Najnowsze artykuły

Ból stawów - jak sobie z nim poradzić?

Zazwyczaj pojawia się on nagle i to w najmniej oczekiwanym (oraz odpowiednim) momencie, tym samym utrudniając normalne, codzienne funkcjonowanie. Ból stawów, bo właśnie o tej dolegliwości mowa, może skutecznie pokrzyżować plany, dlatego warto dowiedzieć się nie tylko, jakie są jego najczęstsze przyczyny, ale też jak poradzić sobie z tak nierównym przeciwnikiem. Maść na bóle stawów jest bowiem tylko jedną z dostępnych możliwości. 

Czym właściwie jest ból stawów, jakie jego rodzaje możemy wyróżnić i co na ból stawów polecają farmaceuci z naszej apteki? Po lekturze dzisiejszego wpisu skuteczne zaradzenie dolegliwościom bólowym przyjdzie Ci z łatwością! 

Skąd bierze się ból stawów? 

Około 400 - z dokładnie tylu stawów składa się ciało człowieka i to właśnie im zawdzięczamy możliwość poruszania się, utrzymanie stabilnej pozycji w każdym położeniu, a także amortyzację wstrząsów podczas chodzenia, skakania, tańczenia, biegania czy uprawiania innego rodzaju sportu. To, że stawy pełnią jedną z najważniejszych ról w ludzkim organizmie, jest więc absolutnie niepodważalne. Niestety nieodłączny element układu ruchu człowieka nie jest całkowicie odporny na urazy i przeciążenia — ruchome połączenia kości również są w stanie powodować dolegliwości bólowe, które utrudniają normalne funkcjonowanie, a w najcięższych przypadkach mogą prowadzić nawet do niepełnosprawności. 

Rodzaje bólu stawów 

Jeżeli chodzi o rodzaje bólu stawów, możemy mówić tutaj o dwóch, głównych typach:

  • bólu ostrym — ból, którego cechą charakterystyczną jest znacznie większe natężenie dolegliwości nietrwających dłużej niż miesiąc
  • bólu przewlekłym — ból o charakterze stałym, który pomimo stosowanych środków nie zmniejsza się ani nie ustaje. Zazwyczaj jest on symptomem świadczącym o rozwijającej się chorobie (np. reumatoidalnym zapaleniu stawów) i objawia się poprzez ograniczenie ruchomości w stawie, zaczerwienienie i obrzęk w obrębie stawu, poranną sztywność

10 najczęściej występujących przyczyn bólu stawów  

Zacznijmy od tego, że ból stawów nie jest chorobą samą w sobie, taka dolegliwość traktowana jest bowiem jako objaw problemów zdrowotnych, który może mieć naprawdę rozmaite przyczyny. Od tak niepozornych kwestii, jak przeciążenie podczas intensywnego treningu ulubionej aktywności fizycznej, przez infekcje, aż po choroby stricte związane ze starzeniem się organizmu. 

Ból stawów może być więc efektem: 

  • uszkodzeń mechanicznych i/lub nadwyrężeń, 
  • stanów zapalanych występujących w tkankach (stawowych oraz okołostawowych), 
  • nadmiernej masy ciała, 
  • urazów takich jak skręcenie czy zwichnięcie, 
  • infekcji bakteryjnych bądź wirusowych, 
  • chorób reumatycznych (dna moczanowa), 
  • chorób autoimmunologicznych, 
  • białaczki, 
  • zapalenia kości i szpiku, 

a także nowotworu kości. 

Co na ból stawów można znaleźć w naszej aptece? 

Ignorowanie oraz bagatelizowanie bólu stawów nie jest dobrym pomysłem - obierając taką taktykę możesz mieć bowiem pewność, że wraz z kolejnymi dniami będą narastać nie tylko dolegliwości, ale też odczuwany dyskomfort. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na zmniejszenie, a nawet całkowite uśmierzenie bólu.

W łagodzeniu uprzykrzających życie dolegliwości bólowych, niezawodne są m.in.: 

jak i również żele przeciwbólowe typu Voltaren MAX, które dodatkowo działają znieczulająco. 

Co jeszcze polecamy na ból stawów? Osoby nieprzepadające za tabletkami (lub też takie, które mają problem z ich połykaniem) ostry ból mogą zmniejszyć za pomocą saszetek do rozpuszczania w wodzie (Ketonal Sprint) czy równie efektywnych żelowych kompresów (np. Kompres żelowy ciepło zimno APTEO) lub rozgrzewającego termoforu rozszerzającego naczynia krwionośne i rozluźniającego mięśnie. Godną uwagi propozycją są także spraye używane miejscowo na skórę jak chociażby Altacet ICE czy Diky 4%

Gdy domowe sposoby i maść na bóle stawów nie działają.

Próbowałeś już niemal wszystkich polecanych domowych sposobów? Wypróbowałeś maści o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym czy rozgrzewającym, ale dolegliwości wciąż nie dają za wygraną? W takim razie najwyższa pora przejść do zdecydowanej kontrofensywy i umówić się na wizytę do lekarza.

Wybór konkretnego specjalisty w przypadku przewlekłego bólu stawów wielu osobom przysparza problem, a to dlatego, że w społeczeństwie dominuje przekonanie, że reumatolog i ortopeda zajmują się dokładnie tym samym. Nie ma to jednak nic wspólnego z prawdą  — lekarz ortopeda specjalizuje się bowiem w leczeniu ortopedycznym często koniecznym w przypadku urazów ciała lub wypadków, zaś reumatolog jest ekspertem od chorób stawów, które można leczyć niechirurgicznie.

Jeśli więc odczuwasz ból obejmujący wiele stawów naraz, komfort życia obniża Ci ból stawów niezwiązany z żadnym urazem lub też przekroczyłeś magiczną granicę 50. roku życia i zmagasz się z nawracającymi bólami głowy bądź też mięśni, to konsultacja u reumatologa będzie jak najbardziej wskazana. Lekarz na podstawie przeprowadzonego z Tobą wywiadu dobierze odpowiednie metody walki z bólem stawów i zleci wykonanie niezbędnych badań, które pomogą odkryć jego przyczynę.

Kategorie: Porady

Napisz komentarz