W zimie powietrze często jest mroźne i suche, co może powodować, że skóra stanie się wysuszona i skłonna do...
-
Darmowa Dostawa! Dla zamówień powyżej 200 zł
-
Zadzwoń do nas! 502 031 190
-
Twoje Konto Zaloguj się
-
Zdrowie
- Przeziębienie i grypa
- Kaszel
- Ból
- Odporność
- Układ pokarmowy
- Drogi moczowe
- Układ krążenia
- Oczy i wzrok
- Homeopatia
- Witaminy i minerały
- Dla diabetyków - cukrzyca
- Dermatologia
- Alergia
-
Ciąża i dzieci
- Ciąża i karmienie piersią
- Żywienie dzieci i niemowląt
- Zdrowie dzieci i niemowląt
- Pielęgnacja dzieci i niemowląt
- Akcesoria dla dzieci i niemowląt
- Senior
-
Higiena
- Strefa intymna
-
Uroda
- Włosy / skóra / paznokcie
-
Kosmetyki
- Ciało
- Twarz
- Antyperspiranty / blockery
- EMOLIENTY DŁONIE
- EMOLIENTY - EMULSJE/BALSAMY
- EMOLIENTY - DODATKI DO KĄPIELI
- EMOLIENTY - KĄPIEL MYJĄCE
- EMOLIENTY - KREMY/ŻELE
- EMOLIENTY - NIEMOWLĘTA
- EMOLIENTY - SKÓRA GŁOWY
- Pielęgnacja ust
- Pielęgnacja dłoni
- Pielęgnacja stóp
- Nadpotliwość stóp
- Ochrona przeciwsłoneczna / opalanie
- Kleszcze
- Na komary
- Suplementy diety
- Dobre samopoczucie
- Sprzęt medyczny
Najnowsze artykuły
Zazwyczaj pojawia się on nagle i to w najmniej oczekiwanym (oraz odpowiednim) momencie, tym samym utrudniając...
Leki z dimetindenem bez recepty to skuteczna opcja w walce z alergią. Dimetinden to substancja o działaniu...
Glikol propylenowy (PG) jest powszechnie stosowanym składnikiem w kosmetykach.
Piegowate twarze często kojarzą się z letnią beztroską, urokiem dzieciństwa i naturalnym pięknem.
Lato to idealny moment na założenie lekkiego obuwia w postaci sandałów, klapek i japonek. Dużo chodzimy boso po...
Wiele kobiet przed wakacjami decyduje się na suplementację beta-karotenu, aby poprawić koloryt skóry i uzyskać piękną...
Uwaga, Drodzy Obserwatorzy Natury! Ostatnio w polskich lasach pojawiają się nowi, nietypowi goście - kleszcze z...
Kwas foliowy, znany również jako witamina B9, odgrywa kluczową rolę w ludzkim organizmie. Jest to niezbędny składnik...
Jesień jest porą roku, kiedy nasz organizm jest bardziej narażony na różnego rodzaju infekcje. Spadające temperatury,...
Kategorie bloga
Wyszukaj na blogu
Artykuły blogowe
Biegunka - jak to przetrwać? Sięgnij po elektrolity!
Zapewne każdy z nas cierpiał na biegunkę (rozwolnienie). Najczęściej jest to uciążliwa i nieprzyjemna, lecz krótko występująca dolegliwość. Wystarczy wziąć lek i uzupełnić elektrolity, a problem mija i wracamy do formy. Problemu nie należy jednak lekceważyć. Przewlekła biegunka może być objawem wielu poważnych schorzeń. Sprawdź, jakie są przyczyny i mechanizmy biegunki i co należy robić w sytuacji, gdy wystąpi.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest biegunka?
Biegunka (rozwolnienie) to dolegliwość polegająca na oddawaniu stolca, którego konsystencja jest nadmiernie luźna - płynna, półpłynna lub wodnista. Podczas gdy zwykle zdrowy człowiek wypróżnia się z częstotliwością od jednego razu na trzy dni, do trzech na dzień (to prawidłowy wynik dla 99% populacji krajów rozwiniętych), w przypadku osób cierpiących na biegunkę może być to znacznie częściej.
Jakie są mechanizmy biegunki?
Wyróżnia się trzy mechanizmy biegunki. Czasami mogą one występować jednocześnie u jednej osoby:
- biegunka osmotyczna - powstaje w momencie, gdy w jelicie gromadzi się nadmierna ilość substancji, które zatrzymują wodę. Na ich skutek objętość stolca jest większa;
- biegunka wydzielnicza - wiąże się z aktywnym wydzielaniem do jelita dużych ilości wody i soli, a także innych substancji;
- biegunka zapalna - powstaje gdy na skutek choroby dochodzi do uszkodzenia nabłonka jelitowego.
Możemy wyróżnić również różne rodzaje biegunki, jako kryterium przyjmując czas trwania dolegliwości:
- biegunka ostra - trwająca do 14 dni, zwykle znacznie krócej - zazwyczaj leczona jest objawowo. Choć jest nieprzyjemna, nie powinna skutkować żadnymi trwałymi następstwami. Często występuje u małych dzieci poniżej 3 roku życia, dotyka także dorosłych;
- biegunka przetrwała - trwa od 14 do 29 dni - w tym czasie warto rozważyć skonsultowanie się z lekarzem;
- biegunka przewlekła - może utrzymywać się tygodniami, a nawet miesiącami. Zazwyczaj towarzyszy przewlekłym chorobom jelit, na przykład wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, chorobie Crohna czy przy alergiach pokarmowych, celiakii. Tego rodzaju biegunka jest bardzo wyniszczająca dla organizmu, może prowadzić do poważnych niedoborów składników pokarmowych, elektrolitów, a także aminokwasów, żelaza czy witamin. W niektórych przypadkach, aby wrócić do zdrowia wystarczy wyeliminować z diety pewne produkty, niestety w wielu przypadkach konieczne jest wykonanie dokładnych badań, gdyż biegunka przewlekła może być objawem znacznie poważniejszej choroby.
Przyczyny ostrej biegunki
Ostra biegunka może mieć różnego rodzaju przyczyny, najczęściej jednak powstaje na skutek infekcji. Może być ona wywoływana przez wirusy przenoszone drogą kropelkową lub skażoną nimi wodę, lub pożywienie; obecne w pożywieniu lub wodzie bakterie (np. Salmonella czy cholera), enterotoksyny (produkty metabolizmu bakterii) czy rzadziej pierwotniaki lub pasożyty jelitowe.
Ostra biegunka może także występować jako skutek uboczny podczas przyjmowania antybiotyku, po nadmiernej dawce leków przeczyszczających, lub po innych lekach. Przyczyną bywa także po prostu nadmierne spożycie niektórych produktów spożywczych, na przykład mleka, fruktozy czy sorbitolu (popularny składnik słodzików), lub zatrucie substancjami toksycznymi.
Przyczyny biegunki przewlekłej
Biegunka przewlekła rzadko kiedy jest objawem infekcji. W ponad 90% przypadków ten typ biegunki wiąże się z nieswoistymi zapaleniami jelit takimi jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego czy choroba Crohna. Może być również objawem zespołu jelita drażliwego, a nawet raka jelita grubego. To sprawia, że jeżeli tylko zaobserwujemy u siebie przeciągającą się biegunkę trwającą dłużej niż dwa tygodnie, powinniśmy skontaktować się z lekarzem, który skieruje nas na dodatkowe badania. Biegunka przewlekła może również wiązać się z przyjmowanymi lekami, dietą (np. nietolerancja laktozy) czy zatruciem toksynami.
Na co należy zwracać uwagę w przypadku biegunek?
Sygnałem, który powinien wzbudzić nasz niepokój, jest krew wydalana wraz ze stolcem. Kilka kropel w kolorze jasnoczerwonym na papierze toaletowym to najczęściej krwawienie z końcowych odcinków jelita grubego - może wiązać się z hemoroidami. Jeżeli krew jest ciemniejsza, nawet czarna, oznacza to, że miejsce krwawienia zlokalizowane jest wyżej w przewodzie pokarmowym. Nawet jeżeli przyczyną problemu są hemoroidy, konieczna będzie konsultacja lekarska - nie wykluczają one współwystępowania innych, znacznie poważniejszych schorzeń.
Sposoby na ostrą biegunkę
Biegunkę ostrą leczy się objawowo. Przechodzi samoistnie, jednak jest niezbyt przyjemna, dlatego też warto sięgnąć po tabletkę. Najczęściej szybko pomoże dobry lek na biegunkę dostępny w aptece bez recepty. Dawniej stosowano węgiel na biegunkę, nadal niektórzy wybierają to rozwiązanie jako skuteczne i sprawdzone. Bardzo ważne jest, aby stosować również elektrolity, dzięki czemu można zapobiec odwodnieniu.i utracie cennych składników mineralnych (w szczególności sodu i potasu).
Leczenie biegunki przewlekłej
Skuteczne leczenie biegunki przewlekłej wymaga konsultacji u lekarza i ustalenia przyczyn dolegliwości. W przypadku przewlekłej choroby można stosować również leczenie objawowe, jednak dopiero dotarcie do źródła problemu, pozwoli skutecznie go wyeliminować. Choć zdarza się, że przyczyna jest błaha, niestety, długotrwała biegunka może być również objawem bardzo poważnej choroby, a nawet nowotworu. Z tego powodu bardzo ważny jest rzetelny wywiad lekarski, a także przeprowadzenie szeregu badań.
Jakie badania należy wykonać w przypadku biegunki przewlekłej?
W przypadku biegunki przewlekłej najczęściej wykonuje się badania mikrobiologiczne i mikologiczne pobranej próbki stolca. Często lekarz zleca także badania endoskopowe przewodu pokarmowego: kolonoskopię lub gastroskopię.
Napisz komentarz