W zimie powietrze często jest mroźne i suche, co może powodować, że skóra stanie się wysuszona i skłonna do...
-
Darmowa Dostawa! Dla zamówień powyżej 200 zł
-
Zadzwoń do nas! 502 031 190
-
Twoje Konto Zaloguj się
-
Zdrowie
- Przeziębienie i grypa
- Kaszel
- Ból
- Odporność
- Układ pokarmowy
- Drogi moczowe
- Układ krążenia
- Oczy i wzrok
- Homeopatia
- Witaminy i minerały
- Dla diabetyków - cukrzyca
- Dermatologia
- Alergia
-
Ciąża i dzieci
- Ciąża i karmienie piersią
- Żywienie dzieci i niemowląt
- Zdrowie dzieci i niemowląt
- Pielęgnacja dzieci i niemowląt
- Akcesoria dla dzieci i niemowląt
- Senior
-
Higiena
- Strefa intymna
-
Uroda
- Włosy / skóra / paznokcie
-
Kosmetyki
- Ciało
- Twarz
- Antyperspiranty / blockery
- EMOLIENTY DŁONIE
- EMOLIENTY - EMULSJE/BALSAMY
- EMOLIENTY - DODATKI DO KĄPIELI
- EMOLIENTY - KĄPIEL MYJĄCE
- EMOLIENTY - KREMY/ŻELE
- EMOLIENTY - NIEMOWLĘTA
- EMOLIENTY - SKÓRA GŁOWY
- Pielęgnacja ust
- Pielęgnacja dłoni
- Pielęgnacja stóp
- Nadpotliwość stóp
- Ochrona przeciwsłoneczna / opalanie
- Kleszcze
- Na komary
- Suplementy diety
- Dobre samopoczucie
- Sprzęt medyczny
Najnowsze artykuły
Zazwyczaj pojawia się on nagle i to w najmniej oczekiwanym (oraz odpowiednim) momencie, tym samym utrudniając...
Leki z dimetindenem bez recepty to skuteczna opcja w walce z alergią. Dimetinden to substancja o działaniu...
Glikol propylenowy (PG) jest powszechnie stosowanym składnikiem w kosmetykach.
Piegowate twarze często kojarzą się z letnią beztroską, urokiem dzieciństwa i naturalnym pięknem.
Lato to idealny moment na założenie lekkiego obuwia w postaci sandałów, klapek i japonek. Dużo chodzimy boso po...
Wiele kobiet przed wakacjami decyduje się na suplementację beta-karotenu, aby poprawić koloryt skóry i uzyskać piękną...
Uwaga, Drodzy Obserwatorzy Natury! Ostatnio w polskich lasach pojawiają się nowi, nietypowi goście - kleszcze z...
Kwas foliowy, znany również jako witamina B9, odgrywa kluczową rolę w ludzkim organizmie. Jest to niezbędny składnik...
Jesień jest porą roku, kiedy nasz organizm jest bardziej narażony na różnego rodzaju infekcje. Spadające temperatury,...
Kategorie bloga
Wyszukaj na blogu
Artykuły blogowe
Nieprzyjemne skutki klimatyzacji - jak sobie z nimi poradzić?
Jesień i zima to typowy sezon infekcyjny, niestety latem również zdarzają się różnorodne infekcje. Winna okazuje się klimatyzacja i nieumiejętne korzystanie z niej. Klimatyzacja to urządzenie, które gwarantuje maksymalny komfort podczas upalnych dni. Choć jest urządzeniem, bez którego trudno jest czasami funkcjonować, może prowadzić do wielu nieprzyjemnych skutków: jak chrypka, kaszel, katar i zatkane zatoki.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie są skutki użytkowania klimatyzacji?
Klimatyzacja, choć ułatwia życie, może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem. Najczęściej zdarza się, że problemy zdrowotne wynikają z niewłaściwego korzystania z tego narzędzia. Gwałtowne zmiany temperatur prowadzą do szybkiego wyziębiania ciała, przez co istnieje dużo większe ryzyko chorób zatok, zapalenia migdałków i gardła. Mogą prowadzić także do bólu głowy, mięśni, chrypy, kaszlu, a także przesuszenia skóry. Nie wiele osób wie, że klimatyzacja może prowadzić również do spowolnienia metabolizmu. Niezwykle istotne jest rozsądne korzystanie z klimatyzacji, a także jej częste czyszczenie, odgrzybianie i wymiana filtrów. Tylko wtedy można mieć pewność, że nie wpłynie ona niekorzystne na zdrowie, które powinniśmy chronić.
Wysuszenie błon śluzowych przez klimatyzację - z czym się wiąże?
Klimatyzacja, ze względu na suche powietrze, jakie tworzy w pomieszczeniu, prowadzi do przesuszenia śluzówki nosa i gardła. Stają się one dużo bardziej podatne na infekcje, a wszystko przez niedostateczną ilość nawilżenia. Sucha śluzówka dużo łatwiej przyjmuje wszystkie bakterie i wirusy, przez co stajemy się bardziej podatni na infekcje. Uszkodzona śluzówka zawsze równa się infekcjom nosa, gardła, uszu, oskrzeli i płuc. To ona jako pierwsza styka się z patogenami, a w przypadku suchości nie jest w stanie dostatecznie oczyścić powietrza, które wdychamy i w którym znajduje się cała masa zanieczyszczeń. Dlatego tak szalenie ważne jest mądre korzystanie z klimatyzacji z równoczesnym nawilżaniem śluzówki nosa i gardła.
Kaszel od klimatyzacji - jak sobie z nim poradzić?
Kaszel należy do nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą być wynikiem oddziaływania klimatyzacji na zdrowie. Najczęściej będzie wynikał z przeziębienia, dlatego ważne jest, aby przyjmować leki łagodzące chorobę. Warto pozostać także w łóżku, a w przypadku mocnego kaszlu, który utrzymuje się przez kilka dni, warto zgłosić się do lekarza, który oceni czy kaszel nie wymaga podania antybiotyku. Domowe sposoby mogą okazać się pomocne na początku przeziębienia. Warto przyjmować herbatkę z lipy, a także mleko z miodem, które może łagodzić kaszel. Oczywiście warto też sięgnąć po syropy apteczne. Dostępnych jest wiele produktów, zarówno na kaszel suchy, jak i mokry. Mogą one pomóc szybciej uporać się z dolegliwościami, aby móc wrócić do formy.
Katar i zatoki - jak wyleczyć?
Problemy z zatokami i katarem to jedne z najczęstszych dolegliwości związanych z użytkowaniem klimatyzacji. Najczęściej wynikają z nieodpowiedniego korzystania z urządzenia, kiedy to narażamy się na bezpośrednie przyjmowanie zimnego powietrza na głowę. Dodatkowo klimatyzacja wydziela suche powietrze, które prowadzi do wysuszenia śluzówki nosa. Staje się ona podatna na infekcje, dlatego osoby przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach są podatne na zapalenie zatok i katar. Leczenie zatok może trwać dość długo, a sam katar może utrzymywać się około 7 dni. Zatkane zatoki mogą powodować bóle głowy, szczególnie podczas nachylania się, dlatego warto sięgnąć po leki z apteki na zatoki. Pomagają oczyścić zatkane przewody, a także niwelują ból. Dzięki temu osoba chora może szybciej wrócić do formy. Można także sięgnąć po inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, które pomogą zniwelować katar i pomóc wydzielenie opuścić zatoki.
Chrypka i ból gardła - co pomoże?
Chrypka i ból gardła to kolejne problemy zdrowotne, z którymi muszą borykać się osoby przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach. Najczęściej wynikają z ogromnego przesuszenia błon śluzowych gardła, co w konsekwencji prowadzi do zwiększonej podatności na infekcje. Na ból gardła i chrypę od klimatyzacji najlepiej stosować pastylki lub spraye. Pomocne może okazać się także mleko z miodem pite na wieczór. Po wyleczeniu infekcji warto pomyśleć o nawilżaniu gardła. Woda może okazać się niewystarczająca. Warto sięgnąć po wyciągi roślinne w formie pastylek do ssania. Świetnie nawilżają, a dodatkowo chronią gardło przed infekcjami. Środki te stosuje się także, kiedy odczuwalne są nieprzyjemne objawy ze strony gardła jak: drapanie i uczucie łaskotania. Może zdarzyć się także, że ból gardła przerodzi się w zapalenie gardła czy anginę, w takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, który przepisze odpowiednie leczenie.
Jak korzystać z klimatyzacji, aby ustrzec się problemów zdrowotnych?
Niezwykle istotne podczas korzystania z klimatyzacji jest odpowiednie ustawienie temperatury. Na początek warto, aby ustawić ją jedynie dwa stopnie niższą niż panuje na dworze. Najlepiej stopniowo przyzwyczajać organizm do spadku temperatury. Nie powinno się od razu ustawiać jej na minimalną temperaturę, gdyż można doprowadzić do szybkiego wychłodzenia się ciała i przeziębienia. Co ważne, temperatura wewnątrz pomieszczenia czy samochodu podczas działania klimatyzacji nie powinna być niższa niż 21 stopni. Najlepiej ustawiać ją około 4-7 stopni niższą, niż ta panująca na dworze. Jeśli na dworze jest 28 stopni, dobrze jest ustawić klimatyzację na 21-25 stopni. To optymalna temperatura, która pozwoli na normalne funkcjonowanie. W sytuacji, gdy nie mamy klimatyzacji automatycznej, warto ustawiać jak najniższy nawiew.
Napisz komentarz