Najnowsze artykuły

Wybierasz się z dziećmi na wakacje? Dobrze wyposażona apteczka turystyczna będzie niezbędna

Wakacje kojarzą się z odpoczynkiem i ucieczką od problemów zawodowych. Jeżeli jednak wyjazd planowany jest z dziećmi, wiąże się on z obowiązkiem zapewnienia im bezpieczeństwa. Warto zatem przewidzieć niespodziewane wydarzenia, podczas których niezbędna może okazać się apteczka turystyczna. Czy wiesz, jak dobrze ją spakować, by móc zareagować w każdej sytuacji? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Nie ważne, czy w góry, czy nad morze — apteczka na wyjazd z dzieckiem jest konieczna!

Małe dzieci w przeciwieństwie do osób dorosłych mają jeszcze słabo wykształcony układ odpornościowy, dlatego każdy czynnik chorobotwórczy lub zewnętrzny, może wywołać intensywne reakcje organizmu. Tym bardziej na wyjeździe, gdzie organizm musi przystosować się do innego mikroklimatu. Zaopatrzenie apteczki powinno być dobrze przemyślane. Już w trakcie samej podróży mogą pojawić się problemy zdrowotne dzieci związane z chorobą lokomocyjną, dlatego dobrze, by apteczka turystyczna zawierała leki przeciwdziałające wymiotom. Takie środki powinny być dostosowane do wieku dziecka, a także w przypadku malutkich dzieci, najlepiej by miały postać syropu łatwego do połknięcia.

Zabezpiecz dziecko przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych.

Słońce oddziałuje na skórę dokładnie tak samo nad morzem, jak i w górach. Jeżeli jednak wakacje z dziećmi planowane są do krajów, gdzie średnie temperatury letnie są dużo wyższe niż w Polsce, warto by apteczka turystyczna miała w środku kremy z wysokim filtrem anty UV. Poziom zabezpieczenia powinien wynosić ponad 50. Tylko w ten sposób uniknąć można dotkliwych poparzeń słonecznych. Właściwa ochrona będzie możliwa tylko wtedy, gdy krem będzie nakładany na skórę dziecka regularnie co dwie godziny. Niedostateczne zabezpieczenie może oprócz poparzeń spowodować zmiany skórne, a w tym groźną chorobę nowotworową, jaką jest czerniak.

Zdarza się jednak, że podczas wakacyjnych zabaw dzieci nad wodą, środek ochronny ulegnie zmyciu. Apteczka turystyczna powinna być przygotowana na taką ewentualność i mieć w swoim wnętrzu specjalną piankę do łagodzenia stanu zapalnego. Zapobiegnie to powstaniu bolesnych pęcherzy pooparzeniowych.

Pamiętaj o materiałach opatrunkowych.

Dzieci podczas żywej i beztroskiej zabawy wakacyjnej narażone są na urazy mechaniczne. Apteczka na wyjazd z dzieckiem musi mieć w środku plastry na drobne otarcia i skaleczenia, ale również wodę utlenioną, która zapobiegnie zakażenia rany. Warto mieć różnego rozmiary plastrów, ponieważ dziecięce wybryki nie rzadko kończą się poważnym uszkodzeniem struktur skóry. Nie zaszkodzi również zaopatrzenie się w bandaż elastyczny i gazowy. W razie potrzeby posłużą one, jako tymczasowy temblak.

Nie ma wakacji od infekcji wirusowych.

Okres wakacji to także czas, w którym dziecko może zarazić się grypą lub inną chorobą wirusową. Ich przebieg bywa różny, jednak najczęściej rozpoczyna się wzrostem temperatury ciała. Apteczka turystyczna z lekami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi w formie syropu będzie idealnym rozwiązaniem, ponieważ zapewni dziecku pierwszą pomoc w infekcji i pozwoli przetrwać czas do wizyty lekarskiej. Leki te przydatne będą także w przypadku stłuczenia lub innej kontuzji.

Apteczka turystyczna — przygotuj się na inwazję kleszczy.

Kleszcze w okresie wakacyjnym są wyjątkowo aktywne. Na ich ukąszenie narażony jest każdy, kto decyduje się na wypoczynek na łonie natury. Oprócz odpowiedniego ubioru na górskie wycieczki lub spacer po łące warto mieć w zanadrzu spray odstraszający kleszcze. W razie, gdy na ciele dziecka zaobserwuje się wbitego kleszcza, należy ze spokojem, ale stanowczo podjąć odpowiednie kroki. Przyda się w apteczce pęseta, którą można szybkim i zdecydowanym ruchem usunąć kleszcza, uchwycając go tuż przy skórze. Miejsce po ukąszeniu należy dokładnie obserwować, ponieważ może na nim powstać rumień, który jest pierwszym objawem boreliozy. 

Komary — urok wakacyjnego biwakowania i wypoczynku nad jeziorem.

Komary to jedne z tych owadów, które w największym stopniu potrafią uprzykrzyć wakacyjny wyjazd. Niejednokrotnie są powodem skrócenia czasu przy wieczornym ognisku lub przesiadywania nad jeziorem. Warto by apteczka turystyczna miała środki odstraszające komary, ale także maści, które łagodzą świąd w wyniku ukąszenia. Warto jest zapewnić sobie łatwe w aplikacji spraye na komary. Dzieci szczególnie ciężko tolerują uporczywe swędzenie ciała i nie potrafią powstrzymać ciągłego drapania. By pomóc im w tych dolegliwościach, warto także podać syrop przeciwalergiczny, który można nabyć w aptece bez recepty.

Apteczka na wyjazd z dzieckiem powinna być zaopatrzona w elektrolity.

To właśnie dzieci i seniorzy najbardziej są narażeni na negatywne skutki odwodnienia. Jego przyczyną może być niedostateczna ilość wypijanych płynów, ale także zbyt długie przebywanie w wysokiej temperaturze, zatrucie pokarmowe lub wysoka gorączka. W przypadku odwodnienia najlepiej podać dziecku specjalne elektrolity, które nie tylko uzupełnią obniżony poziom wody w organizmie, ale również zapewnią dziecku podstawowe mikroelementy. W ten sposób dziecko szybciej wróci do sił i będzie mogło cieszyć się atrakcjami związanymi z wakacjami.

Jak widać, apteczka turystyczna powinna być solidnie i kompleksowo zapakowana, jeżeli decydujemy się na wyjazd z dziećmi.

Kategorie: Porady

Napisz komentarz