Najnowsze posty

Wzdęcia - Jak skutecznie się ich pozbyć?

Wzdęcia - jak skutecznie się ich pozbyć?

Mimo że wzdęcia nie są najczęściej spowodowane poważniejszymi przyczynami, potrafią one jednak skutecznie uprzykrzyć życie i obniżyć jego komfort. Występowanie w jelitach gazów jest zjawiskiem fizjologicznym, jednak ich nadmiar może skutkować nieprzyjemnym uczuciem pełności, gazami, a także powiększeniem obwodu brzucha. Na szczęście na rynku dostępne są skuteczne, a zarazem łagodne leki na wzdęcia, które pomogą uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Preparaty z apteki - ziołowe herbatki na wzdęcia

Przy skłonności do wzdęć bardzo ważne jest picie odpowiedniej ilości płynów. Może to być oczywiście woda, jednak dobrym pomysłem będzie wsparcie procesów trawiennych za pomocą odpowiednich herbatek. Niektóre z roślin mają potwierdzone naukowo właściwości wiatropędne, a co za tym idzie zmniejszające ilość gazów zalegających w jelitach. Polecane zioła na wzdęcia to między innymi koper włoski, mięta czy rumianek. Specjaliści zalecają picie tego typu naparów bezpośrednio po posiłkach, zwłaszcza tych obfitych czy tłustych. Doskonale sprawdzi się też zwykła czarna herbata z dodatkiem odrobiny startego korzenia imbiru. 

Ruch i aktywność fizyczna - sposób na poprawienie trawienia

Osoby, które regularnie uprawiają sport, zdecydowanie rzadziej borykają się z dolegliwościami układu pokarmowego. Każda forma ruchu przyspiesza bowiem tak zwany pasaż jelitowy, co oznacza, że w jelicie produkuje się mniej gazów. Idealnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie w życie krótkich, ale regularnych treningów. Jeśli z jakichś powodów jest to niemożliwe, na pracę jelit pozytywnie wpłynie nawet codzienny spacer. Spędzając długie godziny przed komputerem, na przykład w pracy biurowej, warto pamiętać o przerwach na wykonanie kilku ćwiczeń, na przykład rozciągających. Jeśli zjedzony posiłek był dość obfity, półgodzinny spacer bezpośrednio po nim może zapobiec powstawaniu wzdęć.

Odpowiedni sposób odżywiania

Duża część dolegliwość układu trawiennego związana jest z nieprawidłową częstotliwością spożywania posiłków. Częstym błędem jest spożywanie w ciągu dnia na przykład 2 obfitych posiłków. Układ pokarmowy jest oczywiście przystosowany do poradzenia sobie nawet z większą ilością pokarmu, jednak będzie wtedy pracował o wiele mniej wydajnie. Najzdrowszym rozwiązaniem jest zachowanie regularności i spożywanie dziennie 4, lub nawet 5 posiłków, jednak w mniejszych porcjach. Podczas spożywania posiłku nie powinno się także spieszyć.

Ograniczenie spożycia pewnych grup produktów

Niektóre z pokarmów powszechnie uważanych za zdrowe, mogą jednak pogłębiać dolegliwości związane ze wzdęciami. Dzieje się tak ze względu na zawarte w nich składniki, które są trudniejsze lub nawet całkowicie niemożliwe do strawienia. Do takich pokarmów należą warzywa strączkowe i kapustne oraz cebula (zwłaszcza w postaci smażonej). Nie oznacza to jednak, że w przypadku skłonności do wzdęć nie wolno ich spożywać. Wystarczy robić to z umiarem, najlepiej przyprawiając tego typu potrawy przyprawami mającymi korzystny wpływ na trawienie (imbir, majeranek, kminek, mięta, szałwia).

Lekkostrawna dieta

Wyżej wymienione warzywa to nie jedyne przykłady pokarmów, jakich należy unikać przy problemach ze wzdęciami. Dobrze jest zadbać również o ogólną lekkostrawność diety, i w miarę możliwości spożywać jak najmniej potraw smażonych i tłustych czy słodyczy. Niekorzystnie na procesy trawienne wpływają również napoje gazowane, ze względu na wysoką zawartość dwutlenku węgla. Niewiele osób wie, że wzdęcia może wzmagać również tak prozaiczna czynność jak żucie gumy. Dzieje się tak, ponieważ żując, połykamy zazwyczaj sporo powietrza. Najkorzystniej będzie zatem wybierać produkty o niskiej zawartości tłuszczu, a jeśli chodzi o sposób obróbki - gotować lub piec, zamiast smażyć. 

Ogólne zasady dotyczące jedzenia

Przy skłonności do wzdęć, stosowanie się do kilku prostych zasad może znacząco zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości i dyskomfort:

  • Dokładne przeżuwanie każdego kęsa, nie spiesząc się. W ten sposób ogranicza się połykanie powietrza.
  • Unikanie napojów gazowanych, i picie innych napojów często i w niewielkich ilościach.
  • Jedzenie umiarkowanie obfitych posiłków częściej (3 posiłki główne i jedna bądź 2 przekąski w ciągu dnia) zamiast 2 bardzo obfitych.
  • Skupienie się na jedzeniu, w miarę możliwości unikanie rozmów w trakcie posiłku.
  • Ograniczenie, a najlepiej zaprzestanie palenia papierosów. 
  • Picie schłodzonych napojów - podczas picia bardzo gorącej herbaty czy kawy, nieświadomie zasysa się duże ilości powietrza.
  • Ograniczenie picia przez słomkę.

Istnieje wiele naturalnych, łagodnych sposobów na pozbycie się, a przynajmniej ograniczenie nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze wzdęciami. Warto jednak pamiętać, że gdy one zawodzą, a dyskomfort staje się zbyt uciążliwy, na rynku dostępne są również silniej działające leki przeciw wzdęciom. Najczęściej są one oparte na substancji zwanej symetykonem, która powoduje pękanie pęcherzyków gazu w układzie pokarmowym, co zapobiega wzdęciom. 

 

Kategorie: Porady

Napisz komentarz