Najnowsze artykuły

Jak zadbać o stopy, aby były piękne na lato?

Lato to idealny moment na założenie lekkiego obuwia w postaci sandałów, klapek i japonek. Dużo chodzimy boso po trawie i piasku. Nareszcie będziesz mogła pochwalić się pięknym pedicure, ale nie zapomnij też o swoich stopach. Latem są szczególnie narażone na powstawanie odcisków, modzeli, pęknięć i zgrubień. Dobrze wiedzieć, jak dbać o stopy, aby ładnie się prezentowały, niezależnie od okazji. Dowiedz się, co zrobić, aby były gładkie, wolne od niedoskonałości.

Jak zadbać o stopy? Zacznij od złuszczania

Skóra latem wymaga specjalnej troski ze względu na to, że jest narażana na szereg niekorzystnych czynników, między innymi atmosferycznych. Naturalne staje się dla nas dbanie o cerę i ciało, ale nierzadko zapominamy o stopach. One również potrzebują naszej uwagi, aby były miękkie, przyjemne w dotyku, wolne od zrogowaceń itd. W pierwszej kolejności warto usunąć zgrubiały naskórek, co możesz zrobić podczas kąpieli za pomocą specjalnej tarki lub gruboziarnistego peelingu. Możesz zaopatrzyć się w gotowe kosmetyki do stóp lub zrobić peeling samodzielnie – z mielonej kawy i oleju migdałowego, gruboziarnistej soli/cukru i oliwy z oliwek. Pamiętaj oczywiście o tym, aby po każdym użyciu wyczyścić dokładnie tarkę, bo martwy naskórek stanowi świetną pożywkę dla drobnoustrojów, sprzyja ich namnażaniu się.

Wspaniałym rozwiązaniem do usuwania zgrubiałego naskórka jest elektryczny pilnik do stóp. Na koniec wsmaruj kosmetyk, który odżywi i nawilży skórę. W sprzedaży znajdują się specjalne kremy do stóp. Ciekawym rozwiązaniem są skarpetki złuszczające, które mają w składzie rozmaite kwasy rozpuszczające martwy naskórek i substancje nawilżające typu mocznik, alantoina. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bo wystarczy oczyścić stopy, po czym założyć skarpetki złuszczające i ściągnąć je po mniej więcej dwóch godzinach. Na efekty musisz jednak poczekać, bo łuszczenie naskórka następuje dopiero po kilku dniach i trwa przez nawet tydzień.  

Usuń odciski i pęcherze

Bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiedniego obuwia, bo źle dopasowane i niewygodne to niestety prosta droga do pojawiania się zgrubień na stopach. Nie należy ich bagatelizować, bo mogą doprowadzić do powstania bólu i stanów zapalnych. W sprzedaży znajdują się specjalne maści na pęcherze na stopach. Jeśli borykasz się z odciskami, to pomogą Ci preparaty zawierające kwas salicylowy i mlekowy. Mogą mieć one postać płynu lub plastrów. Jeśli modzele są już rozległe, to w pierwszej kolejności wymocz dobrze stopy, po czym zetrzyj powstałe zgrubienia tarką lub pilnikiem. Jeśli nadal borykasz się z tym problemem, to najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u podologa. Pozbędzie się on modzeli szybko i skutecznie.

Kąpiele do stóp i przeciwdziałanie grzybicy

Do zabiegów pielęgnacyjnych stóp najlepiej przygotowuje relaksacyjna kąpiel. Możesz wymoczyć je w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kosmetycznej i płatków mydlanych. Warto też dodać do wody przygotowany wcześniej napar ziołowy – szałwiowy, nagietkowy, lawendowy. Zioła te wykazują działanie tonizujące i przeciwpotne. Dobrym pomysłem jest dodatnie olejku eterycznego, szczególnie herbacianego. Działa on odświeżająco, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Jeśli masz aktywne zmiany grzybicze, to powinieneś wdrożyć odpowiednie leczenie. W przeciwnym razie nieprzyjemne dolegliwości będą się nasilać. Zastosuj odpowiedni lek na grzybicę stóp, aby złagodzić objawy i wyleczyć zmienioną chorobowo skórę.

Pamiętaj też o paznokciach

Zadbane paznokcie również mają duże znaczenie. Pamiętaj o ich regularnym skracaniu, do czego możesz użyć cążek lub pilnika. Unikaj nożyczek, bo przyczyniają się one do rozwarstwiania płytki paznokciowej i zwiększają ryzyko skaleczenia się. Najlepszy będzie pilniczek szklany lub papierowy, bo metalowy często powoduje uszkodzenie paznokcia. Jeśli chcesz uniknąć wrastającej płytki paznokciowej, to jedynie delikatnie wygładź jej brzegi. Nie zaokrąglaj jej zbyt mocno. Kolejną kwestią jest jedynie odsuwanie skórek za pomocą drewnianego patyczka lub ręcznika zamiast ich wycinania. Na koniec warto nałożyć odżywkę wzmacniającą na paznokcie.

W jaki sposób pielęgnować stopy?

Jeśli masz problem z nadmiernym poceniem się stóp, to warto regularnie stosować preparaty, które blokują wydzielanie potu i działają odświeżająco. W ten sposób unikniesz problemu wilgotnych i nieprzyjemnie pachnących stóp. Do dyspozycji masz rozmaite zasypki przeciwpotne, żele antyperspiracyjne, dezodoranty w aerozolu. Przeciwdziałają nadpotliwości, jednocześnie działają antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Na dzień możesz aplikować na stopy lekkie kremy, które szybko się wchłaniają, nawilżające i zmiękczające skórę. Z kolei na noc warto wkremować coś bardziej odżywczego i regenerującego, czyli z zawartością witamin, masła, olejków.Kategorie: Porady

Napisz komentarz