Pomocna może okazać się kapusta, brokuły, kalafior, brukselka, sałata czy jarmuż. Warto do codziennego menu wprowadzić także kiełki nasion. Wielbicieli słodkiego smaku ucieszy z pewnością fakt, że pracę żołądka i jelit podkręca także spożywanie suszonych śliwek i fig, a także świeżych owoców, w szczególności jabłek. 

Oprócz jedzenia w diecie ważne są także przyjmowane płyny. Musimy pamiętać o wypijaniu minimum 2 litrów niegazowanej wody dziennie, spożywaniu herbatek ziołowych, soków i koktajli owocowo - warzywnych. 

Środki na przeczyszczenie z apteki

Wzdęcia i zaparcia mogą zniknąć także dzięki suplementacji aptecznych preparatów uzupełniających. Ciekawostką jest fakt, iż codziennie zażywane dawki preparatów magnezowych przynoszą w tej kwestii dobre rezultaty. 

Obok suplementacji magnezu podkręcenie pracy jelit jest możliwe za sprawą regularnego przyjmowania środków na przeczyszczenie- oleju lnianego, soku z aloesu, spiruliny, chlorelli czy nasion babki płesznik. Świetne rezultaty przynosi także zażywanie preparatów złożonych, dedykowanych osobom cierpiącym na zaparcia. Są one dostępne w postaci tabletek, herbatek ziołowych czy w formie płynnej. 

Domowe metody walki z zaparciami

Niekiedy sprawdza się także sięganie po babcine metody na zaparcia. Pierwsza tradycyjna rada brzmi - jedz powoli, a nie będziesz mieć problemów z wypróżnianiem. Lepiej pogryziony pokarm przemieszcza się w jelitach szybciej.

Druga metoda babć mówi, aby podczas wypróżniania stawiać nogi na niewielkim stołeczku. Dzięki temu ciało ułoży się w pozycji ułatwiającej sprawne wydalenie stolca. To działa! 

A trzeci sekret to siemię lniane. Spożywanie zaparzonych ziaren lnu, tworzących "kisiel" także ułatwi codzienną walkę z zalegającą w jelitach treścią pokarmową. W czasach, gdy nie były dostępne zielone algi czy aloes to właśnie len był głównym domowym środkiem na przeczyszczenie.  

Codzienna dawka ruchu

By zaparcia i wzdęcia przestały być problemem, musimy pamiętać także o codziennej dawce ruchu. Jelita pracują lepiej, gdy jesteśmy aktywni fizycznie, a treść pokarmowa, dzięki poruszaniu się całego ciała przesuwa się we właściwym kierunku. Nie oznacza to wcale, że musimy już dziś zapisać się na siłownię, ale warto zacząć wprowadzać zdrowe nawyki - na początek wystarczające będą półgodzinne spacery, zastępowanie windy schodami, czy krótkie przejażdżki na rowerze. Jeśli pracujemy długo przy komputerze, warto robić sobie przerwy na wykonanie kilku skłonów czy przysiadów. Z czasem wprowadzajmy dodatkowe aktywności. 

Jedno jest pewne, ruch to ważny i naturalny element dbania o zdrowie całego organizmu, w tym układu pokarmowego. Pamiętajmy, że leży on u samej podstawy nowej piramidy żywienia i jego dawki absolutnie nie powinniśmy pomijać!

Kategorie: Porady

Napisz komentarz