Najnowsze artykuły

Ból brzucha - co może oznaczać? Jak sobie pomóc?

Ból brzucha - co może oznaczać? Jak sobie pomóc?

Każde dolegliwości zdrowotne (zwłaszcza te nieoczekiwane) budzą niepokój. W głowie pojawia się natłok myśli, dokładnie analizujemy cały bieg wydarzeń, które mogłyby się ewentualnie przyczynić do powstania nagłego i niedającego o sobie zapomnieć bólu. Taki właśnie scenariusz ma miejsce, chociażby wówczas, gdy zaczynamy odczuwać ból brzucha. O czym może świadczyć wspomniana dolegliwość i jak sobie z nią poradzić? Dawkę cennych informacji znajdziesz właśnie w tym artykule. 

Czym właściwie jest ból brzucha? 

Choć określenie to zna (i z pewnością nie raz już czuł) każdy z na, to nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, co tak naprawdę wywołuje ból brzucha, a tutaj możliwości jest naprawdę wiele...

Dolegliwość dotycząca wnętrza jamy brzusznej może bowiem wiązać się nie tylko z tak oczywistą i regularnie powtarzającą się sytuacją, jak chociażby miesiączka, ale również wynikać z nieprawidłowej pracy narządów takich jak żołądek, śledziona, trzustka, jelito cienkie/grube czy też wątroba. Ból brzucha może być również wywołany przez kobiece narządy płciowe (jajniki, jajowody lub/i macicę), płuca, nerki, a nawet serce. Poszczególne przypadki mogą różnić się od siebie nie tylko źródłem bólu brzucha i jego natężeniem, ale również jego ewentualnym promieniowaniem do innych części ciała. Nagminne powtarzającą się sytuacją jest ta, gdy osoby skarżące się na tego rodzaju dolegliwości zdrowotne narzekają także na ból pleców, karku, klatki piersiowej, a nawet ramion.

Ponadto tzw. rozlany ból brzucha może mieć związek z zatruciem, zapaleniem otrzewnej, chorobami neurologicznymi, metabolicznymi, jak i również naczyń krwionośnych. Dlatego też mając na względzie własne zdrowie oraz bezpieczeństwo nie powinniśmy ignorować sygnałów "wysyłanych" przez organizm, zwłaszcza że w tym przypadku ciężko jest mówić o 100% pewności co do wystąpienia niegroźnych problemów zdrowotnych. 

Najczęściej spotykane przyczyny bólu brzucha 

Choć w zdecydowanej większości przypadków to właśnie choroby narządów jamy brzusznej są odpowiedzialne za powodowanie uporczywego bólu, to w rzeczywistości przyczyn bólu brzucha może być naprawdę wiele. 

Ból jamy brzusznej może mieć związek z: 

 • zapaleniem wyrostka robaczkowego; 
 • niedrożnością jelit;
 • zaburzeniami ukrwienia; 
 • biegunką;
 • zaparciami; 
 • przewlekłym stresem;
 • endometriozą; 
 • zatruciem pokarmowym; 
 • niewydolnością krążenia wiążącą się z powiększeniem wątroby czy też śledziony; 
 • alergią pokarmową; 
 • nadczynnością tarczycy; 
 • grypą żołądkową;
 • miesiączką; 
 • refluksem żołądkowo-przełykowym; 
 • celiakią; 
 • chorobą wrzodową żołądka; 
 • kolką nerkową bądź też wątrobową; 
 • przedziurawieniem dwunastnicy; 
 • zapaleniem pęcherzyka żółciowego; 
 • przebytymi urazami; 
 • zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego; 
 • niedokrwieniem tj. zatorem naczyń trzewnych bądź miażdżycą naczyń trzewnych; 
 • chorobą nowotworową (trzustki, jajnika, jelita grubego lub też wątroby);

Dla wielu osób może to być niespodzianką, jednak często ból brzucha jest nieodłącznym skutkiem stosowania niektórych leków przepisanych przez lekarza np. na obniżenie ciśnienia krwi. Wówczas do listy objawów może dojść także m.in. biegunka lub zaparcia, bóle głowy, nudności i inne symptomy.

O ile w sytuacji, gdy odczuwalny w jamie brzucha ból jest jednorazowy, nie mamy się raczej o co martwić, o tyle, gdy sytuacja ta się nagminnie powtarza, warto jest zwrócić się z prośbą o pomoc w odnalezieniu jego źródła do specjalisty. Życie w bólu nie jest bowiem rzeczywistością, do której trzeba się przyzwyczaić. 

Diagnostyka bólu jamy brzusznej 

Poważne w skutkach choroby oraz problemy zdrowotne często atakują w najbardziej nieprzewidywalnym momencie, dlatego też każdy sygnał wzbudzający niepokój powinien zostać skonsultowany z doświadczonym specjalistą posiadającym stosowne wykształcenie. Regularnie występujący ból brzucha może być bowiem dowodem na to, że nasz organizm pomimo usilnych prób nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z nierównym przeciwnikiem w postaci, chociażby wrzodu na wyrostku robaczkowym, w efekcie czego konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego lub też nawet obarczona znacznie większym ryzykiem operacja chirurgiczna.

Ignorowanie bólu jest jedną z najbardziej nieodpowiedzialnych praktyk, dlatego też, gdy zauważymy pierwsze, niepokojące sygnały powinniśmy umówić się do lekarza. Ten po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu oraz wykonaniu badania fizykalnego i wystawienia ewentualnego skierowania na dodatkowe badania (np. morfologię krwi, gastroskopię, kolonoskopię, RTG jamy brzusznej lub też USG brzucha), po zapoznaniu się z ich wynikami doradzi nam najlepszy możliwy sposób na całkowite pozbycie się bądź też stopniowe zmniejszenie natężenia bólu. 

Skuteczne sposoby na ból brzucha 

Ból brzucha oraz towarzyszące mu inne dolegliwości nie dają spokoju? Wbrew pozorom w takiej sytuacji bynajmniej nie jesteśmy skazani na cierpienie i przeciągające się w nieskończoność oczekiwanie na dzień umówionej wizyty lekarskiej.

W przypadku bólu jamy brzusznej wywołanego niestrawnością, wzdęciami, biegunką, miesiączką czy np. zaparciami możemy sięgnąć po jeden ze sprawdzonych sposobów na skuteczne złagodzenie dolegliwości. Wówczas niezastąpione okażą się, chociażby tabletki rozkurczowe takie jak np. dostępna w Aptece Mika No-Spa czy też Scopolan compositum efektywnie zmniejszające ból nie tylko w obrębie przewodu pokarmowego, ale też miednicy, dróg żółciowych i moczowych oraz kobiecych dróg rodnych. Częstotliwość wizyt w toalecie można za to nieco ograniczyć, stosując leki na biegunkę w postaci węgla leczniczego, Laremidu, Enterolu bądź Nifuroksazydu. Pamiętajmy także o uzupełnieniu poziomu elektrolitów oraz wody, gdyż ich niedobór może wiązać się z wystąpieniem dodatkowych powikłań. 

Jeżeli chodzi o naturalne środki na ból brzucha, tutaj warto zdecydować się, chociażby na sprawdzony, domowy sposób w postaci naparu ziołowego z rumianku, mięty, nagietka lub dziurawca. Nie tylko poprawi on nasze samopoczucie, ale także złagodzi nieprzyjemne dolegliwości i znacznie przyspieszy proces powrotu do zdrowia np. po zatruciu pokarmowym. A przecież o to właśnie chodzi, prawda?

 

Kategorie: Porady

Napisz komentarz