Najnowsze artykuły

Nowy Gość w Polskich Lasach: Kleszcz Hyalomma!

Hyalomma to typ kleszcza, który pierwotnie występuje w cieplejszych regionach Azji, Afryki i Europy Południowej. Jednakże, ze względu na zmiany klimatyczne oraz migracje ptaków, zaczynamy je obserwować także w naszym kraju. To zjawisko wzbudza zainteresowanie nie tylko naukowców, ale także nas, farmaceutów, ze względu na potencjalne zagrożenia dla zdrowia.
Jak wygląda kleszcz Hyalomma?
Kleszcze Hyalomma są większe od rodzimych gatunków kleszczy, charakteryzują się dłuższymi odnóżami oraz bardziej wyraźnymi paskami na grzbiecie. Są one łatwiejsze do zauważenia, co może ułatwić ich szybsze usunięcie.
Jak wygląda rana po ugryzieniu?
Rana po ugryzieniu kleszcza Hyalomma może być podobna do ran po ugryzieniu innych kleszczy - to zaczerwieniona i obrzęknięta plama na skórze, często wokół miejsca, gdzie kleszcz się przyczepił.
Jakie zagrożenie dla zdrowia ludzi?
Kleszcze Hyalomma przenoszą wirusa niebezpiecznej gorączki krwotocznej (CCHFV). Śmiertelność osób zarażonych jest wysoka. Wynosi od 10 do 60 proc., a leczenie nie jest możliwe. Jak podkreślili naukowcy, w odróżnieniu od pospolitych w Polsce kleszczy, Hyalomma nie czeka na ofiarę. Aktywnie do niej zmierza. Jeśli wyczuje ruch, ciepło ciała lub większe stężenie CO2 w związku z oddychaniem, natychmiast zmierza w tym kierunku. W 10 minut jest w stanie przemieścić się na odległość 100 metrów. Lubi krew koni, owiec, bydła i psów. 
Jeśli podejrzewasz, że zostałeś/aś ugryziony/a przez kleszcza, nie zwlekaj - skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. W naszej aptece internetowej zawsze służymy pomocą i możemy doradzić w kwestiach profilaktyki oraz leczenia.
Jak chronić się przed kleszczami?
Istnieje kilka skutecznych sposobów, aby zminimalizować ryzyko ugryzień przez kleszcze:
1. Noszenie odpowiedniego ubioru:
Podczas wędrówek po lesie lub innych obszarach zielonych, noszenie długich spodni, długich rękawów oraz nakrycia głowy może pomóc w ograniczeniu dostępu kleszczy do skóry.
2. Stosowanie środków odstraszających:
Regularne stosowanie repelentów na bazie DEET lub innych substancji odstraszających kleszcze może zmniejszyć ryzyko ugryzień.
3. Regularne sprawdzanie skóry:
Po powrocie z terenów, gdzie mogły przebywać kleszcze, ważne jest dokładne sprawdzenie ciała, zwłaszcza obszarów takich jak pachy, krocze, włosy oraz za uszami.
4. Usuwaj kleszcze szybko i poprawnie:
Jeśli zauważysz kleszcza na ciele, nie zwlekaj z jego usunięciem. Użyj odpowiednich narzędzi, takich jak szczypce do kleszczy, aby usunąć go ostrożnie, starając się nie pozostawić fragmentów w skórze.
5. Regularne odkurzanie i utrzymanie porządku w domu:
Kleszcze mogą przenieść się z zewnątrz do wnętrza domu poprzez zwierzęta domowe. Regularne odkurzanie oraz utrzymanie porządku w domu może pomóc w ograniczeniu ryzyka ich dostępu.
6. Ograniczenie kontaktu z dzikimi zwierzętami:
Unikaj kontaktu z dzikimi zwierzętami, które mogą być nosicielami kleszczy.
Pamiętaj, że zapobieganie ugryzieniom jest kluczowe dla zachowania zdrowia i uniknięcia chorób przenoszonych przez kleszcze.
Kategorie: Porady

Napisz komentarz