Najnowsze artykuły

Jak dobrać odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną?

Lato zbliża się wielkimi krokami. Zanim jednak wyruszymy na wakacyjne wycieczki, konieczne jest zaopatrzenie się w specyfiki chroniące przed promieniami słońca. Promienie słoneczne z pewnością dają nam uczucie przyjemności oraz atrakcyjną opaleniznę. To właśnie dlatego opalanie się latem stanowi popularne rozwiązanie. Nie wolno jednak zapominać o drugiej stronie medalu. Nieodpowiednie korzystanie z kąpieli słonecznych może obrócić się przeciwko nam - łatwo o podrażnienie skóry, a letni wypoczynek szybko zamienić się może w lizanie ran po poparzeniach. Jak powinna wyglądać prawidłowa ochrona przeciwsłoneczna?

Ochrona przeciwsłoneczna a estetyka i zdrowie

Niestety silne oddziaływanie słońca przez dłuższy czas wywiera negatywny wpływ na ludzką skórę. Wystawienie na promienie bez żadnej ochrony przeciwsłonecznej sprawia, że ludzka skóra staje się mniej elastyczna i bardziej podatna na różnego rodzaju uszkodzenia oraz pęknięcia. Ponadto, jej odwodnienie przyczynia się do szybszego powstawania zmarszczek, a także niezwykle łatwo wówczas o powstawanie różnego rodzaju przebarwień. W efekcie zamiast pięknej, opalonej skóry uzyskujemy odwrotny efekt.

Ochrona przed słońcem jest ważna także z powodów zdrowotnych. Niestety promieniowanie UV może doprowadzić do powstania złośliwego nowotworu skóry. Może być to np. rak podstawnokomórkowy lub czerniak. Oznacza to, że stosowanie kremów z filtrem UV powinno być traktowane nie tylko jako środek pielęgnacyjny, ale także profilaktyka zdrowotna<.

Jak mierzyć skuteczność ochrony przeciwsłonecznej, czyli kilka słów na temat SPF

Na kremach z filtrem można znaleźć informację odnośnie SPF. Co to oznacza? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: SPF to skrótowiec pochodzący od terminu „Sun Protector Factor”, czyli wskaźnik pokazujący, jak długą ochronę przed promieniowaniem UVB zapewnia stosowanie danego środka.

W sklepach kosmetycznych i aptekach często można znaleźć produkty np. o współczynniku SPF 50. Oznacza to, że przebarwienia, rumienie itp. powstają dzięki zastosowaniu kremu z filtrem po czasie aż 50 razy dłuższym niż bez takiej ochrony! 

Ochrona przeciwsłoneczna jest ważna nie tylko latem

Zgodnie z obiegową opinią ochrona przeciwsłoneczna to działanie, o które należy zadbać w porze letniej. Tymczasem, skórę powinno się chronić przed działaniem słońca niezależnie od pory roku. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że promieniowanie słoneczne dzieli się na 3 rodzaje, czyli promieniowanie  UVA (najsilniejszy rodzaj promieniowania, z którym mamy do czynienia właściwie przez cały rok), UVB (to właśnie w jego wyniku powstają rumienie) oraz UVC.

Jak ochronić się przed negatywnym wpływem promieni słonecznych?

Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że powinniśmy odpuścić sobie przebywanie na słońcu. Wręcz przeciwnie – wystarczy zaopatrzyć się w takie specyfiki jak między innymi:

  • krem z filtrem do twarzy,
  • krem do opalania,
  • krem z filtrem dla niemowląt.

Krem z filtrem do twarzy

Krem do twarzy z filtrem to absolutne must have. Jest on potrzebny, nawet jeśli nie zamierzasz się opalać. Warto stosować go podczas opalania się, przejażdżki rowerowej czy spaceru. Jest tak, ponieważ skórę twarzy ciężko ukryć przed słońcem; jest ona narażona na UV i wynikające z tego konsekwencje (w tym np. szybsze starzenie się). Z uwagi na wrażliwość potrzebuje ona specyfików o wysokim SPF. Minimalny zalecany poziom to SPF 50 (ewentualnie SPF 30, jeśli skóra będzie wystawiona słońce przez krótki czas). Tego typu specyfiki powinno stosować się codziennie.

Krem do opalania

Krem do opalania to absolutna podstawa dla każdego, kto ma jasną karnację i wrażliwą skórę. Wystarczy nanieść emulsję na odsłonięte partie ciała, by móc ochronić się przed takimi negatywnymi konsekwencjami jak na przykład:

  • poparzenia,
  • zbyt szybkie starzenie się skóry.

Odpowiednio dobrany krem do opalania ma cenne właściwości nawilżające. Tego typu specyfiki skutecznie chronią przed różnymi rodzajami promieniowania, w tym m.in. UVA oraz UVB.

Ochrona dla najmłodzyszh - krem z filtrem dla niemowląt i dzieci

Podczas przygotowywania się na letnie upały nie wolno zapominać także o najmłodszych. Skóra małych dzieci jest szczególnie wrażliwa (cienka i zawiera stosunkowo mało melaniny),  efekcie czego, promienie UV mogą jej bardziej zaszkodzić. Z tego powodu krem z filtrem dla niemowląt/dzieci jest konieczny. Tego typu specyfiki cechują się wysokim poziomem SPF (50 i wyższy). 

Aby móc zapewnić skuteczną ochronę przeciwsłoneczną małym dzieciom, należy zadbać o to, by krem z filtrem miał właściwości ochronne oraz nawilżające. Dzięki temu uzyskujesz pewność, że skóra dziecka będzie właściwie chroniona przed wysuszeniem przez słońce, a co za tym idzie – ryzyko pojawienia się zaczerwienień i podrażnień spada.

Istotny jest nie tylko wybór określonego produktu, ale także sposób jego użycia. Należy delikatnie rozsmarować krem po ciele dziecka, a następnie odczekać ok. kwadrans, aż specyfik wchłonie się w skórę. Ponadto, po każdej kąpieli dziecka powinno się ponownie nałożyć krem. Brak takiego działania to jeden z częstszych błędów, jakie popełniają rodzice.

Aby aplikacja była dla dziecka bardziej przyjemna, zamiast kremu można używać także produktu w wersji spray oraz wodoodpornej emulsji chroniącej przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Kategorie: Porady

Napisz komentarz