Najnowsze posty

Kaszel suchy czy mokry? Jaki syrop wybrać? Poznaj najlepsze leki na kaszel!

Kaszel to bezwarunkowy odruch, którego celem jest oczyszczanie dróg oddechowych. Wyzwalany jest on w momencie niewydolności lub upośledzenia fizjologicznego układu rzęskowego. Stanowi niezwykle uciążliwą dolegliwość, która bardzo często jest objawem infekcji górnych dróg oddechowych. W przypadku, kiedy przez klika dni nie ustępuje, wiele osób decyduje się na podanie syropu. Skuteczność leczenia zależy jednak nie tylko od składników aktywnych przyjmowanego preparatu, ale też od dobrania produktu do rodzaju kaszlu. Jakie leki na kaszel wybrać?

Kaszel suchy czy mokry?

Pomimo tego, że istnieje wiele różnych przymiotników na opisanie kaszlu, zasadniczo wyróżniamy jego dwa rodzaje. Pierwszy z nich to kaszel suchy, zwany też nieproduktywnym, drugi to z kolei kaszel mokry, inaczej kaszel produktywny. Najłatwiej rozpoznać je po samym brzmieniu.

Kaszel suchy ma zazwyczaj postać krótkich kaszlnięć bez odkrztuszania. Najczęściej występuje on na początku infekcji układu oddechowego, a jego bezproduktywne napady powodują silny ból. W przypadku tego rodzaju kaszlu możemy mieć wrażenie, że "zdziera" nam gardło. Kaszel suchy nie przynosi żadnych korzyści, stanowi jedynie obciążenie dla naszych dróg oddechowych. Odkasływanie ma bowiem sens jedynie wtedy, gdy kaszel jest produktywny, wilgotny.

Taki właśnie jest kaszel mokry. Pojawia się on w okresie rozwiniętej już infekcji i zazwyczaj towarzyszy jej do końca. W przypadku zmagań z kaszlem mokrym wyraźnie możemy usłyszeć, jak wydzielina odkleja się nam od dróg oddechowych. Stanowi on naturalny odruch organizmu. W przeciwieństwie do kaszlu suchego ten jest korzystny, ale i tu potrzebne jest wsparcie. Zazwyczaj jego skuteczność jest bowiem niedostateczna - śluz jest zbyt gęsty, a wielokrotnie powtarzane odruchy kaszlowe nie mogą go usunąć.

Jaki syrop na kaszel?

W zależności od tego, jaki towarzyszy nam rodzaj kaszlu, zróżnicowane będzie działanie syropów. Wynika to z różnorodności składników aktywnych znajdujących się w produktach. 

  • Zadaniem syropu na kaszel suchy jest zmniejszenie częstotliwości napadów nieproduktywnego kaszlu poprzez hamowanie jego ośrodka. To jednak nie wszystko. Ma on także łagodzić podrażnienia oraz nawilżać śluzówki gardła.
  • Syrop na kaszel mokry ma z kolei rozrzedzać wydzielinę, co ułatwi jej odkrztuszanie oraz odrywanie.

Należy pamiętać, aby jednocześnie nie stosować syropu na kaszel mokry oraz suchy. Stosowanie preparatów zmniejszających odruch kaszlowy oraz tych, które mają rozrzedzać wydzielinę, może przyczynić się do nagromadzenia dużej ilości wydzieliny oskrzelowej.

Jakie leki na kaszel suchy?

Na kaszel suchy najczęściej stosuje się syropy przeciwkaszlowe. Zawierają one w sobie preparaty działające na ośrodek kaszlu w mózgu, a ich działanie widoczne jest już po 20 minutach od chwili zażycia. 

Do grupy tego typu preparatów należą wszystkie syropy zawierające kodeinę lub dihydrokodeinę. Kodeina jest naturalnym składnikiem opium i dlatego, stosowana w dużych dawkach, wykazuje nie tylko działanie przeciwkaszlowe, ale też przeciwbólowe oraz narkotyczne. Właśnie dlatego na syropach, które zawierają ten składnik, znajdziemy informacje, że mogą one powodować uzależnienie. Leki na kaszel, które zawierają kodeinę to m.in.:

  • Rubelix,
  • Pavacol,
  • Ascodan,
  • Thiocodin.

Do leków, które również działają ośrodkowo należy dekstrometorfan. Znajdziemy go w takich syropach jak Acodin, Dexatussin czy Robitussin. Środek nie uzależnia tak szybko, jak kodeina, jednak w wysokich dawkach również wykazuje działanie narkotyczne. 

Co ważne, do leczenia kaszlu suchego używane są nie tylko leki, które wykazują działanie ośrodkowe. Bardzo często wybierane w tym przypadku są też leki działające obwodowo - znieczulają one zakończenia nerwów czuciowych w oskrzelach. To z kolei przekłada się na zahamowanie odruchu kaszlu.

Jaki syrop na kaszel mokry?

Jeżeli borykamy się z kaszlem mokrym, należy wybrać preparaty, które pomogą w odkrztuszaniu wydzielin zalegających w oskrzelach. Możemy wyróżnić tutaj trzy typy leków. 

  • Syropy o działaniu wykrztuśnym

Substancje te wyróżniają się odruchowym mechanizmem działania. Podrażniają one błonę śluzową żołądka, co przekłada się na fakt, iż nerw błędny odruchowo wzmaga wydzielanie śluzu w oskrzelach. 

Takie działanie ma m.in.: Herbapect, Hedelicum, Noverban czy Avenisa.

  • Syropy, które zwiększają ilość wydzieliny

Tego typu syropy zwiększają ilość oraz płynność wydzieliny, dzięki czemu łatwiej nam ją wykaszleć oraz odkrztusić. Po zażyciu rozprowadzane są one przez krew w organizmie, gdzie następuje ich wydzielenie przez gruczoły śluzowe oskrzeli.

W postaci tego typu syropów można stosować gwajafenezynę lub sulfogwajakol. Taki sam mechanizm wykazują również olejki eteryczne.

Syropy o tym działaniu to m.in.: Tussipect, Bronchicum N oraz Sirupus Thymi Compositus.

  • Syropy, które upłynniają wydzielinę

Najczęściej stosowanymi syropami są te, które upłynniają wydzielinę. Zmieniają one nie tylko jej gęstość i konsystencję, ale też skład chemiczny. W postaci syropów najczęściej stosuje się karbocysteinę, bromheksyna oraz ambroksol, które znajdziemy w takich syropach jak: Pectodrill, Flegamina, Ambrosol, Mucosolvan oraz Flavamed.

Jaki lek na kaszel wybrać?

Odpowiednie dobranie syropu może stanowić nie lada wyzwanie. Podczas doboru najlepszych leków na kaszel, istotną rolę będzie odgrywać tu wiek czy współistniejące choroby. Należy uwzględnić także inne preparaty, które zażywamy w tym samym czasie. Nie zawsze potrafimy też określić, jaki jest charakter naszego kaszlu. W przypadki jakichkolwiek wątpliwości należy zasięgnąć porady specjalisty.

Kategorie: Porady

Napisz komentarz