Najnowsze artykuły

Jak dobrać dawkę leku przeciwbólowego/ przeciwgorączkowego dla dziecka?

Twoje dziecko dostało gorączki lub ząbkuje, a ty nie wiesz, co zrobić? Leki przeciwbólowe dla dzieci są jak najbardziej wskazane w sytuacjach, które tego wymagają. Należy jednak zapoznać się z rodzajami leków, jakie można podawać dzieciom oraz jak wygląda dawkowanie, które różni się znacząco od dawkowania leków dla dorosłych.

Jakie leki przeciwbólowe są bezpieczne dla dziecka? 

Dwa podstawowe leki przeciwbólowe, które można stosować u dzieci oraz mogą one być podane przez rodzica, to paracetamol i ibuprofen. Warto pamiętać, że paracetamol jest lekiem łagodniejszym, w związku z tym to od niego należy zacząć, pamiętając o dawkowaniu w zależności od masy ciała dziecka. 

Zarówno w przypadku paracetamolu, jak i ibuprofenu środki przeciwbólowe nie powinny być podawane dłużej niż trzy dni, bez konsultacji lekarskiej. Pamiętajmy, że środki przeciwbólowe działają na objaw, niwelując ból, a nie przyczynę choroby. Z tego względu zbyt długie stosowanie leku przeciwbólowego może być szkodliwe. 

Paracetamol dla dzieci 

Popularne preparaty zawierające paracetamol i nadające się do podania dzieciom to Apap, Panadol czy Pedicetamol.Mogą one być podawane już od pierwszych dni życia. Jeśli chodzi o formę podania, paracetamol lepiej wchłania się drogą pokarmową niż np. doodbytniczą, lecz w przypadku niemowlaków i małych dzieci można zastosować formę czopka. Paracetamol, oprócz właściwości przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, jest dodatkowo bezpieczny dla układu pokarmowego, nie podrażnia go i nie wykazuje właściwości hepatotoksycznych. 

Paracetamol nie ma właściwości przeciwzapalnych, w przeciwieństwie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (do których należy ibuprofen), dlatego można go stosować w przypadku przeciwskazań do stosowania leków z grupy NLPZ.

Ibuprofen dla dzieci 

Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych -stąd jego właściwości nie tylko przeciwbólowe, lecz także przeciwzapalne. W przeciwieństwie do paracetamolu ibuprofen można podawać dzieciom dopiero od 3. miesiąca życia. Popularne preparaty zawierające ibuprofen to Nurofen, Ibum czy Ibufen.  

Dzięki działaniu przeciwzapalnemu ibuprofen warto stosować w przypadku takich dolegliwości jak zapalnie ucha, zapalenie zatok czy choroby dróg oddechowych. Ibuprofen wchłania się bardzo szybko drogą pokarmową. 

Przy stosowaniu ibuprofenu należy uważać i dokładnie czytać ulotkę - nie można go stosować w niektórych jednostkach chorobowych, takich jak ospa wietrzna, biegunka czy zapalenia układu moczowego. 

Lek na gorączkę dla dzieci – dawkowanie 

Najważniejszą kwestią w przypadku wszystkich leków skierowanych do dzieci, nie tylko tych przeciwbólowych, jest dawkowanie. Inaczej niż u dorosłych, u dzieci dawkę leku przelicza się na masę ciała. 

Paracetamol stosujemy w dawce 10-15mg/kg ciała, a ibuprofen w dawce 10 mg/kg ciała, w przypadku syropów i tabletek. Paracetamol stosujemy w odstępach 6-8h, a ibuprofen nie częściej niż raz na 8h.  

W przypadku czopków, niezależnie od rodzaju substancji czynnej, dawkowanie jest takie same; 15mg/kg ciała. 

Czas działania leków przeciwbólowych u dzieci 

Czas działania leku zależy od jego rodzaju oraz kwestii indywidualnych. Paracetamol działa krócej niż ibuprofen, bo do 4h, a ibuprofen nawet 6-7h. Zwykle po tym okresie następuje ponowne pojawienie się objawów, np. gorączki. Pamiętajmy jednak, aby nie przekraczać dozwolonej dawki i nie podawać leku zbyt często - w przypadku dzieci jest to szczególnie istotne. Powinniśmy także regularnie monitorować stan dziecka i obserwować, czy dany lek działa. 

Łączenie leków przeciwbólowych u dzieci 

Podanie dziecku preparatu z paracetamolem nie wyklucza późniejszego podania ibuprofenu, o ile nie przekraczamy zalecanych dawek. Pamiętajmy też, aby przed podaniem leku sprawdzić substancję czynną (paracetamol czy ibuprofen) w przypadku stosowania różnych leków, od innych firm. W przypadku mieszania leków jest bowiem najłatwiej o pomyłkowe przekroczenie dozwolonej dawki. 

Czy tabletki przeciwbólowe dla dzieci to dobry pomysł? 

Leki przeciwbólowe dla dzieci są w różnych formach; czopków, syropów, kropelek czy tabletek. Lek przyjęty drogą pokarmową wchłonie się najszybciej i objawy szybciej ustąpią, dlatego, jeśli nasze dziecko potrafi połykać tabletki, możemy mu taką podać. Jeśli nie, dobrym rozwiązaniem będzie syrop – przeciwbólowe syropy dla dzieci często mają dodatkowo owocowy smak, co ułatwia połknięcie lekarstwa przez dziecko. 

Jeśli podanie doustne nie jest możliwe, ze względu na wiek dziecka lub wymioty, lek przeciwbólowy można podać w formie czopka - zarówno niemowlętom, jak i starszym dzieciom. 

Jakich leków przeciwbólowych nie można podawać dzieciom? 

Małym dzieciom nie powinno się podawać aspiryny - może ona potencjalnie, choć rzadko, wywołać u dzieci zagrażający życiu zespół Reye’a, powodujący uszkodzenie układu nerwowego.  

Dzieci nie mogą także przyjmować przeciwgorączkowego i przeciwbólowego metamizolu sodowego (popularna Pyralgina czy Novalgin) bez konsultacji z lekarzem, gdyż może dojść do uszkodzenia szpiku nawet po jednej dawce. Może on zostać podany na polecenie lekarza tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy inne leki przeciwbólowe nie działają.

Kategorie: Porady

Napisz komentarz