Najnowsze artykuły

Refluks - co to jest? Jak sobie z nim poradzić?

Coraz więcej osób uskarża się na przewlekłą i bardzo dokuczliwą zgagę. Zgłasza się do apteki i poszukuje szybkich i skutecznych rozwiązań na pozbycie się problemu. Nie wiele osób jednak wie, że przyczyną dolegliwości może być refluks, który z powodzeniem można leczyć. Czym on jest oraz jak sobie z nim poradzić? O tym będzie nasz artykuł. 

Czym jest refluks?

Refluks, inaczej choroba refluksowa to zespół objawów spowodowanych zarzucaniem treści pokarmowej wprost z żołądka do przełyku. Powoduje to nieprzyjemne pieczenie nazywane potocznie zgagą. Przyczyną refluksu jest najczęściej problem z niedomykaniem się dolnego zwieracza żołądka. Jest to mięsień, który podczas spożywania posiłków zamyka się i otwiera. Zdarza się jednak, że mięsień ten po rozluźnieniu się nie zaciska się prawidłowo, co powoduje cofanie się treści pokarmowej do przełyku. Dodatkowo refluks może być również związany z przepukliną wślizgową rozworu przełyku. W wyniku tej przypadłości część żołądka przesuwa się do klatki piersiowej przez przełyk. Warto również wiedzieć, że z refluksem muszą często borykać się kobiety w ciąży. Wynika on ze zmian hormonalnych oraz ze zmian ciśnienia w jamie brzusznej, która narażona jest na ucisk. Dodatkowo refluks dotyka otyłych, osób z nadwagą, stosujących tłustą i nieodpowiednio zbilansowaną dietę, a także nadużywających alkoholu czy palących papierosy. Refluks występuje również częściej u osób z cukrzycą i przyjmujących niektóre grupy leków.

Jak objawia się refluks?

Jednym z najczęstszych objawów choroby refluksowej jest zgaga, co sprawia, że wiele osób poszukuje leków na zgagę, które będą w stanie złagodzić pieczenie. Okazuje się, że choroba ta to również szereg innych charakterystycznych objawów jak:

  • uczucie guli w gardle;
  • kwaśne odbijanie;
  • puste odbijanie;
  • suchy kaszel;
  • ciągle chrząkanie;
  • zaburzenia przełykania;
  • ból w klatce piersiowej;
  • krwawienie z przełyku.

Objawy refluksu są naprawdę nieprzyjemne, dlatego coraz więcej osób decyduje się na poszukiwanie leków na refluks bez recepty w aptekach, które będą w stanie rozwiązać ten problem.

Refluks leki - na początek dieta

Leki na refluks pozwalają na szybkie złagodzenie dolegliwości, jednak należy pamiętać o tym, aby wprowadzić zmiany w diecie, które mogą okazać się niezwykle pomocne. Najlepiej stosować dietę lekkostrawną. Konieczne jest więc ograniczenie smażonych, tłustych i ciężkich potraw. Dobrze jest wprowadzić świeże czy gotowane na parze warzywa, a także owoce. Powinno się wprowadzić również oleje roślinne, mięso i nabiał oraz pić spore ilości wody niegazowanej. Co ważne, należy unikać słodyczy, szczególnie czekolady, owoców cytrusowych, przetworów z pomidorów, pikantnych i ostrych potraw, czosnku, cebuli, a także alkoholu i papierosów. Takie zmiany w diecie mogą zmniejszyć dolegliwości bądź całkowicie je wyeliminować. Dodatkowo warto po jedzeniu spacerować czy jeździć na rowerze. Wielu specjalistów wskazuje, że dobrze jest unikać intensywnych i morderczych treningów, szczególnie po jedzeniu, gdyż może to wzmagać objawy refluksu.

Leki na refluks - jak powinno wyglądać leczenie?

Leczenie refluksu powinno odbywać się poprzez wprowadzenie modyfikacji w diecie oraz przyjmowanie leków łagodzących objawy. Wśród najczęściej spotykanych, które dają ogromną poprawę, wymienia się te hamujące wydzielanie kwasu solnego. W aptece dostaniemy wiele leków na refluks bez recepty. W sytuacji mocno nasilonych objawów lekarz może przepisać leki na receptę bądź zlecić zabieg operacyjny. Osoby, które mają nadwagę czy są otyłe, powinny pomyśleć o zrzuceniu nadmiaru kilogramów, a także jeść często, a w małych ilościach. Dodatkowo po jedzeniu, warto wybrać się na spacer i unikać leżakowania. Koniecznie należy zmienić tryb życia i unikać stresu. Warto również pomyśleć o poduszce, która pozwoli na przyjęcie wyższej pozycji, co może zapobiegać cofaniu się treści pokarmowej. Wielu lekarzy zwraca również uwagę, aby nosić luźne ubrania, które nie będą nadmiernie obciskały brzucha.

Leki na refluks bez recepty - dlaczego warto leczyć to schorzenie?

Każda osoba, która cierpi na refluks, powinna zdać sobie sprawę, jak ważne jest leczenie tego schorzenia. Powoduje ono nie tylko przykre i dokuczliwe objawy, ale również zmniejsza komfort życia oraz sprawia, że wiele osób może rezygnować ze spożywania posiłków. Może to doprowadzić do wielu przykrych problemów jak anemia, spadek wagi itd. Dodatkowo refluks może doprowadzić do krwawienia z przełyku, a także stanu zapalnego, czyli przełyku Barretta i raka przełyku czy żołądka. Oczywiście refluks nie jest chorobą zagrażającą życiu, jednak może prowadzić do powikłań. Dodatkowo może wyłączać z życia, a wszystko przez obniżanie komfortu życia. Choroba refluksowa najczęściej przebiega z okresami zaostrzeń tego stanu i remisji. Warto zgłosić się po pomoc, aby móc funkcjonować w sposób odpowiedni i w pełni komfortowy. Dzisiejsza medycyna leczy takie schorzenia, a w aptekach dostaniemy wiele leków na refluks bez recepty.

 

Kategorie: Porady

Napisz komentarz