Najnowsze artykuły

Ochrona przeciwkleszczowa - niezawodne sposoby

Kleszcze, z pozoru niepozorne pajęczaki są niezwykle groźne, a wszystko przez nosicielstwo groźnych dla zdrowia bakterii. To krętki boreliozy, którymi może zarazić kleszcz w przypadku kontaktu z krwią człowieka. Niezwykle istotna jest zatem ochrona przeciwkleszczowa, dzięki której można ustrzec się przed boreliozą i wynikającymi z niej problemami. Jak chronić się przed kleszczami? O tym będzie nasz artykuł. 

Ochrona przed kleszczami - dlaczego jest tak ważna?

Kleszcze to pajęczaki, które możemy spotkać nie tylko w lesie, ale także w trawie, na łące czy w ogrodzie. Niestety ich niewielki rozmiar sprawia, że często możemy ich nawet nie zauważyć. Dowiadujemy się o nich, dopiero kiedy zaczynają rosnąć i są wyczuwalne pod skórą. Po ich wyjęciu warto sprawdzić, czy nie pojawi się rumień. Kiedy będzie zauważalny można mieć pewność, że doszło do zarażenia krętkami boreliozy. W takim wypadku konieczne jest wykonanie badań krwi, które pozwolą na oznaczenie przeciwciał. Wiele lekarzy rekomenduje wykonanie badań nawet w sytuacji, kiedy nie pojawi się rumień. Warto wiedzieć, że przenoszona przez kleszcze choroba może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości. 

Objawia się: 

 • rumieniem wędrującym,
 • zmęczeniem, 
 • gorączką,
 • bólem mięśni i stawów,
 • zawrotami głowy, 
 • bólami głowy.

Jednak to nie wszystko. Borelioza to podstępna choroba, która może rozwijać się latami i prowadzić do wielu powikłań. Dodatkowo kleszcze przenoszą jeszcze wiele innych groźnych chorób, dlatego nie warto zwlekać i podjąć środki, które pozwolą się ochronić przed ich negatywnym oddziaływaniem na zdrowie. 

Co pomaga na kleszcze?

Ochrona przed kleszczami jest niezwykle ważna, a wszystko po to, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Podstawowym środkiem ochrony jest zakładanie odpowiedniego stroju w sytuacji, gdy wybieramy się do lasu czy na łąkę. Powinno być to wysokie obuwie, długie spodnie, bluzka z długim rękawem i czapka. Najlepiej, jeśli spodnie będą ściśle przylegały do ciała bądź będą włożone w skarpetki, tak aby nie dopuścić do sytuacji, w której kleszcz swobodnie przedostanie się pod ubranie. W ramach ochrony dobrze jest stosować środki, które odstraszają kleszcze. Są to specjalne bransoletki, spraye, a także kremy i olejki. Wracając ze spaceru, powinno się dokładnie obejrzeć całe ciało, tak aby w przypadku przedostania się kleszcza móc w odpowiednim momencie go wyjąć i nie doprowadzić do zakażenia. Do wyjmowania kleszcza powinno się wykorzystywać specjalne przyrządy i nie smarować go żadnym tłuszczem ani kremami. Warto również po spacerze zmienić ubrania i wyprać je w wyższej temperaturze, aby mieć pewność, że kleszcze zostały usunięte.

Spray odstraszający kleszcze - jaki wybrać?

Kleszcze są powszechnym problemem, dlatego w aptekach dostaniemy masę produktów, które pozwalają na skuteczne odstraszanie. To preparaty na kleszcze różnych firm, oparte o wiele skutecznych składników. W swoim składzie posiadają substancje, które wydzielają określone zapachy. Są to nuty zapachowe nietolerowane przez te groźne pajęczaki, dlatego są one skutecznie odstraszane. Co ważne, w niektórych przypadkach działają one owadobójczo, a także odstraszająco, przez co kleszcze zachowują odpowiednią odległość. Spraye odstraszające na kleszcze są łatwe w aplikacji, dlatego wybierają je osoby starsze, dorośli i dzieci. Są dobrze tolerowane przez skórę, a ich ogromny wybór sprawia, że każdy może wybrać idealny produkt dopasowany do swoich potrzeb. Spraye odstraszające komary zawierają najczęściej kilka składników aktywnych. Jest to np. popularny środek DEET, ikarydyna oraz IR353. Pamiętajmy jednak, że środki te powinny posiadać odpowiednie stężenie. DEET nie powinien przekraczać 10% stężenia w przypadku dzieci, a 20% w przypadku dorosłych. Wybierając produkt do odstraszania insektów, można kupić wiele różnych produktów np. Ultrathon Insect Repellent. Warto wiedzieć, że spraye te odstraszają nie tylko kleszcze, ale także inne owady jak: komary, meszki, pchły i inne insekty. Dlatego jest to doskonały wybór do lasu, parku czy na łąkę. Można mieć pewność skutecznej ochrony, bez groźnych ukąszeń.

Olejki eteryczne jako środki na kleszcze i komary

Olejki eteryczne na kleszcze - jakie będą skuteczne?

Odstraszająco na kleszcze działają nie tylko spraye, ale także naturalne olejki eteryczne. Są skuteczne, naturalne, pięknie pachną, a dodatkowo skutecznie odstraszają kleszcze. Najlepiej spryskiwać nimi ubrania i ciało w formie rozcieńczonej, tak aby chronić skórę przed ich mocnym działaniem. 

Wśród olejków, które działają odstraszająco na komary, należy wyróżnić:

 • olejek z drzewa herbacianego;
 • olejek cytrynowy;
 • olejek goździkowy;
 • olejek z mięty pieprzowej;
 • olejek eukaliptusowy;
 • olejek z paczuli.

Ich zastosowanie przynosi wymierne efekty, jednak warto uważać w przypadku dzieci. Dla maluchów, które wymagają szczególnej ochrony najlepiej wybierać produkty odpowiednie dla wieku, które wzbogacone są o substancje ochronne dla skóry np. D-panthenol np. Ziaja AntyBzz zalecana dla dzieci powyżej 12. miesiąca życia. 

Jakie inne środki ostrożności są istotne?

Jeśli kleszcze są problemem w naszym ogrodzie, możemy podjąć także inne środki. Istnieją zioła, które skutecznie odstraszają kleszcze. To lawenda, szałwia, tymianek, rozmaryn i geranium. Najlepiej posadzić je w ogrodzie bądź w donicach, tak aby zajęły się odstraszaniem kleszczy. Tak naprawdę nie ma jednego skutecznego środka, który pozwoliły się ochronić przed skutkami ich ukąszeń. Ważna jest uważność, a także stosowanie środków ochronnych np. w formie sprayu. Wykazują sporą skuteczność, są dostępne dla osób w różnym wieku, dlatego nie ma problemu z ich wyborem. W sklepach znajdziemy także balsamy, bransoletki, opaski, ultradźwiękowe odstraszacze czy plastry. Jednakże dyskutuje się o ich skuteczności. Spraye to środki dostępne od wielu lat i chętnie wybierane przez wiele osób.

Kategorie: Porady

Napisz komentarz