Najnowsze artykuły

Co na ból gardła - tabletki czy spray?

Ból gardła to jeden z najczęstszych objawów infekcji wirusowej. Jego przyczyny mogą być też zupełnie niezwiązane z czynnikami chorobotwórczymi, dlatego zawsze warto wiedzieć, co wywołuje taki symptom, aby skuteczniej móc z nim walczyć. A co na ból gardła oferują nam apteki? Chory ma przed sobą przede wszystkim szeroki wybór tabletek i sprayów na gardło. Czym różnią się tego typu preparaty?

Co wywołuje ból gardła?

Aby wiedzieć, co na ból gardła sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji, warto poznać przyczynę takiego symptomu. W zdecydowanej większości przypadków za ból gardła, którego źródłem jest stan zapalny, odpowiada infekcja wirusowa. Znacznie rzadziej przyczyną rozwoju stanu zapalnego są bakterie lub grzyby. Poza tym ból i dyskomfort mogą być spowodowane:

  • alergią,
  • zapaleniem zatok,
  • refluksem żołądkowo-przełykowym,
  • podrażnieniem gardła, na przykład dymem tytoniowym,
  • wysuszeniem błony śluzowej gardła, na przykład w okresie grzewczym,
  • przeciążeniem gardła, na przykład poprzez długotrwałe mówienie. 

Co ważne, z bólem gardła możemy mieć do czynienia równie często jesienią, zimą i wczesną wiosną, czyli w tak zwanym okresie chorobowym, jak i latem. Największym problemem jest w tym czasie nieprawidłowe korzystanie z klimatyzacji, która osusza powietrze, prowadząc również do wysuszenia błony śluzowej gardła. Szkodliwe jest także zbyt rzadkie czyszczenie urządzenia oraz niestosowanie się do zasady odpowiedniej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. 

Co na ból gardła - tabletki i spraye

Leczenie bólu gardła to leczenie objawowe, miejscowe. Jeśli wiemy, że mamy do czynienia z infekcją wirusową, czyli wirusowym zapaleniem gardła, stosujemy środki, które zawierają substancje przeciwwirusowe. Z kolei przy rzadziej spotykanych infekcjach bakteryjnych lub grzybiczych, należy sięgnąć odpowiednio po preparaty antybakteryjne lub przeciwgrzybicze. Wiele tabletek na gardło i aerozoli charakteryzuje się jednak wszechstronnym działaniem. Preparaty te mogą:

  • nawilżać błonę śluzową gardła,
  • redukować stan zapalny, zaczerwienienie i obrzęk,
  • łagodzić suchy kaszel,
  • ułatwiać przełykanie. 

Działanie tabletek i sprayów na ból gardła jest więc podobne - mają one zwiększyć komfort chorego, łagodząc dolegliwości. Czasami zastosowanie tabletek na gardło jest jednak niemożliwe, a wtedy warto sięgnąć właśnie po aerozol. Jakie wady i zalety mają więc oba rozwiązania?

Tabletki na ból gardła - jak działają?

Preparaty na gardło w formie pastylki czy tabletki do ssania mają łagodzić ból i działać przeciwzapalnie lub przeciwdrobnoustrojowo. Zdarza się również, że środki tego typu łączą wszystkie te efekty, a dodatkowo miejscowo znieczulają gardło. Na rynku znajdziemy całkiem szeroką gamę tabletek na gardło o naturalnym, ziołowym składzie. Warto stosować je wtedy, kiedy zależy nam przede wszystkim na nawilżeniu błony śluzowej gardła i złagodzeniu dokuczliwej chrypki. Przy silnym bólu nie będą one wystarczająco skuteczne. Przy okazji należy podkreślić, że tabletki na ból gardła zawierające substancje chemiczne - stosowane w nadmiarze - mogą doprowadzić do jeszcze mocniejszego wysuszenia błony śluzowej. W takim przypadku najlepiej stosować je zamiennie z preparatami ziołowymi, które dobrze powlekają śluzówkę warstwą ochronną i nawilżającą. 

Spray na gardło - czy jest tak skuteczny jak tabletki?

Spray na gardło to preparat niezwykle prosty i szybki w użyciu. Wystarczy rozpylić aerozol na ścianę gardła i gotowe. Tak nieskomplikowana aplikacja sprawia, że wiele osób ma wątpliwości, czy w ciągu kilku sekund spray na gardło jest w stanie pomóc na ból czy trudności z przełykaniem. Tymczasem spraye zawierają podobne składniki, co tabletki do ssania. Działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i/lub drobnoustrojowo. Mogą mieć też właściwości nawilżające i powlekające. Alternatywą dla sprayów z dodatkiem substancji chemicznych są coraz popularniejsze aerozole z nanokoloidem srebra - bezpiecznym składnikiem o działaniu antybakteryjnym. 

Co na ból gardła: tabletki czy spray?

W większości przypadków wybór pomiędzy tabletkami na gardło a sprayem to kwestia osobistych preferencji. Czasami jednak zdecydowanie lepszym wyborem okazuje się bardziej innowacyjny spray. Dlaczego? Otóż po pierwsze: preparat ten ma możliwość dotarcia do większej powierzchni tylnej ściany gardła. Nie jest to możliwe w przypadku tabletek do ssania, gdyż zawarte w nich substancje aktywne po prostu połykamy wraz ze śliną. Jeśli potrafimy prawidłowo zaaplikować spray na ból gardła, powinien on działać skuteczniej.

Po drugie, w składzie wielu tabletek do ssania na ból gardła obecny jest cukier lub inne substancje słodzące. Takie środki nie są więc wskazane, chociażby dla cukrzyków. Forma tabletki lub pastylki wyklucza możliwość stosowania takich preparatów u bardzo małych dzieci. W tym przypadku musimy sięgnąć po spray lub specjalną postać tabletki, czyli lizak na ból gardła. Warto wziąć jednak pod uwagę, że aplikacja jednej dawki środka łagodzącego ból w przypadku aerozoli trwa dosłownie sekundę, dlatego zwłaszcza w przypadku maluchów będzie to zdecydowanie korzystniejszy wybór.

Kategorie: Porady

Napisz komentarz