Najnowsze artykuły

Nawyki i produkty na trawienie, dzięki którym poczujesz się lekko!

Ból brzucha, wzdęcia, zaparcia - to najczęstsze sygnały, jakie wysyła przeciążony układ trawienny. Nie tylko obniżają one komfort życia, ale również mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia w dłuższym okresie czasu. Doraźnie pomagają nam zioła bądź inne produkty na trawienie. Bardzo istotne jest też codzienne wspomaganie układu trawiennego, które powinno opierać się na zdrowej diecie, aktywności fizycznej oraz przyjmowaniu odpowiednich suplementów diety. Jak wspomagać swój układ trawienny każdego dnia?

Wspomaganie trawienia odpowiednią dietą

Jeśli różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu trawiennego występują coraz częściej, warto dokładnie przyjrzeć się swojej diecie. Ważne, aby usunąć z niej produkty, które w znacznym stopniu obciążają żołądek, trzustkę czy wątrobę. Należy unikać produktów wysoko przetworzonych, dań gotowych, tłustych, kalorycznych potraw. Do swojego menu warto natomiast wprowadzić świeże warzywa i owoce, zawierające duże ilości błonnika pokarmowego, chudy nabiał, zdrowe tłuszcze oraz produkty pełnoziarniste. Ważne jest także regularne spożywanie posiłków - duże porcje zanadto przeciążają przemianę materii, przez co po ich spożyciu mogą występować przykre dolegliwości. Zaleca się spożywanie 4-5 małych posiłków dziennie zamiast 1-2 bardzo obfitych. 

Zioła na trawienie - które warto wybierać?

Proces trawienia można wspomóc poprzez stosowanie różnego rodzaju ziół. Najlepiej przygotowywać z nich napary, a następnie wypijać je powoli, małymi łykami. Najpopularniejszym ziołem na trawienie jest mięta pieprzowa, która przede wszystkim poprawia perystaltykę jelit. Warto sięgnąć po rumianek, który pobudza wydzielanie żółci oraz zapobiega wzdęciom i uczuciu pełności. Dobrym wyborem będzie dziurawiec, działający rozkurczowo, a także redukujące objawy, takie jak biegunka czy zgaga. Zioła na trawienie, które warto mieć w domowej apteczce, to także morwa biała czy siemię lniane, które wspomagają proces oczyszczania wątroby z toksyn, tak aby mogła ona pracować w prawidłowy sposób. Tymczasem działanie moczopędne, dzięki któremu można pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, wykazują czarny bez i liście brzozy.

Herbatki na trawienie zamiast naparów ziołowych - tak czy nie?

Alternatywą dla przygotowanych samodzielnie naparów ziołowych są herbatki na trawienie. W rzeczywistości są to zioła zamknięte w małej torebce, które możemy zaparzyć w kilka minut. Czy warto po nie sięgać? Tego typu produkty doskonale sprawdzają się w przypadku osób, które w jak najkrótszym czasie chciałyby poczuć ulgę. Po kilku minutach herbata jest bowiem gotowa do spożycia, podczas gdy przygotowanie naparu ziołowego pochłania nieco więcej czasu. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób, które często podróżują, gdyż herbatę można zaparzyć w dowolnym miejscu, dysponując jedynie saszetką, gorącą wodą i kubkiem.

Kiedy warto sięgnąć po tabletki na trawienie?

Układ trawienny można wesprzeć za pomocą specjalnych tabletek, które oparte są na wyciągach roślinnych i ziołowych. Tabletki na trawienie pobudzają przemianę materii, jednocześnie redukując ból, uczucie pełności, wzdęcia czy biegunki. Warto po nie sięgnąć, jeśli po spożyciu posiłku pojawiają się niepokojące objawy. Niektóre leki można również zażywać profilaktycznie, co często praktykują osoby z bardzo wrażliwym układem pokarmowym. Wystarczy zażyć je na kilkanaście minut przed posiłkiem, aby uniknąć przykrych objawów przejedzenia czy niedomagania układu trawiennego. Z drugiej strony, długofalowe przyjmowanie tabletek na trawienie dobrze jest skonsultować z lekarzem rodzinnym, bądź z gastrologiem. 

Syropy i shoty na trawienie

Syropy i shoty na trawienie oparte są tak, jak tabletki na wyciągach roślinnych. Mają one jednak o wiele przyjaźniejszą formę, szczególnie dla osób, którym połknięcie tabletki sprawia problemy - będą one doskonałym rozwiązaniem dla seniorów. Shoty zwykle przyjmuje się bezpośrednio po jedzeniu, natomiast syropy można również zażywać profilaktycznie, w celu wspomagania układu trawiennego. Przed użyciem nie trzeba ich rozpuszczać, choć możliwe jest podanie ich na przykład wodzie czy w herbacie - praktykują to osoby, które nie tolerują mocno ziołowego smaku.

Aktywność fizyczna, czyli wspomaganie trawienia wysiłkiem

Wspomaganie trawienia warto zacząć od codziennej aktywności fizycznej. Pomaga ona nie tylko w utrzymaniu szczupłej sylwetki, lecz również w utrzymaniu przemiany materii na właściwym poziomie. Warto znaleźć dyscyplinę, której uprawnianie będzie nie obowiązkiem, a przyjemnością. Tymczasem seniorom zalecane są codzienne spacery, trwające przynajmniej 30 minut. Należy przy tym pamiętać, że aktywność fizyczna nie jest jednoznaczna z eksploatowaniem organizmu, które finalnie może okazać się bardzo niezdrowy. Wręcz przeciwnie - chodzi o to, aby pobudzić do pracy wszelkie mięśnie, także te, które wchodzą w skład układu trawiennego. Aktywność fizyczna połączona ze zdrową dietą i różnego typu suplementami z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty. 

Kategorie: Porady

Napisz komentarz