Najnowsze artykuły

Aromaterapia - skuteczna i przyjemna

Dolegliwości różnego pochodzenia można leczyć na wiele sposobów z użyciem znanej wszystkim medycyny konwencjonalnej. Coraz częściej jednak sięga się po alternatywne metody, które nie muszą wiązać się z zażywaniem leków. Aromaterapia jest właśnie jednym ze sposobów łagodzenia objawów, który opiera się na pozytywnym działaniu substancji zapachowych obecnych w różnego rodzaju olejkach pochodzenia naturalnego. Pozytywnego wpływu aromaterapii można doszukiwać się zarówno w pielęgnacji ciała, jak i umysłu.

Kilka słów o aromaterapii

Aromaterapia to jedna z wielu metod medycyny niekonwencjonalnej, wywodząca się już z czasów starożytnych. Należenie do grupy metod alternatywnych wynika przede wszystkim z istnienia niewystarczającej liczby badań, które potwierdziłyby lecznicze właściwości tego sposobu. Działanie aromaterapii opiera się zatem głównie na odczuciach użytkowników, co z pewnością potwierdza jej pozytywny wpływ na łagodzenie różnych dolegliwości. Poprzez zapach do mózgu trafiają bodźce, które oddziałują na pobudzenie układu nerwowego. Ten z kolei odpowiada za emocje okazywane przez organizm. W ten sposób naturalne olejki eteryczne i piękne zapachy mogą wyciszać, uspokajać i relaksować. A spokojne i dobre samopoczucie to już połowa sukcesu w walce z chorobami.

Domowe sposoby na aromaterapię

Aby stosować aromaterapię, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Z powodzeniem można wykonać ją samemu w zaciszu domowym. Jest kilka prostych sposobów, aby poczuć relaksacyjny i dobroczynny wpływ olejków eterycznych na ciało i psychikę bez pomocy spa czy salonów odnowy biologicznej.

Inhalacje

Jest to jeden z najsilniejszych sposobów aromaterapii. Polega na wdychaniu roztworu o silnym zapachu, który udrażnia drogi oddechowe, z łatwością przenikając przez błony śluzowe. Metoda ta jest najczęściej stosowana podczas przeziębień czy problemów z oddychaniem. Roztwór posiada przeważnie olejki eteryczne na katar pochodzące z ziół takich jak mięta i tymianek czy drzew, np. sosny. Inhalacje to szybka i skuteczna metoda w walce z objawami chorób górnych dróg oddechowych. Najczęściej stosuje się inhalacje parowe. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ nieumiejętne inhalowanie może skończyć się poparzeniami lub pękającymi naczynkami.

Sauna lub domowa kąpiel

Odprężające kąpiel może być także doskonałą formą aromaterapii. Ciepła woda i ulubione zapachy pochodzące z olejków eterycznych to ambrozja dla zmysłów. Otulają przyjemnie ciało i nawilżają je, pobudzając przy tym zmysł węchu. Aromaterapia podczas kąpieli to przede wszystkim rodzaj relaksu, dlatego najlepiej stosować olejki o ulubionych zapachach. Woń pomarańczy i bergamotki doda energii, a lawenda i róża odpręży.

Aromaterapia w powietrzu

Świetnym sposobem jest aromaterapia z wykorzystaniem dyfuzorów, kominków zapachowych czy świec. Jest to najmniej wymagająca forma aromaterapii, bowiem jej pozytywne działanie można odczuć podczas wykonywania zwykłych czynności domowych. Wystarczy zapalić świecę lub włączyć nawilżacz powietrza z uzupełnionym roztworem z wody i olejku zapachowego, aby móc cieszyć się cudowną wonią rozchodzącą się po całym mieszkaniu. Ulubione zapachy poprawiają nastrój i wpływają korzystnie na samopoczucie.

Olejki eteryczne na katar i na co jeszcze?

Każda forma aromaterapii ma niezaprzeczalnie pozytywny wpływ na ludzki organizm. Niektóre olejki eteryczne posiadają szczególne właściwości i są w stanie łagodzić konkretne dolegliwości. Jedną z nich są kłopoty z zaśnięciem lub nieprzesypianie nocy. Problem ten można zniwelować, stosując aromaterapię na bazie olejków z lawendy, melisy, cytryny lub drzewa sandałowego. Dzięki tym zapachom można poprawić kondycję snu, a w konsekwencji budzić się wypoczętym.

Aromaterapia jest w stanie zniwelować bóle głowy - nawet te migrenowe. Wyciąg z eukaliptusa, lawendy, mięty czy rozmarynu rozluźnia mięśnie, rozszerza naczynka i uspokaja. Warto połączyć zmysł zapachu z masażem. Wtarcie delikatne olejków w okolice skroni wykazuje działanie przeciwbólowe.

Olejki eteryczne na katar i przeziębienie niosą ze sobą działanie antybakteryjne. Dzięki nim możliwe jest udrożnienie dróg oddechowych, co w konsekwencji powoduje także łatwiejsze zaśnięcie. Aromaterapia na katar opiera się przede wszystkim na olejkach ziołowych, np. miętowy, szałwiowy czy goździkowy.

Pobudzenie to także jedna z funkcji, którą spełnia aromaterapia. Dodaje energii, rewitalizuje i poprawia samopoczucie. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się olejki cytrusowe.

Czy olejki eteryczne są w pełni zdrowe i bezpieczne?

Naturalne w 100% olejki eteryczne i wyciągi z ziół czy roślin są całkowicie bezpieczne. W przeciwieństwie do medykamentów, które mogą mieć skutki uboczne i zostawiać niewidoczne ślady w ludzkim organizmie. Lotne właściwości aromaterapii sprawiają, że olejki są wydalane z organizmu, więc nie odkładają się niepostrzeżenie w ciele. Należy jednak pamiętać o prawidłowym ich stosowaniu, szczególnie podczas inhalacji. Warto także zwracać uwagę na posiadane uczulenia i przede wszystkim obserwować własne odczucia. Jeśli konkretny zapach jest dla kogoś silnie drażniący i powoduje nerwowość, nie poleca się stosowania na siłę aromaterapii z taką substancją. W końcu w aromaterapii najważniejsze jest dobre samopoczucie i odprężenie.

 

Kategorie: Porady

Napisz komentarz