Najnowsze artykuły

Ból mięśni - jak najlepiej mu zaradzić?

1 Comment
(5)

Ból mięśni jest dolegliwością, z którą boryka się spora część społeczeństwa. Długotrwały, ciągły bądź ustający jedynie sporadycznie dyskomfort, może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Przyczyn bólu mięśni czy też bólu stawów możemy doszukiwać się między innymi w nieprawidłowym stylu życia, nadmiernej i niedostosowanej do własnych możliwości aktywności fizycznej, a nawet przebytych infekcjach czy zaburzeniach autoimmunologicznych. W niniejszym artykule przybliżymy temat leczenia dolegliwości, jaką jest ból mięśni.

Przyczyny bólu mięśni

Zanim jednak przejdziemy do przedstawiania sposobów na uśmierzenie dyskomfortu odczuwanego w okolicach mięśni, zastanówmy się, jakie są przyczyny tej dolegliwości. Jednym z najważniejszych przyczyn bólu mięśni i stawów jest zarówno siedzący, jak i zbyt aktywny tryb życia, co często powoduje przeciążenia, nadmierne rozciąganie oraz urazy. W wyniku niewłaściwego doboru formy aktywności fizycznej do możliwości własnego organizmu istnieje ryzyko wystąpienia nadwyrężeń, a co za tym idzie bólu mięśni. Należy jednak pamiętać, iż istnieją również poważniejsze przyczyny nawracającego lub tymczasowego bólu mięśni, takie jak na przykład przebyte urazy w okolicach mięśni i stawów czy infekcje.

Ból mięśni i stawów

W parze z bólami mięśniowymi często występują również bóle stawowe. Dolegliwość tę nazywamy wówczas bólami mięśniowo-stawowymi. Objawia się ona między innymi promieniującym bólem w okolicach mięśni oraz stawów, który w skrajnych przypadkach uniemożliwia poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności. Może nastąpić również opuchlizna w obrębie stawów, zaczerwienienie skóry czy też zasinienia. Przyczyn takowej dolegliwości możemy doszukiwać się w schorzeniach, takich jak ostre infekcje wirusowe, choroby reumatyczne, zespół przewlekłego zmęczenia, zapalenie tkanki maziowej, niedoczynność tarczycy, zespół niespokojnych nóg, a nawet niedobór potasu. Z tego też powodu, aby zagwarantować sobie skuteczne działanie, należy udać się do specjalisty, który wykluczy istnienie jednego ze schorzeń.

Domowe sposoby na ból mięśni

Jeśli ból mięśni utrudnia Ci pracę, wykonywanie codziennych obowiązków czy nawet wstanie z łóżka, z pewnością zastanawiasz się, nad domowymi sposobami, które uśmierzą tę dolegliwość. Na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim zimne okłady, które pomogą zmniejszyć stan zapalny, zredukować obrzęk, a także doprowadzą do skurczenia się nauczyć krwionośnych, co przyniesie ulgę w bólu. Okłady należy stosować miejscowo. Kolejnym prostym, a zarazem skutecznym sposobem są masaże bolących mięśni, które możesz wykonać we własnych domowych warunkach. Ból mięśni i stawów może zostać także uśmierzony poprzez aktywność fizyczną. Musisz jednak pamiętać o tym, aby ćwiczenia nie obciążały zbyt tkanek, gdyż może to przynieść odwrotny efekt.

Plastry rozgrzewające na ból mięśni

W przypadku długotrwałych bólów mięśniowych lub tych nadzwyczaj silnych, domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. Gdy dyskomfort utrzymuje się nieprzerwanie od kilku dni lub staje się przeszkodą w wykonywaniu codziennych czynności, sięgnij po plastry rozgrzewające na ból mięśni. Wyróżniamy zarówno warianty suche, jak i hydrożelowe. Swoje działanie rozpoczynają już po upływie kilkunastu minut, dzięki czemu przyniosą Ci szybką ulgę w bólu. Plastry uwalniają w głąb mięśni i stawów substancje czynne o działaniu rozgrzewającym oraz przeciwbólowym. Sprawdzą się one przede wszystkim w przypadku osób, aktywnie uprawiających sport, ale nie tylko. Rozgrzewające plastry staną się niezastąpione, jeśli chodzi o mięśnie karku czy pleców.

Żele przeciwbólowe na mięśnie

Kolejnym sposobem na uporanie się z bólami mięśniowo-stawowymi są żele przeciwbólowe. Do ich głównych zalet należy przede wszystkim fakt, iż są one wydawane pacjentom bez recepty, a więc łatwa dostępność oraz stosunkowo niska cena w porównaniu do innych aptecznych specyfików przeciwbólowych. Żele przyniosą oczekiwane rezultaty wówczas, gdy będą one stosowane od dwóch do trzech razy dziennie. Aby mieć pewność, że wszystkie substancje czynne odpowiednio się wchłoną, należy zadbać o kilkuminutowe, dokładne wmasowanie specyfiku w obolały mięsień czy też staw. Żele sprawdzą się także pierwszorzędnie wówczas, gdy przyczyną dyskomfortu są choroby reumatyczne czy zwyrodnieniowe.

Ból mięśni a wizyta u specjalisty

W momencie, gdy domowe sposoby, zimne okłady, masaże, rozgrzewające plastry czy żele nie okazały się skuteczne i nie przyniosły poprawy to znak, że należy udać się na wizytę do specjalisty. Lekarz dokona analizy oraz przeprowadzi wszelkie niezbędne badania, w celu znalezienia optymalnej formy leczenia. Odwiedzenie kliniki, pozwoli również na wykluczenie ewentualnych chorób współistniejących, mogących stanowić przyczynę występującego problemu. Jeśli chodzi natomiast o formę leczenia, jest ona ustalana w pełni indywidualne i dobierana do potrzeb każdego z pacjentów. Może to być zestaw ćwiczeń, zabiegi przeprowadzane pod okiem lekarza, suplementy czy też specyfiki medyczne w postaci lekarstw.

 

Kategorie: Porady

Napisz komentarz

Komentarze

  • Sport to zdrowie
    AutorMarcin On 2022-11-09
    Ocena
    5.0

    W moim przypadku pomagają różne maści chłodząco rozgrzewające. Polecam po wysiłku. Im człowiek starszy tym więcej takich porad potrzebnych, ból mięśni po wysiłku towarzyszy prawie za każdym razem, przydatny tekst.